Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Tychach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Ilustracja
Kościół św. Jadwigi Śląskiej
Państwo  Polska
Siedziba Tychy
Adres ul. Żwakowska 65
43-100 Tychy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Tychy Stare
Kościół św. Jadwigi Śląskiej
Proboszcz ks. Jacek Kołodziej
Wspomnienie liturgiczne niedziela po 16 października
Położenie na mapie Tychów
Mapa lokalizacyjna Tychów
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
Ziemia50°07′22,08″N 18°58′14,08″E/50,122800 18,970578
Strona internetowa

Parafia św. Jadwigi Śląskiejrzymskokatolicka parafia znajdująca się w Tychach. Parafia należy do dekanatu Tychy Stare w archidiecezji katowickiej. Odpust w niedzielę po 16 października.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dniu 3 listopada 1985 r. parafia św. Marii Magdaleny w Tychach otrzymała zgodę na budowę kaplicy katechetycznej w dzielnicy Glinka. Budowniczym ośrodka parafialnego został ustanowiony ks. Stefan Nowok. Rozpoczął on pracę od wybudowania murowanego baraku, który pełnił funkcję prowizorycznej kaplicy wraz z salkami katechetycznymi. Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał 6 października 1986 r. biskup katowicki Damian Zimoń. Przy tej kaplicy zaczęła tworzyć się nowa parafia. Zezwolenie władz miejskich na budowę nowego kościoła w Tychach wydano 9 maja 1986 r., zaś 9 października 1986 r. została erygowana stacja duszpasterska św. Jadwigi Śląskiej.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny

W lipcu 1987 r. uroczyście wmurowano kamień węgielny, który został przywieziony z rzymskich katakumb. Budowę obiektu sakralnego rozpoczęto 4 listopada 1987 r. Pracom budowlanym przewodniczył Henryk Kral. Autorami projektu kościoła byli Maria i Andrzej Czyżewscy. Projekt kościoła został bardzo wysoko oceniony przez Komisję ds. Sztuki Sakralnej Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Dekretem biskupa katowickiego z 1 lipca 1988 r. została erygowana parafia św. Jadwigi Śląskiej. Powstała przez wyłączenie części parafii św. Jana Chrzciciela i św. Marii Magdaleny w Tychach. 16 października 1993 r. arcybiskup Damian Zimoń dokonał poświęcenia kościoła, który był jeszcze w stanie surowym i nie posiadał wystroju wewnętrznego. W pierwszym okresie istnienia parafia liczyła 2 tysiące wiernych. Po poświęceniu kościoła, przyłączono do niej jeszcze część parafii św. Jana Chrzciciela. W chwili obecnej parafia liczy ok. 6500 wiernych.

Parafia nawiązała także partnerstwo z parafią św. Jadwigi Śląskiej w Essen. Owocem tej współpracy były liczne wyjazdy i wymiany między parafiami a także goszczenie przez niemiecką parafię grupy około 65 młodych ludzi z tyskiej parafii w czasie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii (2005 r.). Niemiecka parafia ofiarowała także ławki oraz, po brutalnym włamaniu na probostwo, które zostało doszczętnie zdewastowane, parafia św. Jadwigi z Essen przekazała znaczną sumę pieniędzy na wsparcie budowy już powstającego nowego probostwa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monografia miasta Tychy 1939- 1993, pod red. M. Szczepańskiego, Tychy 1996.
  • Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz.2 dekanaty i parafie, Katowice 2005.
  • Gość Niedzielny 1993, nr 44, s. 15; Gość Niedzielny 2004, nr 43, s. 8;

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]