Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie
Państwo  Polska
Siedziba Drawno
Adres ul. Choszczeńska 39
73-220 Drawno
Data powołania 2017
Data zamknięcia 2017
Wyznanie starokatolickie
Kościół Kościół Starokatolicki w RP
kaplica Zesłania Ducha Świętego w Drawnie
Nadzór Rycerski i Szpitalniczy Zakon Świętej Trójcy
Proboszcz ks. dk. Robert Kreft (ostatni)
Wezwanie Zesłanie Ducha Świętego
Wspomnienie liturgiczne 50. dni po Wielkiej Nocy
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie
Ziemia53°13′N 15°45′E/53,216667 15,750000

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie – dawna zakonna parafia Kościoła Starokatolickiego w RP. Parafia miała siedzibę w Domu Zakonnym Rycerskiego i Szpitalniczego Zakon Świętej Trójcy w Drawnie (Wedelsko), który został przebudowany przez cystersów w latach 2011–2012, a sam budynek został wybudowany w 1921 roku. We wsi Podegrodzie znajduje się pałacyk nad Drawą z kapliczką pochodzącą z XVI wieku, którą opiekowała się parafia. Ostatnim proboszczem parafii był ks. diakon Robert Kreft.

Nabożeństwa niedzielne sprawowane były o godz. 10:00, w dni powszednie o godz. 8:00. Spowiedź ogólna odbywała się w I niedzielę miesiąca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Drawnie (ówcześnie pod wezwaniem św. Bernarda z Clairvaux) powstała w 2012 roku i została założona przez aktywistów zniesionej wcześniej szczecińskiej parafii św. Trójcy Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP pod przewodnictwem Roberta Krefta. Część z nich przeprowadziła się do Drawna i założyła parafię pozostającą nadal pod jurysdykcją PNKK, część pozostała w Szczecinie i przystąpiła do Senioratu Misyjnego PNKK (obecnie działająca jako Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, grupa duchownych i wiernych pozostająca pod jurysdykcją bpa Sylwestra Bigaja). Od 9 maja 2013 parafia posiada filię w Podegrodziu, którą uroczyście poświęcił Opat Generalny Zakonu Port Royal Ojciec Michael Maier OPR. 4 września 2016 roku parafię wizytował wraz z przedstawicielami Rady Kościoła biskup Jerzy Rybka. Od 2016 roku trwają także prace nad budową nowego budynku kościelnego.

W kwietniu 2017 roku parafia przeszła pod jurysdykcję Kościoła Starokatolickiego w RP. We wrześniu 2017 roku przeszła w stan likwidacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]