Parafia św. Józefa w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Józefa
Ilustracja
Kościół parafialny w 2018 roku
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Siedziba Chorzów
Adres ul. Łagiewnicka 17
41-500 Chorzów II
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Kościół Kościół św. Józefa w Chorzowie
Proboszcz ks. Antoni Klemens
Położenie na mapie Chorzowa
Mapa lokalizacyjna Chorzowa
Parafia św. Józefa
Parafia św. Józefa
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia św. Józefa
Parafia św. Józefa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Józefa
Parafia św. Józefa
Ziemia50°18′33″N 18°56′25″E/50,309167 18,940278
Strona internetowa

Parafia św. Józefa w Chorzowierzymskokatolicka parafia pod wezwaniem św. Józefa w Chorzowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Józefa należała do parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie i została w 1912 r. z niej wydzielona. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Paweł Łukaszczyk, proboszcz parafii św. Barbary, który zmarł w 1905 r. Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergi. W dniu 16 października 1904 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła, w 1905 r. założono fundamenty i wzniesiono ściany. Budowę prowadzono 3 lata. Koszt całkowity wyniósł 500.000 ówczesnych marek niemieckich. Złożyły się na to Huta Królewska, Freikunksgelderfond, dary księcia biskupa kard. Knoppa z Wrocławia, kopalnia "Król" i składki parafian, natomiast resztę pożyczono. 18 listopada 1907 roku nowo wybudowany kościół św. Józefa poświęcił dziekan z Katowic ks. Wiktor Schmidt.

W swoich początkach parafia liczyła 13 tysięcy wiernych. Liczba ta do drugiej wojny światowej ciągle wzrastała ze względu na budowę dużych osiedli mieszkaniowych na terenie parafii. W 1957 roku nastąpił pierwszy kapitalny remont kościoła i zabezpieczanie przed szkodami górniczymi; następny został przeprowadzony w 1969 roku i związany był również z usuwaniem szkód górniczych. Kościół jest położony na terenie zagrożonym szkodami górniczymi i dlatego obecnie trwa kolejny remont kapitalny. Kościół, dzięki wsparciu Urzędu Miasta i zaangażowaniu parafian, został oświetlony z zewnątrz oraz zainstalowano nowoczesny system oświetleniowy wewnątrz, oczyszczono i odmalowano wnętrze, odnowione zostały ołtarze, figury i malowidła ścienne.

W latach 2005-2008 na mocy dekretu abpa Damiana Zimonia w parafii odprawiana była w każdą drugą niedzielę miesiąca Msza trydencka, jednak ze względu na niską frekwencję jej celebrowanie zostało zawieszone. Celebransem był ks. dr Antoni Dreja.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie:

  • ks. Antoni Klemens od 1994 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]