Parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Elżbiety
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Lubieszewo
Adres Lubieszewo 5a, 82-100 Nowy Dwór Gdański
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat Nowy Dwór Gdański
Filie św. Barbary w Orłowie
Proboszcz ks.Arkadiusz Dekański
Wspomnienie liturgiczne Świętej Elżbiety – 17 listopada, MB Szkaplerznej16 lipca, Orłowo – 4 grudnia
Położenie na mapie gminy Nowy Dwór Gdański
Mapa lokalizacyjna gminy Nowy Dwór Gdański
Parafia św. Elżbiety
Parafia św. Elżbiety
Położenie na mapie powiatu nowodworskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowodworskiego
Parafia św. Elżbiety
Parafia św. Elżbiety
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Parafia św. Elżbiety
Parafia św. Elżbiety
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Elżbiety
Parafia św. Elżbiety
Ziemia54°11′22,738″N 19°02′22,662″E/54,189649 19,039628
Strona internetowa

Parafia św. Elżbiety w Lubieszewie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w XIV wieku.

O istnieniu Lubieszewa i parafii wspominano już w 1255 roku, ale przyjmuje się, że wieś była lokowana przez wielkiego komtura krzyżackiego Wernera von Orselna. Zachował się dokument ponownej lokacji z 1341 roku komtura Ludolfa Königa. Parafia od początku swojego istnienia posiadała swoich duszpasterzy i należała do najbardziej eksponowanych. Od XIV wieku do parafii przynależała wieś Orłowo, lokowana w 1349 roku. Wtedy najprawdopodobniej powstał mały kościółek pw. św. Barbary.

Kościół w Lubieszewie powstał w połowie XIV wieku. Wybudowany w stylu gotyckim z cegły. Wieża kościoła murowana dołem, górą drewniana i kryta gontem została dobudowana w 1573 roku. Kościół był wiele razy remontowany po pożarach. Tak samo remontowana była wieża w XIX wieku.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe przykryte kolebkowym stropem z polichromowanych desek (alegoria nieba ze sceną Ukoronowania Matki Bożej). Wystrój kościoła jest w stylu barokowym i prawie w całości pochodzi z XVII - XVII wieku. Pomimo tego zachowały się zabytki gotyckie w kościele.

Najpiękniejszym i najstarszym zabytkiem gotyckim w kościele jest rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem, tzw. Madonna na lwie, pochodząca z roku 1375. Dzwon na wieży kościoła, kropielnica i chrzcielnica pochodzą z przełomu XIV - XV wieku. Tak samo późnogotycki krucyfiks na tzw. belce tęczowej.

Od początku XVIII wieku istnieje w Lubieszewie kult Matki Bożej Szkaplerznej. Jest on związany z przepięknym barokowym feretronem Matki Boskiej Niepokalanej (Matka Boża Lubieszewska). Od tamtego czasu Lubieszewo jest niepisanym Sanktuarium, a na coroczny, największy na Żuławach odpust 16 lipca przychodzą od wielu lat piesze pielgrzymki z pobliskich miejscowości.

Barokowy i dość jednorodny wystrój wnętrza kościoła czyni z niego jeden z najpiękniejszych na Żuławach.

Ołtarz główny z malowidłem patronki kościoła św. Elżbietą Węgierską pochodzi z 1707 roku. W antependium ołtarzowym znajduje się kurdyban z XVII wieku. W bocznych ołtarzach malowidła ze scenami: biczowania Pana Jezusa, Ecce Homo, Adoracji dzieciątka, Matki Bożej Szkaplerznej. Ciekawostką lokalną jest antependium prawego ołtarza, w którym znajduje się malowidło męczeństwa św. Barbary wkomponowane w krajobraz żuławski (kościoły w Orłowie, Lubieszewie, Tui i zamek w Nowym Dworze Gdańskim).

Do bardzo ciekawym i pięknych zabytków należy zaliczyć niedawno odrestaurowaną barokową ambona z przepięknym baldachimem i malowidłem przemienienia Pańskiego. Także ławki dla wiernych w kościele (1710 r.) są ciekawe, gdyż w tzw. przedpiersiach posiadają malowidła ze scenami biblijnymi.

Interesujące są dwa drewniane konfesjonały (1701, 1709) z malowidłami św. Jana Nepomucena i bł. Jana Sarkandra.

Barokowy chór muzyczny pochodzi z 1716 roku, a prospektem organowym z połowy XVII wieku.

Na ścianach kościoła obrazy przedstawiające sceny Zwiastowania NMP, pokłon Trzech Króli, Wniebowzięcie NMP, Ecce Homo. Na prawej ścianie kościoła dwa epitafia Ks. J.A. Czeraskiego (1693) i Ks. Ignacego Jana Schupki (1775), którzy byli proboszczami w Lubieszewie.

Na środku kościoła płyta nagrobna śp. Anny z 1650 roku.

Opracował: ks. Zbigniew Szafrański

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą miejscowości: Brzózki, Lubieszewo, Lubieszewo Pierwsze, Orłowo, Orłowo Pierwsze, Orłowo Drugie, Lubiszynek Drugi, Orłówko, Stawiec. Tereny parafii znajdują się w gminie Nowy Dwór Gdański, w powiecie nowodworskim, w województwie pomorskim.

Proboszczowie parafii od 1891 roku[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]