Parafia św. Jerzego w Dzierżoniowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Jerzego
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Dzierżoniów

Adres

ul. Miodowa 3
58-200 Dzierżoniów

Data powołania

1230

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

świdnicka

Dekanat

Dzierżoniów

Kościół

św. Jerzego

Filie

Dzierżoniów Zmartwychwstania Pańskiego

Proboszcz

ks. kan. Józef Błauciak

Wezwanie

św. Jerzego

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie Dzierżoniowa
Mapa konturowa Dzierżoniowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jerzego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jerzego”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jerzego”
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa konturowa powiatu dzierżoniowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jerzego”
Ziemia50°43′36,21″N 16°39′05,56″E/50,726725 16,651544
Strona internetowa

Parafia św. Jerzego w Dzierżoniowie znajduje się w dekanacie dzierżoniowskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XIII w.

Historia kościoła parafialnego[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie jest nierozerwalnie związany z historią miasta. Legendarne przekazy donoszą, iż kościół został wybudowany w 1159 z polecenia księcia Bolesława Kędzierzawego. Pierwsza pewna wzmianka źródłowa o świątyni pochodzi z 1258, kiedy to w dokumencie biskupa wrocławskiego Tomasza I wymieniony został proboszcz miejscowości Reichenbach (niemiecka nazwa Dzierżoniowa) – Henryk. U początków swego istnienia budowla miała układ halowy, który w XIV wieku został zamieniony na bazylikowy. Od XIV wieku patronat nad obiektem sprawował rycerski zakon joannitów. Z jego obecnością wiążą się kolejne inwestycje: masywna, czworoboczna u podstawy wieża, rozbudowa prezbiterium, krużganek i gotycka kruchta od strony północnej. Joannici pozostawili po sobie również wspaniały ołtarz, przedstawiający dzieje Jezusa (obecnie nieco przysłonięty), ambonę oraz bogato malowane, unikatowe empory. W XVI i XVII wieku kościół został przejęty przez protestantów, którzy dokonali dalszej rozbudowy. Z ich inicjatywy Baltazar Jensch z Legnicy wzniósł wysoką wieżę w narożniku świątyni, wysoką nawę główną z sieciowymi sklepieniami oraz dwukondygnacyjną nawę południową. Po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) kościół powrócił do rąk katolików[potrzebny przypis].

Wśród bogactwa rzeźb i ołtarzy zwracają uwagę odnowiony niedawno ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przed kościołem – dwie barokowe figury: św. Jerzego i św. Jana Nepomucena (ok. 1720), w pobliżu – klasycystyczna kaplica grobowa rodziny Kellnerów, ponadto liczne epitafia i tablice nagrobne. Na wysokości ok. 15 metrów na północnym narożniku wieży kościelnej znajduje się kamienna figurka pochylonej postaci. Według legend ma to być postać żebraka lub ubogiego mnicha ofiarowującego na rzecz budowy kościoła swój ostatni grosz. Inne przekazy wskazują, że może to być legendarny fundator kościoła – Bolesław Kędzierzawy[potrzebny przypis].

Aktualnie kościół parafialny przechodzi szereg remontów, które mają przywrócić mu dawny blask. Do chwili obecnej udało się wykonać m.in. renowację sześciu ołtarzy, stacji drogi krzyżowej, wymianę dachówki i wymianę instalacji elektrycznej. Nadal trwają prace konserwacyjne na dzwonnicy. Na remont czekają m.in. organy, sklepienia kasetonowe i ambona. Prace modernizacyjne wpisują się w jubileusz 850-lecia parafii, który był obchodzony w 2009. Niespełna rok później w kościele zawisły pierwsze cegiełki z nazwiskami osób, które wspomogły renowację[potrzebny przypis].

Inne kościoły i kaplice[edytuj | edytuj kod]

Kościół pomocniczy pw. Zmartwychwstania Pańskiego[edytuj | edytuj kod]

W 1910 na cmentarzu parafialnym wzniesiono kaplicę, którą w latach 1981–1982 przystosowano na potrzeby miejscowej wspólnoty. Poświęcił ją bp Wincenty Urban 7 października 1983[potrzebny przypis].

Kaplice[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parafii znajdują się następujące kaplice[potrzebny przypis]:

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Parafia liczy 7800 wiernych. W parafii działa Stowarzyszenie na Rzecz Remontu i Renowacji Zabytkowego Kościoła pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, rada parafialna, Żywy Różaniec, Ruch Światło-Życie, Eucharystyczny Ruch Młodych, służba liturgiczna, schola, chór parafialny „Cecylia”, Salezjańska Organizacja Sportowa, Młodzież Salezjańska, Stowarzyszenie Edukacja i Rodzina, pomocnicy salezjańscy[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pomóżmy naszej świątyni: 850-lecie parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie 1159–2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]