Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Siedziba Lutry
Adres Lutry 37, 11-311 Kolno
Data powołania 14 kwietnia 1375 (XIV wiek)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Jeziorany
Proboszcz ks. mgr Lech Kozikowski
Wezwanie Maria Magdalena, św. Walenty
Wspomnienie liturgiczne 14 lutego
Położenie na mapie gminy Kolno
Mapa konturowa gminy Kolno, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach”
Ziemia54°00′35″N 20°53′48″E/54,009722 20,896667

Parafia św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrachrzymskokatolicka parafia w Lutrach, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Jeziorany.

Kościół parafialny znajduje się we wsi Lutry, a o parafii należą również kaplice w Kikitach, Wągstach i Pierwągach. Wspólnota liczy około 1000 osób. Msze odbywają się w niedziele w godz. 9 i 11 a w dni powszednie o 16.

Proboszczem parafii jest od 2009 r. ks. Lech Kozikowski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIV wieku roku biskup Henryk Sorbom zatwierdził wybudowanie kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Walentego. Po pożarze w 1550 roku świątynia w 1580 roku została ponownie konsekrowana przez biskupa Marcina Kromera ku czci św. Marii Magdaleny.Obecny kościół neogotycki (1860–1863) konsekrował w 1893 roku biskup Andrzej Thiel, dodając mu tytuł św. Walentego.

W kościele znajdują się dwie tablice z nazwiskami poległych mieszkańców parafii, pochodzących z miejscowości: Lutry (Lautern), Wągsty (Wangst), Górkowo (Görkendorf), Kukliki (Krausenstein), Wójtowo (Voigtsdorf), Tejstymy (Teistimmen), Kikity (Kekitten), Pierwągi (Porwangen). Przy kościele mieści się budynek dawnej dużej plebanii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]