Parafia Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia pw.
Świętej Trójcy
w Turośni Kościelnej
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Turośń Kościelna

Adres

ul. Białostocka 1
18-106 Turośń Kościelna

Data powołania

1515

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

białostocka

Dekanat

Białystok–Nowe Miasto

Kościół

Świętej Trójcy

Filie

Kaplica w Szerenosach
Kaplica w Iwanówce
Kaplica w Pomygaczach

Proboszcz

ks. mgr Andrzej Rogoziński

Wezwanie

Świętej Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie gminy Turośń Kościelna
Mapa konturowa gminy Turośń Kościelna, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej”
Położenie na mapie powiatu białostockiego
Mapa konturowa powiatu białostockiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej”
Ziemia53°00′41″N 23°03′19″E/53,011389 23,055278

Parafia pw. Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej - rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Białystok–Nowe Miasto, archidiecezji białostockiej, metropolii białostockiej.

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z następujących miejscowości: Turośń Kościelna, Borowskie Gziki, Czaczki Wielkie, Dobrowoda, Hołówki Duże, Hołówki Małe, Iwanówka, Juraszki, Kowale, Piećki, Pomigacze, Simuny, Stoczki, Szerenosy i Turośń Dolna[1].

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia swoje powstanie zawdzięcza właścicielowi miejscowych dóbr Jerzemu Raczce, który 23 IV 1515 r. wystawił dokument fundacyjny dla parafii w Turośli. On też pobudował pierwszy kościół, drewniany, pod wezwaniem Trzech Króli, św. Anny i Dziesięciu Tysięcy Żołnierzy. Kościół ten spłonął w 1638 r.

Został odbudowany i przetrwał do roku 1723. W tym bowiem czasie Jan Zaleski, chorąży nurski i starosta suraski, zbudował kolejny drewniany kościół, ale już pod wezwaniem Świętej Trójcy. W wielkim ołtarzu zawieszono obraz Świętej Trójcy, namalowany przez Szymona Czechowicza, który przetrwał do dziś i został odnowiony za czasów ks. proboszcza Eugeniusza Bidy przez konserwatorów Władysławę Kamińską Tunin i Konstantego Tunina.

Obecny kościół barokowy zbudował Wiktoryn Zaleski, a poświęcił go w listopadzie 1783 r. miejscowy proboszcz ks. Piotr Paweł Wyszyński, z upoważnienia biskupa wileńskiego Ignacego Massalskiego. Świątynię powiększył w roku 1882 ks. Adolf Korkuć, proboszcz turośniański. Wymurował dwie boczne nawy i przedsionek oraz drewnianą wieżę. Kościół został konsekrowany 30 VIII 1933 r. przez abpa Romualda Jałbrzykowskiego.

Po roku 1990 ks. proboszcz Eugeniusz Bida przeprowadził prace renowacyjne wnętrza kościoła, przywracające pierwotną formę ołtarzom.

Miejsca święte[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny
Kościoły filialne i kaplice
  • Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szerenosach
  • Kaplica w Iwanówce
  • Kaplica pw. św. Rozalii w Pomygaczach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]