Parafia św. Katarzyny w Cięcinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Katarzyny
Ilustracja
Kościół Przemienienia Pańskiego
w Węgierskiej Górce
Państwo

 Polska

Siedziba

Cięcina

Adres

ul. Kościuszki 66
34-350 Węgierska Górka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

bielsko-żywiecka

Dekanat

radziechowski

Kościół

Kościół Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce

Filie

Kościół św. Katarzyny w Cięcinie

Proboszcz

ks. dr Henryk Zątek

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie gminy Węgierska Górka
Mapa konturowa gminy Węgierska Górka, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny”
Ziemia49°36′47,3″N 19°07′46,6″E/49,613139 19,129611
Strona internetowa

Parafia św. Katarzyny w Cięcinieparafia obejmująca wsie Cięcina i Węgierska Górka, w archidiecezji krakowskiej, w diecezji bielsko-żywieckiej, w dekanacie radziechowskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Cięcinie jest jedną z najstarszych na Żywiecczyźnie. Po raz pierwszy wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1358 w zapisie Ecclesia de Czencina – kościół parafialny w Cięcinie[1]. Późniejsze losy kościoła nie są znane. W czasach Jana Długosza Cięcina była wsią bez kościoła, należącą do parafii w Żywcu.

W XVI w. Cięcina należała do parafii w Radziechowach. W 1542 r. wzniesiono kaplicę, która dziś jest najstarszą częścią obecnego kościoła św. Katarzyny. Do roku 1789 kościół św. Katarzyny funkcjonował jako filia kościoła parafialnego w Radziechowach. Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii w Cięcinie został ksiądz Marceli Stupecki.

Pod koniec lat sześćdziesiątych i w latach siedemdziesiątych XX w., w związku ze wzrastającą liczbą parafian i rozbudową osiedla mieszkaniowego w Węgierskiej Górce rozpoczęto starania o budowę nowego kościoła, ale ówczesna polityka państwa wobec kościoła nie sprzyjała szybkiej realizacji tego zamierzenia.

Wieloletnie starania o budowę kościoła w Węgierskiej Górce zostały uwieńczone uzyskaniem zezwolenia od władz państwowych. W latach 1977–1981, gdy proboszczem był ksiądz Tadeusz Masny, wybudowano nowy kościół. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał w roku 1978 ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła.

Od 2020 r. proboszczem jest ks. dr Henryk Zątek.[2]

Kościoły i kaplice w parafii[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Katarzyny
Kaplica na Przegibie-Butorzonce

Obecnie parafia w Cięcinie posiada dwa kościoły. Kościół św. Katarzyny, który pełni funkcję kościoła pomocniczego i kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, przy którym mieści się obecnie Urząd Parafialny w Cięcinie. Dodatkowo w parafii funkcjonuje kaplica, w której w sezonie letnim odprawiane są msze św. i nabożeństwa.

Kościół św. Katarzyny[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Katarzyny w CięcinieXVI-wieczny kościół położony w Cięcinie. Od początku swego istnienia, do roku 1789 świątynia była kaplicą filialną kościoła w Radziechowach. Rozbudowana została staraniem plebana radziechowskiego ks. Stanisława Kaszkowicza w latach 1666–1667 (o czym wspomina Dziejopis Żywiecki A. Komonieckiego).

Kościół Przemienienia Pańskiego[edytuj | edytuj kod]

'Kościół Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górcekościół wybudowany w latach 1977–1981 w Węgierskiej Górce. Posiada jedne z największych w dawnym województwie bielskim 36-głosowe organy piszczałkowe. W 2006 roku w kościele wybudowano nowy ołtarz wykonany z kilku rodzajów marmuru i granitu.

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie - kaplica wybudowana w latach 1971–1979 w Cięcinie, na polanie Butorzonka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Monumenta Poloniae Vaticana T.2 Acta Camerae Apostolicae. Vol. 2, 1344-1374. Jan Ptaśnik (redakcja). Cracoviae: Sumpt. Academiae Litterarum Cracoviensis, 1913, s. 299.
  2. Duszpasterze – Rzymskokatolicka Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej [dostęp 2022-09-22] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]