Parafia św. Katarzyny w Cięcinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Katarzyny
Ilustracja
Kościół Przemienienia Pańskiego
w Węgierskiej Górce
Państwo  Polska
Siedziba Cięcina
Adres ul. Kościuszki 66
34-350 Węgierska Górka
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat radziechowski
Kościół Kościół Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce
Filie Kościół św. Katarzyny w Cięcinie
Proboszcz ks. Stanisław Bogacz
Wezwanie św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Wspomnienie liturgiczne 25 listopada
Położenie na mapie gminy Węgierska Górka
Mapa lokalizacyjna gminy Węgierska Górka
Parafia św. Katarzyny
Parafia św. Katarzyny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Katarzyny
Parafia św. Katarzyny
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia św. Katarzyny
Parafia św. Katarzyny
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żywieckiego
Parafia św. Katarzyny
Parafia św. Katarzyny
Ziemia49°36′47,3″N 19°07′46,6″E/49,613139 19,129611
Strona internetowa

Parafia św. Katarzyny w Cięcinieparafia obejmująca wsie Cięcina i Węgierska Górka, w archidiecezji krakowskiej, w diecezji bielsko-żywieckiej, w dekanacie radziechowskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Cięcinie jest jedną z najstarszych na Żywiecczyźnie. Po raz pierwszy wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1358 w zapisie Ecclesia de Czencina – kościół parafialny w Cięcinie[1]. Późniejsze losy kościoła nie są znane. W czasach Jana Długosza Cięcina była wsią bez kościoła, należącą do parafii w Żywcu.

W XVI w. Cięcina należała do parafii w Radziechowach. W 1542 r. wzniesiono kaplicę, która dziś jest najstarszą częścią obecnego kościoła św. Katarzyny. Do roku 1789 kościół św. Katarzyny funkcjonował jako filia kościoła parafialnego w Radziechowach. Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii w Cięcinie został ksiądz Marceli Stupecki.

Pod koniec lat sześćdziesiątych i w latach siedemdziesiątych XX w., w związku ze wzrastającą liczbą parafian i rozbudową osiedla mieszkaniowego w Węgierskiej Górce rozpoczęto starania o budowę nowego kościoła, ale ówczesna polityka państwa wobec kościoła nie sprzyjała szybkiej realizacji tego zamierzenia.

Wieloletnie starania o budowę kościoła w Węgierskiej Górce zostały uwieńczone uzyskaniem zezwolenia od władz państwowych. W latach 1977–1981, gdy proboszczem był ksiądz Tadeusz Masny wybudowano nowy kościół. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał w roku 1978 ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła.

Kościoły i kaplice w parafii[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Katarzyny
Kaplica na Przegibie-Butorzonce

Obecnie parafia w Cięcinie posiada dwa kościoły. Kościół św. Katarzyny, który pełni funkcję kościoła pomocniczego i kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, przy którym mieści się obecnie Urząd Parafialny w Cięcinie. Dodatkowo w parafii funkcjonuje kaplica, w której w sezonie letnim odprawiane są msze św. i nabożeństwa.

Kościół św. Katarzyny[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Katarzyny w CięcinieXVI-wieczny kościół położony w Cięcinie. Od początku swego istnienia, do roku 1789 świątynia była kaplicą filialną kościoła w Radziechowach. Rozbudowana została staraniem plebana radziechowskiego ks. Stanisława Kaszkowicza w latach 1666–1667 (o czym wspomina Dziejopis Żywiecki A. Komonieckiego).

Kościół Przemienienia Pańskiego[edytuj | edytuj kod]

'Kościół Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górcekościół wybudowany w latach 1977–1981 w Węgierskiej Górce. Posiada jedne z największych w dawnym województwie bielskim 36-głosowe organy piszczałkowe. W 2006 roku w kościele wybudowano nowy ołtarz wykonany z kilku rodzajów marmuru i granitu.

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie - kaplica wybudowana w latach 1971–1979 w Cięcinie, na polanie Butorzonka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Monumenta Poloniae Vaticana T.2 Acta Camerae Apostolicae. Vol. 2, 1344-1374. Jan Ptaśnik (redakcja). Cracoviae: Sumpt. Academiae Litterarum Cracoviensis, 1913, s. 299.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]