Przejdź do zawartości

Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Troszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia pw.
Świętego Bartłomieja Apostoła
w Troszynie
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Troszyn

Adres

ul. Słowackiego 10
07-405 Troszyn

Data powołania

1443

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

łomżyńska

Dekanat

Rzekuń

Kościół

św. Bartłomieja Apostoła

Proboszcz

ks. Krzysztof Wierzchoń

Wezwanie

św. Bartłomieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

św. Bartłomieja Ap.
NMP Królowej Polski

Położenie na mapie gminy Troszyn
Mapa konturowa gminy Troszyn, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafiaśw. Bartłomieja Apostoław Troszynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiaśw. Bartłomieja Apostoław Troszynie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiaśw. Bartłomieja Apostoław Troszynie”
Położenie na mapie powiatu ostrołęckiego
Mapa konturowa powiatu ostrołęckiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiaśw. Bartłomieja Apostoław Troszynie”
Ziemia53°01′52″N 21°44′00″E/53,031111 21,733333

Parafia pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Troszynierzymskokatolicka parafia z siedzibą w Troszynie przy ulicy Słowackiego, należąca do dekanatu Rzekuń, diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej[1]. Parafię prowadzą księża diecezjalni.

Kościół parafialny

[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany w latach 1956-1979; pobłogosławiony w 1973 r.; konsekrowany przez ks. bp Mikołaja Sasinowskiego dnia 29 czerwca 1975 r[1].

Zasięg parafii

[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z miejscowości[1]: Troszyn, Borowce, Choromany, Chrostowo, Chrzczony, Grucele, Jarnuty, Kurpie Dworskie, Kurpie Szlacheckie, Puchały, Rabędy, Repki, Sawały, Wysocarz, Zamość i Zapieczne.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Bartłomieja Apostoła została w Troszynie erygowana w 1443 r. Fundatorem był Jan z Opinogóry i Troszyna, sędzia łomżyński, a poświęcenia dokonał biskup płocki Jan Krasiński[potrzebny przypis]. XVI wiek to okres rozkwitu miejscowości – proboszczami parafii zostaje dwóch księży wywodzących się z okolicznej szlachty: Jakub Chrostowski i Bartłomiej Troszyński. Miejscowość należała do rodu Troszyńskich. Zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, w 1705 wzniesiono tu nowy drewniany kościół fundacji właściciela Troszyna, chorążego wyszogrodzkiego, Piotra Stumirowskiego.

Po rozbiorach pod zaborem pruskim, później w Księstwie Warszawskim, w 1815 w Królestwie Polskim. W czasie powstania listopadowego miejscowość znalazła się kilkakrotnie na trasie przemarszów wojsk polskich i rosyjskich, w maju 1831 kwaterował tu gen. Jan Skrzynecki przed bitwą pod Ostrołęką. W czasie powstania styczniowego w okolicy działały oddziały powstańcze, m.in. Zygmunta Padlewskiego.

W 1884 wzniesiono tu nowy drewniany kościół konsekrowany w 1887 przez biskupa Kossowskiego.

Okres I wojny światowej to kolejne zniszczenia – w 1915 w rejonie Troszyna i Rabęd toczyły się walki rosyjsko-niemieckie. W czasie II wojny światowej kościół został zamieniony przez Niemców na magazyn, a w 1944 na szpital dla żołnierzy niemieckich. 24 sierpnia 1944 w święto patrona parafii kościół został spalony przez wycofujących się Niemców.

Po wojnie msze święte w Troszynie odbywały się w domu parafialnym, a nowy kościół projektu Barbary Brukalskiej zbudowany został w latach 1956–1975, z częściowym wsparciem finansowym Polonii Amerykańskiej, konsekrowany 29 czerwca 1975 przez biskupa łomżyńskiego Mikołaja Sasinowskiego.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Troszyn - Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła [online], diecezja.lomza.pl [dostęp 2021-05-28] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]