Parafia św. Józefa w Webster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Józefa
St. Joseph's Parish
Ilustracja
Bazylika św. Józefa w Webster
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Webster, Massachusetts
Adres 53 Whitcomb Street
Data powołania 1887
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja Worcester
Grupa 27[1]
Kościół St. Joseph Basilica
Proboszcz ks. prałat Anthony Czarnecki
Wezwanie św. Józefa
Wspomnienie liturgiczne 22 lutego, 19 marca, 29 czerwca, 11 października, 16 października
Położenie na mapie Massachusetts
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Ziemia42°03′02,3″N 71°52′28,4″W/42,050639 -71,874556
Strona internetowa

Parafia św. Józefa w Webster (ang. St. Joseph's Parish) parafia rzymskokatolicka położona w Webster, Massachusetts, Stany Zjednoczone.

Jest ona jedną z wielu etnicznych, polonijnych parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii z mszą św. w j. polskim dla polskich imigrantów.

Parafia została dedykowana św. Józefowi

Została założona w 1887 roku jako pierwsza rzymskokatolicka parafia przeznaczona dla polskich imigrantów w Nowej Anglii.

11 października 1998 r. kościół parafialny został podniesiony do godności bazyliki przez papieża Jana Pawła II.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Imigranci z Polski przybyli do tej części Stanów Zjednoczonych z kraju, po upadku powstania styczniowego z 1863 roku. Nowi imigranci początkowo uczęszczali na mszę św. w kościele św. Ludwika w Webster, wspierani przez polskich duchownych ze stanu Nowy Jork.

Ponieważ liczba imigrantów ciągle wzrastała, za zgodą biskupa z Springfield, Massachusetts, nowy parafia pw. św. Józefa (St. Joseph's Parish (ang.)) została ustanowiona w 1887 roku.

Ks. Franciszek Chałupka – Założyciel pierwszej parafii polonijnej w Nowej Anglii


Pierwszym proboszczem był absolwent Seminarium Orchard Lake ks. Franciszek Chałupka. Dzięki hojności i ciężkiej pracy tych pierwszych imigrantów ks. Chałupka był w stanie nie tylko spłacić zadłużenia parafii, ale także nabyć teren pod budowę szkoły parafialnej, którą otwarto we wrześniu 1892 roku, prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek. Uznając potrzebę posiadania ostatecznego miejsca spoczynku na ziemi, został zakupiony teren w 1903 roku przy Worcester Road na cmentarz parafialny.

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

 • ks. Franciszek Chałupka (1887-1908)
 • ks. Stanisław Łączyński
 • ks. Wacław Lenz
 • o. Tarnowski OFMConv
 • o. Czeluśniak OFMConv
 • o. Bok OFMConv
 • o. Jaskulski OFMConv
 • ks. prałat Anthony Cyran (1910-1935)[2].
 • ks. dr prałat Andrew Lekarczyk (1935-1965)
 • ks. prałat Stanislaus Kubik (1965-1983)
 • ks. Thaddeus Stachura (1983-1993)
 • ks. prałat Anthony Czarnecki (1993- obecnie)

Szkoła[edytuj | edytuj kod]

Szkoła św. Józefa (ang. St Joseph School) powstała w 1892 roku. Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, których głównym zadaniem była edukacja, zostały zaproszone z Polski jako personel szkoły. Była to ich pierwsza placówka misyjna w Nowej Anglii, którą kontynuują do dziś.

W pierwszym roku działalności do szkoły uczęszczało 90 dzieci, a ich ilość zwiększyła się w 1906 roku do 500, wskazując na gwałtowny wzrost parafii w ciągu jednego dziesięciolecia. W 1924 roku pożar zniszczył budynek szkolny, pozostawiając 1100 dzieci bez sal. Pod przewodnictwem proboszcza ks. Cyran Anthony, nowa, 20 klasowa szkoła została wybudowana i otwarta w 1925 roku. Ilość uczniów w Szkole św. Józefa stale rosła, osiągając swój szczyt 1105 uczniów i 18 nauczycieli w 1928 roku. Niestety w 1992 roku, w 100-lecie parafii, zarejestrowanych było tylko 197 dzieci.

Bazylika[edytuj | edytuj kod]

Bazylika jest unikalną sakralną budowlą wpasowaną w krajobraz Nowej Anglii. Jego neogotyckie struktury i bogata dekoracja artystyczna wnętrz, podkreśla poświęcenie, dumę i wiarę swoich przodków. Architektem był John William Donahue z Springfield, Massachusetts, który przez wiele lat był oficjalnym architektem katolickiej diecezji Springfield.
Interakcja sztuki i światła, symetria linii i cieni, wdzięczna kolumnada i monumentalne i dekoracyjne marmurowe kolumny nadają poczucie stabilności, bezpieczeństwa i trwałości.

Uznanie jej jako 35 bazyliki w Stanach Zjednoczonych spowodowało zaciśnięcie bliskich stosunków ze Stolicą Apostolską. Papieskie symbole są zarówno na witrażach w kościele jak i na elewacji głównego wejścia, wskazujące silną lojalność i posłuszeństwo wobec nauki Kościoła katolickiego i papieża.

Bazylika św. Józefa ma przywilej do przyznawania odpustu, czyli umorzenia doczesnych kar za grzechy, które zostały wcześniej wyznane. Tymi dniami odpustu są: święto katedry św. Piotra (22 lutego), w uroczystość świętych św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II (16 października 1978), daty wybudowania kościoła (11 października) oraz w święto św. Józefa (19 marca).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. (ang.) Clusters in Diocese of Worcester (ang.)
 2. W czasie jego kadencji zbudowano nowy klasztor dla Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, zakończono budowę nowego kościoła i nowej szkoły. W ostatnich latach swojej pasterskiej posługi zbudował nową plebanii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]