Parafia św. Kazimierza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętego Kazimierza
Ilustracja
Kościół św. Kazimierza w Poznaniu
Państwo  Polska
Siedziba Poznań
Adres ul. Bydgoska 4b/2, 61-127 Poznań
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki
Diecezja wrocławska
Dekanat pomorsko-wielkopolski
Kościół św. Kazimierza
Proboszcz ks. mgr Mariusz Gajkowski
Wezwanie św. Kazimierza
Wspomnienie liturgiczne 4 marca – Wspomnienie Świętego Kazimierza Jagiellończyka królewicza
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Parafia Świętego Kazimierza
Parafia Świętego Kazimierza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętego Kazimierza
Parafia Świętego Kazimierza
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Parafia Świętego Kazimierza
Parafia Świętego Kazimierza
Ziemia52°24′44″N 16°57′21″E/52,412222 16,955833

Parafia św. Kazimierza w Poznaniu – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie pomorsko-wielkopolskim diecezji wrocławskiej. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godz. 10:30.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza parafia polskokatolicka w Poznaniu, powstała bezpośrednio po II wojnie światowej, chociaż niektóre źródła wskazują, że ok. 1935 mogła istnieć tutaj wspólnota narodowokatolicka - z zastrzeżeniem, że nie tworzyła ona żadnej parafii. W mieście przejściowo istniała placówka Polskiego Kościoła Starokatolickiego[1].

W 1947 przekazano Polskiemu Narodowemu Kościołowi Katolickiemu kaplicę poewangelicką przy ul. Grunwaldzkiej 46, toteż stała się ona siedzibą parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1960 w wyniku przebudowy węzła drogowego w mieście, placówka została zamknięta. W tym samym roku utworzono nową parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na ul. Tadeusza Kościuszki. Jej pierwszym proboszczem był ks. Hieronim Górecki. W 1974 obiekty polskokatolickie zostały włączone do infrastruktury wojskowej i musiały zostać zlikwidowane, a parafia zniesiona.

Od 14 lipca 1963 w Poznaniu działała jeszcze parafia pw. św. Kazimierza, która uzyskała obiekt poreformacki przy ul. Bydgoskiej. 8 sierpnia 1965 parafia przeżywała jubileusz 300-lecia wybudowania kościoła, na którym gościł bp Julian Pękala. Początkowo parafia liczyła 650 wiernych, obecnie jest to niewielka społeczność wiernych, a kościół znalazł się w niekorzystnym położeniu komunikacyjnym[2].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Parafia polskokatolicka pw. św. Kazimierza w Poznaniu użytkuje obecnie XVII-wieczny kościół, który ufundował wojewoda kujawski Łukasz Szeliga Niemojowski dla reformatów. Istotnie w latach 1693-1704 stopniowo osiedlali się tutaj zakonnicy, aby utworzyć klasztor. W 1794 Prusacy dokonali kasaty domu zgromadzeniowego. Zabudowania zmieniono na szpital wojskowy, a od 1805 przez seminarium nauczycielskie. W 1847 zabudowania przekazano Zakładowi dla Głuchoniemych. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, zaś kościół należy do polskokatolików.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Elerowski, Parafie Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Polsce na tle historii, Warszawa 2011, s. 195.
  2. tamże, s.197.