Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Ilustracja
Fara w Pucku
Państwo  Polska
Siedziba Puck
Adres ul. ks. Judyckiego 4
84-100 Puck
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja gdańska
Dekanat Puck
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku
Proboszcz ks. Jerzy Kunca
Wspomnienie liturgiczne 29 czerwca
Położenie na mapie Pucka
Mapa lokalizacyjna Pucka
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Parafia Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puckiego
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Parafia Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Parafia Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Parafia Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Ziemia54°43′16,86″N 18°24′44,32″E/54,721350 18,412311
Strona internetowa

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku należy do archidiecezji gdańskiej. Jest jedną z 8 parafii należących do dekanatu puckiego. Proboszczem parafii jest ks. Jerzy Kunca.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Pucku powstała prawdopodobnie w XII wieku. Wskazują na to m.in. kamienne fundamenty filarów fary pochodzące właśnie z XII wieku. W wyposażeniu ciekawa jest chrzcielnica z XIII wieku. Filary są pozostałościami po dawnym kościele romańskim, do którego przed 1309 r. dobudowano istniejącą do dziś wieżę. Obecny kościół powstał między rokiem 1330 a 1400. W latach 1556-1589 pucki kościół był w rękach luteran. Po zwróceniu świątyni społeczności katolickiej przeprowadzono solidny remont. W 1623 roku Jan Wejher[1], syn ówczesnego starosty puckiego Ernesta Wejhera i Anny Mortęskiej, ufundował ołtarz, w którym znalazły się obrazy Hermana Hana, uznawanego wówczas za najlepszego malarza na Pomorzu. Około roku 1800 w kościele pojawiły się istniejące do dziś ołtarze: główny z czterema przesuwanymi obrazami oraz dwa boczne: Matki Bożej i św. Antoniego. Wkomponowano w nie figury pochodzące z wcześniejszych ołtarzy. Niemal sto lat później przeprowadzono w świątyni prace budowlano-konserwatorskie. Wówczas m.in. powiększono otwory okienne, dzięki czemu można było zamontować witraże. Wymieniono również posadzkę. Obecnie świątynia przeżywa kolejna wielką renowację. Zmieniono dach kościoła, uzupełniono ubytki lica cegieł. W planach jest jeszcze przebudowa prezbiterium i malowanie wnętrza.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła jest pucką farą. Świątynia stoi nad samym brzegiem zatoki Puckiej. Jest charakterystyczną budowlą, dzięki czemu Puck jest rozpoznawany już z daleka. Podczas odpustu, 29 czerwca, odbywa się tradycyjna pielgrzymka łodziowa z portów na Mierzei Helskiej. Na wodach zatoki odbywa się nabożeństwo, będące wstępem do mszy odpustowej w kościele. Wiernym z powiatu puckiego podczas tych uroczystości często towarzyszą turyści.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Materiały do biografii genealogii i historii rodu Kostków herbu Dąbrowa, Barbara Fabiszewska (red.), Białystok-Koszalin: Stowarzyszenie Rodu Kostków, 2016, s. 24 - 27, ​ISBN 978-83-927099-0-9​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Kościelniak. Parafia św. Piotra i Pawła w Pucku. „Polska Dziennik Bałtycki Echo Ziemi Puckiej”, s. 11, 2009-10-23. Polskapresse Sp.z.o.o Oddział Prasa Bałtycka. ISSN 1231-4366. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]