Parafia św. Jadwigi Królowej w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Jadwigi Królowej
Ilustracja
Kościół św. Jadwigi Królowej
Państwo  Polska
Siedziba Białystok
Zielone Wzgórza
Adres ul. Słonecznikowa 8,
15-664 Białystok
Data powołania 7 lutego 1984 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja białostocka
Dekanat Białystok - Starosielce
Kościół św. Jadwigi Królowej
Proboszcz ks. kan. Kazimierz Fiedorowicz
Wezwanie św. Jadwiga
Wspomnienie liturgiczne 8 czerwca
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa lokalizacyjna Białegostoku
Parafia św. Jadwigi Królowej
Parafia św. Jadwigi Królowej
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Parafia św. Jadwigi Królowej
Parafia św. Jadwigi Królowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Jadwigi Królowej
Parafia św. Jadwigi Królowej
Ziemia53°07′32,12″N 23°06′06,51″E/53,125589 23,101808
Strona internetowa

Parafia św. Jadwigi Królowej w Białymstoku - rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok-Starosielce, należącym do metropolii białostockiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. XX wieku zaczęto budować wielotysięczne osiedle Słoneczny Stok, a nieco później Zielone Wzgórza na terenie parafii św. Andrzeja Boboli. Ks. Stefan Girstun, proboszcz parafii i jednocześnie dziekan dekanatu podjął decyzję o budowie kościoła i zwrócił się z prośbą do biskupa Edwarda Kisiela o rozpoczęcie starań w tym zakresie. Na wniosek Kurii Arcybiskupiej w Białymstoku w dniu 10 maja 1982 r. doszło do uzgodnienia z wojewodą białostockim Kazimierzem Dunajem, że na rok 1984 włączony zostanie do planu budowa kościoła w dzielnicy Białystok - Starosielce - Marczuk na nowo powstałym osiedlem mieszkaniowym Słoneczny Stok.

Spotkanie z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej "Słoneczny Stok", bpa Edwarda Kisiela, kanclerza kurii ks. Cezarego Potockiego, ks. dziekana Girstuna oraz ks. Stanisława Wojno we wrześniu 1982 r. zaowocowało uzyskaniem dostępu do terenu pod budowę projektowanego kościoła i obiektów towarzyszących między innymi plebanii. Odpowiednie dokumenty złożono 21 lutego 1983 r. Zgodę Urząd Miejski wyraził w dniu 28 marca 1983 r. na lokalizację kościoła w tym miejscu.

7 lutego 1984 r. bp. Edward Kisiel erygował parafię bł. Jadwigi Królowej, a następnego dnia wystawił nominację na proboszcza parafii ks. Stanisławowi Wojno, a na jego współpracowników powołał ks. Jana Filewicza i ks. Jana Hołodoka, dotychczasowych wikariuszy parafii św. Andrzeja Boboli w Starosielcach pomimo, że duszpasterze nowego ośrodka duszpasterskiego nadal mieszkali na plebanii poprzedniej swej parafii.

Wszelkie starania związane z budową nowego kościoła i organizacją parafii przejął ks. proboszcz S. Wojno. 30 marca 1984 r. podpisał warunkową umowę na zakup działki nr 2060, a 11 maja w biurze notarialnym podpisał akt własności tej działki z przeznaczeniem pod budowę kościoła. W Wielki Piątek (20 kwietnia) na placu przyszłej budowy świątyni postawiono 4 m wysokości krzyż oraz zmontowano baraki pochodzące z rozbiórki zakupione od Biazetu przy Szosie Północno-Obwodowej jako tymczasowe pomieszczenia parafialne. Przez dwie ostatnie niedziele maja miały miejsce Pierwsza Komunia św. dzieci nowej parafii choć wspólna z parafią macierzystą.

12 sierpnia 1984 r. uroczystego poświęcenia placu pod budowę kościoła bł. Jadwigi Królowej dokonał biskup Edward Kisiel, administrator apostolski archidiecezji w Białymstoku. Budowę kościoła zaczęto w maju 1986 pod nadzorem inż. Eugeniusza Bokińca. Jesienią 1988 r. zaczęto już odprawiać nabożeństwa w dolnym kościele, a we wrześniu 1989 r. oddano do użytku liturgicznego. W roku 1990 oddano do użytku dom katechetyczny, gdzie zamieszkali księża.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Początkowo planowano nadanie temu kościołowi i parafii tytułu św. Maksymiliana Kolbe jednak 13 maja 1983 r. Kuria Arcybiskupia powiadomiła ks. dziekana Stefana Girstuna, że pierwszeństwo w otrzymaniu tego tytułu ma budujący się już kościół na Pietraszach. Budowę nowego kościoła bp Edward Kisiel zlecił w kwietniu 1983 r. ks. Stanisławowi Wojno, wikariuszowi parafii w Starosielcach. Ostatecznie na mocy specjalnego indultu prymasa Polski kard. Józefa Glempa z dnia 3 listopada 1983 r. kościołowi i parafii w osiedlu Słoneczny Stok nadano tytuł bł. Jadwigi Królowej.

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Stanisław Wojno 1984 - 1995
  • ks. Andrzej Gniedziejko 1995 - 2005

Aktualnie:

  • ks. kan. Kazimierz Fiedorowicz od 2005

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]