Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Pniewnik
Adres Pniewnik 43, 07-113 Pniewnik
Data powołania 1447
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja warszawsko-praska
Dekanat stanisławowski
Proboszcz ks. Marek Zdanowicz
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie gminy Korytnica
Mapa konturowa gminy Korytnica, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku”
Położenie na mapie powiatu węgrowskiego
Mapa konturowa powiatu węgrowskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku”
Ziemia52°22′18,910″N 21°48′10,131″E/52,371919 21,802814
Strona internetowa

Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Pniewnikuparafia rzymskokatolicka w dekanacie stanisławowskim diecezji warszawsko-praskiej. Erygowana 1447 przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego dzięki staraniom ks. Macieja Alberta z Różana, kanonika płockiego. Pierwsze wzmianki o świątyni w tym miejscu (w ramach parafii Liw) pochodzą z 1414.

Pierwszy drewniany kościół, ufundowany przez Macieja Alberta z Różana zniszczony został w 1754 r. w wyniku pożaru. Kolejna drewniana świątynia wybudowana w 1759 r. przez ks. Grzegorza Smolińskiego, kanonika płockiego i kolatora pniewnickiego kościoła przetrwała do 1911 r. Zbudowany w latach 1909-1912 kościół w stylu neogotyckim (tzw. gotyku nadwiślańskiego) został 9 sierpnia 1915 wysadzony w powietrze przez wojska rosyjskie.

Obecny kościół neogotycki, którego wznoszenie rozpoczęto w 1921 wg projektu znanego warszawskiego architekta Ludwika Panczakiewicza[1], został konsekrowany przez bp Stanisława Galla 26 czerwca 1927. Wierzchołek wieży wraz z hełmem zbudowano dopiero w 1978.

Do parafii należy 1640 mieszkańców w następujących wioskach: Dąbrowa, Decie, Jaczewek, Joanin, Leśniki, Marcelin, Modecin, Nojszew, Nowa Wieś, Pniewnik, Połazie Świętochowskie, Radoszyna, Roguszyn (część), Ruda-Pniewnik, Sąchocin, Stary Świętochów, Szczurów, Świdrów, Zakrzew.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]