Przejdź do zawartości

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Oława

Adres

Plac Zamkowy 16

Data powołania

XIII wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

wrocławska

Dekanat

Oława

Kościół

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie

Filie

Kościół pw. NMP Dobrej Rady i Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Górniku

Proboszcz

ks. Leszek Woźny

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła29 czerwca, 24 maja, rocznica poświęcenia kościoła 4 maja

Położenie na mapie Oławy
Mapa konturowa Oławy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu oławskiego
Mapa konturowa powiatu oławskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia50°56′39,699″N 17°17′37,547″E/50,944361 17,293763
Strona internetowa

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie znajduje się w dekanacie Oława w archidiecezji wrocławskiej. Obsługiwana przez kapłanów archidiecezjalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny kościół parafialny wzmiankowany po raz pierwszy w 1253 r., został przejęty przez protestantów w 1534 r., odzyskany przez katolików w 1699 r. Obecna budowla powstała w latach 1834–1835 z przebudowy sali rycerskiej na zamku piastowskim, odbudowany po pożarze w 1928 r. Zachował się dzwon z roku 1655 z herbem piastowskim. Pierwotne wyposażenie było głównie z późnego baroku, pochodziło w części z kaplicy zamkowej, która dotąd pełniła rolę świątyni katolickiej. Z 1836 pochodzą stacje Drogi Krzyżowej, a z drugiej połowy XIX wieku neobarokowy prospekt organowy. Obecny wystrój pochodzi w większości z czasu tamtej odbudowy. W 1934 powstał nowoczesny ołtarz. Autorem malowideł ściennych w ołtarzu jest śląski malarz, wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Ludwik Piotr Kowalski, zwany KO. Są to obrazy o ciekawej kompozycji – w pewnych elementach nawiązują do Georga Pencza i Albrechta Dürera, a jednocześnie są modernistyczne. W 1938 dobudowano do kościoła wieżę.

W latach 1972–1975 założono instalację elektryczną i grzewczą, przeprowadzono remont 24-głosowych organów, elewacji zewnętrznych i pokrycia dachowego. W 2011 r. dach pokryty został blachą miedzianą.

Z parafii wywodzi się błogosławiony ks. Bernard Lichtenberg, urodzony w 1875 na Zwierzyńcu, przeciwnik totalitaryzmu Hitlera. Zesłany do Dachau zmarł w drodze do obozu.

Przy parafii swoją działalność prowadzą: Żywy Różaniec, Straż Honorowa, Zespół dziecięcy Apostolskie Nutki, Zespół Młodzieżowy Nuntis, Lektorzy, Ministranci, Krąg Biblijny, Kurs Alfa, Grupa Taize, Poradnia rodzinna,Oaza .

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]