Parafia św. Marii Magdaleny w Warszawie (rzymskokatolicka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa (Ugory)
Adres ul. Echa Leśne 2
03-257 Warszawa
Data powołania 1939
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja warszawsko-praska
Dekanat bródnowski
Kościół Kościół św. Marii Magdaleny w Warszawie (Targówek)
Proboszcz ks. Wojciech Zdun
Wspomnienie liturgiczne św. Marii Magdaleny
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Parafia Świętej Marii Magdaleny (rzymskokatolicka)
Ziemia52°18′07″N 21°02′56″E/52,301944 21,048889
Strona internetowa
Kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej przy kościele

Parafia Świętej Marii Magdaleny w Warszawieparafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat bródnowski). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

26 lutego 1930 r. ks. Stanisław Mystkowski odprawił na terenie schroniska i kuchni dla bezrobotnych na Annopolu (dzisiaj ul. Annopol 3) pierwszą Mszę Św. Od 2 marca 1930 r. kapelanem schroniska na Annopolu był ks. Tadeusz Zimiński, który w 1932 r. przebudował drewnianą szopę na kaplicę.

Parafia została erygowana 1 marca 1939 r. przez abp Stanisława Galla. W wyniku działań wojennych kaplica i budynki parafialne uległy zniszczeniu a liczba mieszkańców Annopola spadła o prawie 90 %. W związku z tym w dniu 4 kwietnia 1945 r. zawieszono działalność parafii. W miejscu parafii powstały w latach późniejszych Zakłady Mięsne "Żerań".

W 1972 r. w związku z rozbudową osiedli na Bródnie starania o odtworzenie parafii na Annopolu podjął ks. Romuald Gawlik. Dnia 25 maja 1979 r., po siedmiu latach starań, na tydzień przed I pielgrzymką Jana Pawła II do Polski, władze wydały zgodę na budowę kościoła. Dnia 22 grudnia 1979 r. wyznaczono lokalizację przy ul. Echa Leśne. Parafię reaktywował kard. Stefan Wyszyński dnia 15 grudnia 1980 r.

Budowę świątyni według planów architektów Ryszarda Trzaski i Janusza Olszewskiego rozpoczął Ks. Romuald Gawlik. Kamień węgielny (wyjęty z dawnej świątyni) poświęcił i wmurował arcybiskup Józef Glemp dnia 18 listopada 1982 r. Prace budowlane kontynuował i zakończył ks. Stanisław Rawski. Świątynię konsekrował kard. Józef Glemp dnia 9 maja 1989 r.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Murowany z cegły, dwukondygnacyjny, obłożony piaskowcem na frontonie i dwóch ścianach, kryty blachą. W dachu po lewej stronie ołtarza umieszczono duży świetlik.

Na ścianie ołtarzowej znajduje się duży krzyż, dzieło Jerzego Machaja, i postacie Matki Bożej, Św. Jana i Św. Marii Magdaleny malowane na desce. Ołtarz, ambonka i posadzka wykonane są z marmuru.

W kaplicy pojednania wisi malowany na drewnie poliptyk (pentaptyk), dzieło Elwiry Burskiej-Szubarga i Marii Niewiadomskiej. W pełni złożony poliptyk ukazuje symbole Ewangelistów. Po rozłożeniu w części centralnej widzimy Jezusa ukazującego się Św. Marii Magdalenie, a na skrzydłach sceny: Narodzenie Pańskie, Wesele w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza i Modlitwa Jezusa w Ogrójcu. Po pełnym rozłożeniu skrzydła przedstawiają świętych : Św. Brata Alberta Chmielowskiego, Św. Kazimierza, Św. Stanisława BM, Św. Piotra, Św. Pawła, Św. Wojciecha BM, Św. Stanisława Kostkę, Św. Maksymiliana.

Plebania[edytuj | edytuj kod]

Połączona z kościołem, zbudowana w latach 1986-1988.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • Ks. Romuald Gawlik (1980-1983)
  • Ks. Stanisław Rawski (1983-1994)
  • Ks. Kazimierz Zoch-Chrabołowski (1994-1999)
  • Ks. Andrzej Dybek (1999-2009)
  • Ks. Wojciech Zdun (2009-)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]