Parafia św. Andrzeja Boboli w Golczewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Andrzeja Boboli
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Golczewo
Adres ul. Papieża Jana Pawła II nr 2
72-410 Golczewo
Data powołania 1 VI 1951 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska
Dekanat Golczewo
Kościół Kościół św. Andrzeja Boboli w Golczewie
Filie Gadom– kościół pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika, Unibórz – kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, Samlino – kościół pw. Miłosierdzia Bożego
Proboszcz ks. prob. Jacek Fabiszak
Wezwanie św. Andrzeja Boboli
Wspomnienie liturgiczne 16 maja
Położenie na mapie gminy Golczewo
Mapa lokalizacyjna gminy Golczewo
Parafia św. Andrzeja Boboli
Parafia św. Andrzeja Boboli
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamieńskiego
Parafia św. Andrzeja Boboli
Parafia św. Andrzeja Boboli
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Parafia św. Andrzeja Boboli
Parafia św. Andrzeja Boboli
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Andrzeja Boboli
Parafia św. Andrzeja Boboli
Ziemia53°49′28″N 14°58′45″E/53,824444 14,979167

Parafia pod wezwaniem Świętego Andrzeja Boboli w Golczewie – parafia rzymskokatolicka w Golczewie, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i dekanatu Golczewo. Prowadzą ją księża diecezjalni. Obecnie ks. Jacek Fabiszak - proboszcz, ks. Andrzej Rasiński - pomoc duszp.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Golczewie stanął na wzgórzu w płn.-wsch. części miasta, przy historycznym trakcie komunikacyjnym, łączącym to wyniesienie z wzgórzem zamkowym z basztą (dziś ulica Zwycięstwa). Wzniesiony został z kamienia polnego w XV w. Był wówczas budowlą jednonawową, z gotyckim portalem w fasadzie zachodniej. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Dokumenty kościelne z 1627 r. wspominają o istnieniu wieży. W 1805 r. kościół powiększono w kierunku południowym, przedłużając ściany wschodnią i zachodnią o 8 m. Uzyskał wtedy wymiary 18,9 m (długość ściany północnej) x 17,85 m (ściana wschodnia). Kościół nie ma rzutu idealnego prostokąta, ściana południowa w wyniku przebudowy jest nieco ukośna. Nową, ceglaną wieżę wysokości 30 m wybudowano w 1882 r. Kościół przykrywa wysoki dach dwuspadowy.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe, nakryte belkowanym stropem. Podparty jest on dwoma rzędami drewnianych, kolistych filarów. Wzdłuż ściany zachodniej umieszczona jest empora organowa z instrumentem (boczne empory zostały po wojnie rozebrane). Z dawnego wyposażenia zachowała się drewniana ambona (manieryzm, barok). Ustawiona jest na wtórnej podporze, w lewym narożniku nawy. Po przeciwnej stronie stoi neogotycka miedziana chrzcielnica z 1886 r. Ołtarze są współczesne. W głównym ołtarzu znajduje się wizerunek patrona kościoła – św. Andrzeja Boboli. Lewy boczny ołtarz poświęcony jest czci Matki Bożej Częstochowskiej (zawiera też obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy), prawy czci Najświętszego Serca Jezusowego (także znajduje się tam obraz Jezusa Miłosiernego).

Administratorzy i proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Kościół poświęcił 16 października 1945 r. ks. Henryk Kulikowski TChr, ówczesny wikariusz w Kamieniu Pomorskim. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią księża: ks. Piotr Kowalówka (1947-1954), ks. Antoni Rauer (1954 -1968), ks. Henryk Cudak (1968 -1980), ks. Wacław Kiersnowski (1980 -1994), ks. Alfons Nuernberg (1994 -2003), ks. Wojciech Musiałek (2003 - 2013). Obecny Ks. Proboszcz Jacek Fabiszak objął pafarię Golczewo dekretem Ks. Arcybiskupa od dnia 15 lipca 2013 roku[potrzebny przypis][1].

Świątynie na terenie parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia posiada kościoły filialne. Najstarszym jest neogotycki kościół z XIX w. w Uniborzu. Niewielka społeczność w miejscowości Gadom (liczy 40 rodzin) wybudowała kościół w 1997 r. We wsi Samlino kościół rozebrano w 1957 r. Mieszkańcy zorganizowali się w Komitecie Odbudowy Kościoła. Odbudowa na dawnych fundamentach ruszyła w 1998 r. Dziś budowla kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest już ukończona, świątynia ładnie się prezentuje.

Msze święte i nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

W kościele parafialnym odprawiana jest Msza św. niedzielna o godz. 8.00, 11.30 i 17.00. W tygodniu o godz. 18.00.

W kościołach filialnych odprawiane są Msze św. w: Gadomiu i Uniborzu orza w Samlinie.

Na terenie parafii znajdują się następujące szkoły: Zespół Szkół Publicznych skupiający w sobie Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Katechezę prowadzą: wikariusz ks. Andrzej Rasiński, proboszcz z Mechowa ks. mgr Grzegorz Galwas oraz katechetka mgr Danuta Grzejszczak.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mateusz Pakuła: Historia parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Golczewie w latach 1945-2013. Szczecin: KADRUK, 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]