Parafia św. Leonarda w Turbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Leonarda
kościół parafialny
kościół parafialny
Siedziba Turbia
Adres Turbia 15, 39-430 Zbydniów
Data powołania 1757
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sandomierska
Dekanat Pysznica
Kościół Kościół Świętego Leonarda w Turbii
Filie Wólka Turebska
Administrator ks. dr Grzegorz Miszczak
Proboszcz ks. kanonik Stanisław Knap
Wezwanie św Leonarda
Wspomnienie liturgiczne Św. Leonarda (6 listopada)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia św. Leonarda w Turbiiparafia należąca do dekanatu pysznickiego diecezji sandomierskiej.

Turbia pierwotnie należała do parafii Gorzyce. W XIII wieku została przyłączona do Charzewic, następnie do Rozwadowa. Pierwsze wzmianki na temat turebskiego kościoła pojawiają się na początku wieku XVII, kiedy to w dokumencie z wizytacji biskupa Maciejewskiego wspomniano przywilej nadany przez biskupa Radziwiłła w 1598 oraz patrona kaplicy – Św. Leonarda. Erygowanie parafii turebskiej nastąpiło w roku 1757. Drewniany kościół parafialny trzykrotnie ulegał pożarowi w ciągu XIX i na początku XX wieku.

Obecny murowany kościół został wybudowany w latach 1922-24. Kościół stojący w centrum wsi jest ozdobny biało tynkowanymi gzymsami i pilastrami . Budowniczym kościoła był ksiądz Jan Marek (proboszcz w latach 1921-1944). Jego następcą został wikariusz pracujący w tej parafii ks. Albin Blajer i był proboszczem w latach 1944-1978. Kolejnym proboszczem był ks.kan. Ryszard Englot (w latach 1979-2000) a następnie ks. kan. Stanisław Knap (2000-i nadal). Postanowieniem ks. biskupa Andrzeja Dzięgi, ówczesnego ordynariusza diecezji sandomieskiej, administratorem parafii został dotychczasowy wikariusz ks. Piotr Cecuła (2009-2010). Następcą na urzędzie administratora ks. Piotra Cecuły został ks. dr Grzegorz Miszczak.

Parafia posiada akta parafialne od 1784 roku. Obecnie parafia obejmuje Turbię, Obojną (2 km), Wólkę Turebską (4 km) i Zbydniów Kolonię (2 km). Do parafii należy kaplica w Wólce Turebskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]