Parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzi (starokatolicka mariawitów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Franciszka z Asyżu
Ilustracja
Kościół parafialny w Łodzi, główna świątynia diecezji śląsko-łódzkiej
Państwo

 Polska

Siedziba

Łódź

Adres

ul. Franciszkańska 27
91-433 Łódź

Data powołania

1906

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów

Diecezja

śląsko-łódzka

Kościół

św. Franciszka z Asyżu

Proboszcz

bp Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski

Wezwanie

św. Franciszka z Asyżu

Wspomnienie liturgiczne

4 października

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Siedziba kurii biskupiej i parafii”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Siedziba kurii biskupiej i parafii”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Siedziba kurii biskupiej i parafii”
Ziemia51°46′58,7″N 19°27′41,1″E/51,782972 19,461417
Strona internetowa

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzimariawicka parafia, siedziba diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Siedziba diecezji oraz kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu znajduje się w Łodzi, w województwie łódzkim, przy ulicy Franciszkańskiej 27. Aktualnie posługę proboszcza sprawuje biskup Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski. Na terenie parafii zamieszkuje kapł. Mieczysław Maria Kazimierz Kaczmarski.

Obszar[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Cmentarz mariawicki w Łodzi.

Parafia w Łodzi należy do największych parafii mariawickich w Polsce; skupia wiernych zamieszkujących Łódź i okoliczne miejscowości. Parafia liczy około 1200 wiernych.

Placówka posiada cmentarz wyznaniowy, punkt katechetyczny oraz kościół parafialny. Proboszcz parafii w Łodzi sprawuje także opiekę nad parafią Trójcy Przenajświętszej w Piątku oraz parafią Przenajświętszego Sakramentu w Pabianicach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Swoje powstanie parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzi, wiąże z postacią ks. Edwarda Marksa. Za przynależność do Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów został przeniesiony na wikariat do Góry św. Małgorzaty i tam zasuspendowany. Pierwszą mszę mariawicką w Łodzi odprawiono 5 maja 1906 w kaplicy przy ul. Widzewskiej 7 (obecnie Jana Kilińskiego). Na terenie Łodzi mariawityzm zyskał duże uznanie, życie liturgiczne przeniosło się do wynajętego pofabrycznego budynku przy ul. Stefana Żeromskiego 74, a w czerwcu 1906 zakupiono od małżeństwa Halladinów posesję przy ul. Franciszkańskiej 27 za kwotę 22 tys. rubli. 7 września 1906 rozpoczęto budowę kościoła, a już 1 listopada dokonano poświęcenia wzniesionej świątyni pw. św. Franciszka z Asyżu.

W Łodzi znajdowała się jeszcze parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Nawrot 104 oraz pw. Przenajświętszego Sakramentu przy ul. Podleśnej 22 (obecnie ul. Marii Skłodowskiej-Curie). Obie te placówki zostały utracone z powodu odejścia od Kościoła Mariawitów w 1913 kapł. E. Marksa. 3 stycznia 1907 został wydany w tutejszej drukarni pierwszy numer „Mariawity”. W latach 1908–1910 parafia w Łodzi wybudowała dom szkolny oraz pięciopiętrowy przy ul. Franciszkańskiej 29.

Proboszczowie parafii[edytuj | edytuj kod]

Działalność parafii[edytuj | edytuj kod]

Przy parafii św. Franciszka z Asyżu działa Punkt Katechetyczny. Uczniowie na lekcjach katechezy zapoznają się z wydarzeniami ze Starego i Nowego Testamentu, z historią swojego Kościoła, parafii, poznają prawdy wiary, są przygotowywane do przyjmowania sakramentów świętych.

Od 1909 działa tutaj orkiestra dęta. Obecnie orkiestra składa się z 15 muzyków grających na: klarnetach, trąbkach, saksofonach, altach, tenorach, barytonie i tubie. Wraz z orkiestrą muzykuje chór diecezji śląsko-łódzkiej, powołany w 1906. Od jesieni 1956 chór zaczął prowadzić mgr Stanisław Jałosiński. Dzięki systematycznym próbom w rok później na Rezurekcji odśpiewano Mszę Piotrowińską Stanisława Moniuszki. W latach 1986-1997 organistką była p. Pelagia Jaworska. Od października 1997 obowiązki organisty pełni Henryk Kapusta.

Z inicjatywy bpa Ludwika Jabłońskiego oraz Tomasza Boruszczaka (dziennikarz TVP3) przy parafii łódzkiej w 2001 powstało Forum Dyskusyjne Inteligencji Mariawickiej. Organizację tworzą ludzie nauki i kultury, którzy pragną integrować mariawicką młodzież, a jednocześnie przenosić i promować mariawickie idee i zasady na zewnątrz, wśród ludzi innych wyznań, mediów i podobnych organizacji.

Do parafii należy cmentarz mariawicki (ul. Wojska Polskiego 151) powstały równolegle z rozpoczęciem działalności Kościoła mariawickiego, a więc na początku XX wieku. Najstarsze z ocalałych pomników pochodzą z lat 30. ubiegłego stulecia.

Adoracja miesięczna odprawiana jest w kościele parafialnym 1. dnia każdego miesiąca.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]