Przejdź do zawartości

Parafia św. Łukasza w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Świętego Łukasza
Państwo

 Polska

Siedziba

Radom

Adres

ul. Piastowska 26
26-600 Radom

Data powołania

26 grudnia 1983

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

radomska

Dekanat

Radom-Północ

Kościół

św. Łukasza w Radomiu

Proboszcz

ks. kan. Marian Mazurkiewicz

Wezwanie

św. Łukasza

Wspomnienie liturgiczne

Świętego Łukasza – 17 października

Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Łukasza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Łukasza”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Łukasza”
Ziemia51°25′58″N 21°09′34″E/51,432778 21,159444
Strona internetowa

Parafia pw. Świętego Łukasza w Radomiuparafia rzymskokatolicka usytuowana w Radomiu. Należy do dekanatu Radom-Północ, który należy z kolei do diecezji radomskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z rozwojem Radomia pojawiła się konieczność utworzenia nowej parafii na os. Michałów. Wobec rozmaitych trudności czynionych przez władze komunistyczne mieszkańcy miejscowości Józefów przekazali plac, na którym umieszczono krzyż i zadaszony ołtarz polowy. Pierwszą mszę św. sprawował w tym miejscu bp Edward Materski 26 grudnia 1983. Poświęcił wtedy krzyż i plac pod budowę kościoła. Tego samego dnia bp Edward Materski erygował parafię pw. św. Łukasza Ewangelisty dla budowanego nowego osiedla. Pierwszym proboszczem został ks. Adam Zając, który już wiosną następnego roku zajął się budową tymczasowej kaplicy. Władze państwowe nie zgadzały się jednak na tę budowę, a nawet 2 kwietnia 1984 wydały decyzję nakazującą jej wstrzymanie. Równocześnie z podjęciem pertraktacji z władzami parafianie ustanowili całodobowe straże pilnujące kaplicy. Od lipca 1987 prace w parafii kontynuował ks. Stanisław Barański. W 1993 bp Edward Materski wydzielił z części istniejącej parafii nową placówkę pw. bł. Annuarity, której proboszczem został ks. Stanisław Barański, a proboszczem macierzystej parafii pw. św. Łukasza został ks. Marian Mazurkiewicz. W 1996 zakupiono działkę pod budowę nowego kościoła, a 14 sierpnia 2002 przystąpiono do budowy. Twórcami projektu kościoła są Barbara i Henryk Włodarczykowie. Fundamenty świątyni zostały poświęcone 18 października 2002 przez bp. Adama Odzimka. Od 2009 liturgia jest sprawowana w kościele. Konsekracji świątyni dokonał abp Zygmunt Zimowski w 2013.

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z Radomia mieszkający przy ulicach: Aleksandrowicza, Borzym, Cedrowa, Florentyny Jakubczyk, Hańskiego, Józefowska, Królowej Jadwigi, Łokietka, Mieszka I, Mleczna, Mścisława, Jadwigi Oleszczuk-Ożarskiej, Zacheusza Pawlaka, Stefani Perzanowskiej, Piastowska, Konrada Vietha[1].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Adam Zając (1983–1987)
  • ks. Stanisław Barański (1987–1993)
  • ks. kan. Marian Mazurkiewicz (od 1993)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]