Parafia Świętej Rodziny w Tarnowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Świętej Rodziny
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Tarnów

Adres

33-100 Tarnów, ul. Krakowska 41

Data powołania

1911

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Tarnów Południe

Kościół

Świętej Rodziny w Tarnowie

Nadzór

Zgromadzenie księży misjonarzy

Proboszcz

ks Marian Oleksy CM

Wezwanie

Świętej Rodziny

Wspomnienie liturgiczne

Niedziela Świętej Rodziny; 27 września - św. Wincentego a Paulo

Położenie na mapie Tarnowa
Mapa konturowa Tarnowa, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętej Rodziny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętej Rodziny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętej Rodziny”
Ziemia50°00′32″N 20°58′34″E/50,008889 20,976111
Strona internetowa

Parafia Świętej Rodziny w Tarnowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Tarnów Południe. Parafię prowadzą księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa kościoła i początki parafii (1904-1914)[edytuj | edytuj kod]

W połowie listopada 1903 roku biskup tarnowski Leon Wałęga zaproponował misjonarzom budowę domu oraz kościoła w Tarnowie. Zaoferował plac pod budowę i ok. 30 tysięcy koron pochodzących z Tarnowskiej Kasy Oszczędności. W XIX wieku w Tarnowie istniała tylko jedna parafia. Należało wówczas do niej około 30 tysięcy katolików, nie tylko z Tarnowa, ale i z sześciu okolicznych przedmieść oraz ośmiu ówczesnych wsi podtarnowskich. Pilne było więc podzielenie tejże parafii na co najmniej drugą[1][2]. Misjonarze znani byli wcześniej w diecezji tarnowskiej z gorliwej pracy duszpasterskiej, a zwłaszcza z przeprowadzanych rekolekcji i misji parafialnych[3].

Wyższy przełożony Zgromadzenia Misji, ksiądz wizytator Józef Kiedrowski, przystał na prośbę biskupa Wałęgi i w lutym 1904 roku do Tarnowa przybyli trzej pierwsi misjonarze: Stanisław Tyczkowski (mianowany superiorem), Zygmunt Truszkowski i Sylwester Kandora. Księża zamieszkali w kamienicy przy ulicy Bernardyńskiej 14 i początkowo objęli opiekę duszpasterską kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej (zwanym popularnie kościołem na Burku), kaplicę Sanguszków, dom Sióstr Miłosierdzia oraz szpital miejski[4].

Na miejsce budowy kościoła i domu wybrano teren przy ulicy Krakowskiej, w dzielnicy Strusina, w pobliżu dworca kolejowego. Parcelę pod budowę kościoła zaoferowała księża Konstancja z Zamoyskich Sanguszkowa. Od 1904 r. ks. Tyczkowski jeździł w niedziele i święta do parafii diecezji tarnowskiej, a także na Śląsk, do Prus Wschodnich, głosząc kazania i zbierając ofiary na budowę nowej świątyni na Strusinie w Tarnowie. W tym samym roku ks. Tyczkowski utworzył Komitet Budowy Kościoła, nad którym patronat objął ordynariusz Leon Wałęga[5].

Kościół i dom Księży Misjonarzy zaprojektował znany i ceniony ówczesny architekt Jan Sas-Zubrzycki. W dniu 10 września 1905 r. bp Leon Wałęga uroczyście poświęcił kamień węgielny, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Stanisław Walczyński – znany ówczesny tarnowski kaznodzieja. Miasto na tę niecodzienną okoliczność było całe odświętnie przybrane i przystrojone kwiatami, wieńcami i flagami miejskimi, narodowymi i kościelnymi[6].

Budowę kościoła i domu ukończono w lecie 1908 r. Najpierw dokonano poświęcenia domu w dniu 23 maja 1908 r. W dniu 4 października 1908 r. bp Wałęga dokonał uroczystej konsekracji nowo wybudowanej świątyni. 1 lipca 1911 roku erygowano nową parafię, której proboszczem został ks. Stanisław Tyczkowski. Liczba parafian przed I wojną światową wynosiła około 5-6 tysięcy, a w parafii pracowało zwykle 6 księży i 2 braci[1].

I wojna światowa i okres międzywojenny (1914-1939)[edytuj | edytuj kod]

W 1914 roku misjonarze rozwinęli w opiekę nad rannymi, pełnili wśród żołnierzy funkcje kapelanów. Kościół doznał uszkodzeń dachu i witraży wskutek wybuchów pocisków kierowanych na pobliski dworzec kolejowy[7]. W 1917 roku nowym proboszczem i superiorem został ks. Józef Gaworzewski, a w 1919 roku ks. Jan Rossman. Najpilniejszą sprawą po pierwszej wojnie były naprawy zniszczeń kościoła (poszycie dachu, dachówki, część witraży. Dodatkowo sprawiono nowe ołtarze św. Józefa i św. Antoniego, zakupiono nowe dzwony, wykonano instalację elektryczną[8].

Kolejny superior, ks. Franciszek Buchhom (1926-1934) kierował pracami dekarskimi, kładzeniem dachówek, wykonaniem polichromii, a także naprawami, gdy w styczniu 1928. szalejąca wichura pozrywała dachówki z kościoła. Zdecydowano się wówczas pokryć wieże blachą cynkową, aby uniknąć niebezpieczeństwa zrywania dachówek podczas silnych wiatrów. Ostatnim przełożonym w okresie międzywojennym był ks. Bronisław Szymański (1934-1940). Kiedy teren parafii został powiększony o dzielnicę Huta, z jego inicjatywy został wybudowany Dom Ubogich im. św. Ludwiki de Marillac (1935-1937). Inwestycja ta kosztowała około 200 tysięcy zł[8].

W latach 1918–1939 kościół misjonarzy pełnił rolę kościoła garnizonowego. W mieście na stale stacjonowały dwie jednostki wojskowe: 16 pułku piechoty Ziemi Tarnowskiej i 5 pułk strzelców konnych. W rzeczywistości kościół ten jako parafialny, był kościołem pomocniczym dla duszpasterstwa wojskowego[9].

W roku akademickim 1937/38 w domu tarnowskim zamieszkali alumni obrządku bizantyjskiego (Łemkowie), którzy dotychczas przebywali w seminarium częstochowskim w Krakowie. Szesnastu kleryków rozpoczęło zajęcia w seminarium tarnowskim. Ich opiekunem i ojcem duchownym został mianowany ks. Wendelin Świerczek. Dom tarnowski w okresie międzywojennym liczył zwykle około sześciu księży i dwóch braci. Prowadzili oni duszpasterstwo parafialne, katechizowali w czterech szkołach, kierowali kilkoma stowarzyszeniami młodzieżowymi[10].

II wojna światowa (1939-1945)[edytuj | edytuj kod]

W domu tarnowskim w chwili rozpoczęcia wojny duszpasterzowało sześciu księży: superior i proboszcz Bronisław Szymański, Andrzej Masny, Władysław Mierzejewski, Wendelin Świerczek, Józef Woźniacki, Edmund Włodarz oraz trzech braci). Po rezygnacji we wrześniu 1940 r. ks. Szymańskiego nowym superiorem zamianowano ks. W. Mierzejewskiego. Duszpasterstwo cieszyło się względnym spokojem. W domu tarnowskim znalazło schronienie wielu misjonarzy z innych domów. W 1941 r. wojska niemieckie zajęły dom parafialny i budynki szkolne. W tym czasie, za zgodą kurii biskupiej, w kościele odbywały się dla nich ewangelickie nabożeństwa, odprawiane przez niemieckiego kapelana.

W okresie od stycznia do marca 1942 r. wszystkie kościoły tarnowskie zostały zamknięte z powodu epidemii tyfusu. W 1943 r. misjonarze na prośbę administratora diecezji tarnowskiej bpa E. Komara przeprowadzili serię rekolekcji i misji parafialnych. Dnia 4 listopada 1944 r. na kościół spadły dwie bomby. Jedna uderzyła w dach i wybuchła na strychu powodując zerwanie dachówek; druga przebiła się nad ołtarzem Serca Jana Jezusa niszcząc całe sklepienie nawy bocznej[11].

Okres powojenny (1945-...)[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio po wojnie duszpasterstwem kierowało dwóch superiorów: Franciszek Matelski (1946) oraz Stanisław Kałężny (1946-1958). Szkody zostały szybko naprawione i odrestaurowano kościół i plebanię. W latach 1973-1974 rozbudowano plebanię w celu urządzenia pomieszczeń katechetycznych, dla sióstr miło-sierdzia i księży. W latach 1982-1983 wzniesiono nowy dom katechetyczny. W latach dziewięćdziesiątych odzyskano zabrany po wojnie Dom Ubogich im. św. Ludwiki przy ul. Robotniczej 4. Mieści się w nim Zakład Specjalny prowadzony przez siostry miłosierdzia[12]. W roku 2023 w domu i parafii pracowało jedenastu księży. Liczebność parafii szacuje się na około 11 tysięcy osób[13].

Działalność charytatywna i duszpasterska[edytuj | edytuj kod]

W kościele misjonarzy, z racji położenia w pobliżu dworca kolejowego, zespołu przystanków autobusowych miejskich i regionalnych oraz głównej arterii komunikacyjnej prowadzącej do centrum (ul. Krakowska), jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz stały dyżur w konfesjonale[14].

Przy parafii działa Tarnowskie Hospicjum Domowe im. bł. Fryderyka Ozanama. Działa ono w formie opieki domowej. Zespół wolontariuszy towarzyszy pacjentom i rodzinie podczas choroby i umierania. Po śmierci podopiecznego rodzina w dalszym ciągu może korzystać ze wsparcia wolontariuszy Hospicjum[15].

Od 1981 roku działa także Wincentyński Zespół Charytatywny - Caritas. W parafialnym Oddziale ”Caritas” funkcjonuje kuchnia, w której są przygotowywane i wydawane od poniedziałku do piątku obiady. W punkcie charytatywnym, znajdujący się w potrzebie zaopatrywani są także regularnie w ciągu tygodnia w artykuły żywnościowe. Oddział rozdysponowuje też odzież i obuwie przekazywane „Caritas” przez ofiarnych parafian. Stałą i systematyczną opieką materialną objętych jest obecnie ponad 50 ubogich rodzin. Doraźnie wspomagana jest także coraz liczniejsza grupa rodzin dotkniętych bezrobociem, bądź czasowo znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej[16].

Przy parafii działają następujące grupy duszpasterskie:

  • Liturgiczna Służba Ołtarza
  • Wincentyńska Młodzież Maryjna
  • Akcja Katolicka
  • Duszpasterstwo kolejarzy
  • Wspólnota Wiara i Światło
  • Odnowa w Duchu Świętym
  • Apostolat Maryjny
  • Straż Honorowa NSPJ
  • Męski Różaniec
  • Domowy Kościół
  • Koło Przyjaciół Radia Maryja
  • Kawiarenka parafialna "Na pięterku"
  • Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
  • Grupa 4 "św. Wincenty a Paulo" Pieszej Pielgrzymi Tarnowskiej[17].

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

Północną granicę parafii wyznaczają ulice: Biała, Kardynała Wyszyńskiego, Osiedle oraz Szujskiego. Od wschodu: Krasińskiego, Bandrowskiego, Do Huty. Od południa i zachodu granicę parafii wyznacza rzeka Biała. Parafia obejmuje zatem południową część dzielnicy Strusina oraz większość Chyszowa[18][19].

Proboszczowie i superiorzy[edytuj | edytuj kod]

Proboszcz parafii jest jednocześnie superiorem (przełożonym domu Zgromadzenia Misji):

  • Stanisław Tyczkowski (1903- 1917)
  • Józef Gaworzewski (1917- 1919)
  • Jan Rossman (1919- 1926)
  • Franciszek Buchhorn (1926- 1934)
  • Bronisław Szymański (1934- 1939)
  • Władysław Mierzejewski (1939- 1946)
  • Franciszek Matelski (1946)
  • Stanisław Kałężny (1946- 1958)
  • Stanisław Dymek (1958- 1964)
  • Jan Kasztelan (1964- 1971)
  • Józef Jachimczak (1971- 1983)
  • Edmund Karuk (1983- 1992)
  • Henryk Chojnacki (1992- 1996)
  • Jerzy Berdychowski (1996- 2006)
  • Zdzisław Góra (2006- 2015)
  • Marian Oleksy (2015-...)[20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stanisław Rospond (red.), Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001), t. 1. Dzieje, Kraków 2001, s. 268-269.
  2. Paweł Glugla, 100-lecie konsekracji kościoła Księży Misjonarzy w Tarnowie, „Saeculum Christianum: pismo historyczno-społeczne”, 16 (2), 2009, s. 184.
  3. List ks. S. Tyczkowskiego, „Roczniki Obydwu Zgromadzeń”, R. 10 (2), 1904, s. 124.
  4. List ks. S. Tyczkowskiego, „Roczniki Obydwu Zgromadzeń”, R. 10 (2), 1904, s. 125.
  5. Paweł Glugla, 100-lecie konsekracji kościoła Księży Misjonarzy w Tarnowie, „Saeculum Christianum: pismo historyczno-społeczne”, 16 (2), 2009, s. 186-187.
  6. Paweł Glugla, 100-lecie konsekracji kościoła Księży Misjonarzy w Tarnowie, „Saeculum Christianum: pismo historyczno-społeczne”, 16 (2), 2009, s. 190.
  7. Stanisław Rospond (red.), Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001), t. 1. Dzieje, Kraków 2001, s. 276.
  8. a b Stanisław Rospond (red.), Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001), t. 1. Dzieje, Kraków 2001, s. 314.
  9. Paweł Glugla, Duszpasterstwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym w misjonarskim kościele garnizonowym w Tarnowie, „Krakowskie Studia Małopolskie”, 34 (2), 2004, s. 78-98.
  10. Stanisław Rospond (red.), Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001), t. 1. Dzieje, Kraków 2001, s. 315.
  11. Stanisław Rospond (red.), Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001), t. 1. Dzieje, Kraków 2001, s. 332-333.
  12. Stanisław Rospond (red.), Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001), t. 1. Dzieje, Kraków 2001, s. 408-409.
  13. Parafia - Parafia Świętej Rodziny - Kościół Księży Misjonarzy w Tarnowie [online], www.familia.tarman.pl [dostęp 2023-12-01].
  14. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, Księża misjonarze: 100 lat w Tarnowie | eKAI [online], eKAI | Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej [dostęp 2023-12-01].
  15. Tarnowskie Hospicjum Domowe im. bł. Fryderyka Ozanama | [online] [dostęp 2023-12-01] (pol.).
  16. CARITAS - Parafia Świętej Rodziny - Kościół Księży Misjonarzy w Tarnowie [online], www.familia.tarman.pl [dostęp 2023-12-01].
  17. Grupy duszpasterskie - Parafia Świętej Rodziny - Kościół Księży Misjonarzy w Tarnowie [online], www.familia.tarman.pl [dostęp 2023-12-01].
  18. https://tarnow_sr-wiz.diecezja.tarnow.pl/#parafia
  19. Plik:Osiedla w Tarnowie (stan z dnia 14 lutego 2020 roku).png – Wikipedia, wolna encyklopedia [online], commons.wikimedia.org, 14 lutego 2020 [dostęp 2023-12-01] (pol.).
  20. Historia - Parafia Świętej Rodziny - Kościół Księży Misjonarzy w Tarnowie [online], www.familia.tarman.pl [dostęp 2023-12-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Rospond: Misjonarze św. Wincentego a Paulo w Polsce (1651-2001). T. 1, Dzieje. Kraków: Instytut Wydawniczy Księży Misjonarzy "Nasza Przeszłość", 2001. ISBN 83-7216-249-2.
  • Paweł Glugla. 100-lecie konsekracji kościoła Księży Misjonarzy w Tarnowie. „Saeculum Christianum: pismo historyczno-społeczne”, s. 183-195, 2009. ISSN 1232-1575. 
  • Paweł Glugla. Duszpasterstwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym w misjonarskim kościele garnizonowym w Tarnowie. „Krakowskie Studia Małopolskie”, s. 78-98, 2022. ISSN 1643-6911. 
  • List ks. S. Tyczkowskiego. „Roczniki Obydwu Zgromadzeń”, s. 124-126, 1904. Kraków.