Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Dobracicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Dobracicach
Farnost sv. Filipa a Jakuba apoštolů
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Dobracice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Frydek
Kościół śś. Filipa i Jakuba w Dobracicach
Proboszcz ks. Jan Wojnar
Wezwanie Świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Dobracicach”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Dobracicach”
Ziemia49°40′08,2″N 18°29′00,4″E/49,668944 18,483444
Strona internetowa

Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Dobracicachparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Dobracicach, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Frydek diecezji ostrawsko-opawskiej.

Oprócz Dobracic do parafii należą Wojkowice[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zanim w Dobracicach powstał kościół miejscowość podlegała parafii w Domasłowicach. Kościół w Dobracicach budowano od 1863, a 8 października 1865 została poświęcona przez cieszyńskiego wikariusza generalnego Antoniego Helma. W 1868 została dokończona budowa probostwa, w którym zamieszkał pierwszy proboszcz Martin Jiřičný[1].

Po I wojnie światowej Dobracice znalazły się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległe były diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[2]. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 miejscowość została przecięta granicą państwową, jednak budynki kościoła i probostwa znalazły się po polskiej stronie[3] i parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. Wówczas też parafia przejęta została przez dekanat jabłonkowski[4]. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b O farnosti (cz.)
  2. Frýdecká farnost v kontextu církevně-správního vývoje Slezska (cz.)
  3. Zaolzie. Mapa turystyczna 1:70 000. Cieszyn: Książnica Cieszyńska, 2012. ISBN 978-83-927052-7-7.
  4. Handbuch des Erzbistums Breslau für das Jahr 1940. Breslau: Fürstbischöfliche Geheime Kanzlei, 1940, s. 82-83. (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]