Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Płońsk
Adres ul. Płocka 17
Data powołania XIV wiek
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja płocka
Dekanat płoński
Kościół parafialny Kościół św. Michała Archanioła w Płońsku
Proboszcz ks. kan. dr Marek Zawadzki
Wspomnienie liturgiczne św. Michała Archanioła
Położenie na mapie Płońska
Mapa lokalizacyjna Płońska
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Położenie na mapie powiatu płońskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu płońskiego
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku
Ziemia52°37′20,06″N 20°22′26,65″E/52,622239 20,374069
Strona internetowa

Parafia św. Michała Archaniołarzymskokatolicka parafia położona przy ulicy Płockiej 17 w Płońsku. Parafia należy do dekanatu płońskiego w diecezji płockiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała w XIV wieku. Od 1 września 2013 roku proboszczem jest ks. kan. Marek Krzysztof Zawadzki dotychczasowy proboszcz parafii św. Zygmunta w Płocku.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Płońsk wymieniony był już w 1065 r. wraz z kościołem grodowym, jaki tam istniał. Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 70-tych poprzedniego stulecia na podgrodziu odsłonięto kamienną rotundę z XI w. Murowany kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano prawdopodobnie po lokacji miasta w XIV w. Gotycki kościół wzmiankowany w 1565 r. zlokalizowany był w pobliżu rynku, w XVI w. ufundowano w nim kolegium mansjonarzy. W czasie wojen szwedzkich w połowie XVII w. świątynia została zniszczona i pozostawała w ruinie przez wiek XVIII, a resztki jej rozebrano w latach 1819-1825. W 1779 roku biskup Michał Poniatowski przeniósł parafię do kościoła zakonnego karmelitów trzewiczkowych i powierzył im prowadzenie duszpasterstwa. Rolę tę spełniali do momentu kasacji klasztoru w 1864 roku. Klasztor karmelitów płońskich fundował przed 1417 rokiem Siemowit IV i jego żona Aleksandra. Kościół wzniesiony dla karmelitów pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP być może był fundowany przez Bonę. Uległ zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich w połowie XVII w. Odbudowany w połowie XVIII w. przekształcany był w latach 1839, 1865 i 1888. Gruntownie remontowany był w 1935 roku. Prace regotyzacyjne prowadzono w latach 1954-1958. Jest to świątynia późnogotycka, murowana z cegły, orientowana, jednonawowa na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium i kaplicą od strony północnej. Ołtarz główny neorenesansowy z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowany na desce, ołtarze boczne późnobarokowe. Po wojnie prace renowacyjne prowadzili ks. Anastazy Rutkowski i ks. Stanisław Kowalczyk, który zbudował nową plebanię. Następny proboszcz, ks. Tadeusz Goleniewski, przeprowadził upiększanie i konserwację świątyni.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Terytorium - ulice:
    Baczyńskiego, Bema, Berlinga, Broniewskiego, Brzechwy, 40-lecia, Gałczyńskiego, Gen. Maczka, Jędrzejewicza, Grunwaldzka (numery 1-43 oraz 2-34), Kolejowa, Konopnickiej, Kościuszki, Krasickiego, Krzywa, Kwiatowa, 1 Maja, Makuszyńskiego, Mickiewicza, Moniuszki, Ogrodowa, Piaskowa, Płocka, Podmiejska, Poprzeczna, Proletariacka, Prosta, Prusa, Przechodnia, Przejazd, Robotnicza, Róży Luksemburg, Rutkowskiego, Rzemieślnicza, Sikorskiego, Plac 15-go Sierpnia, Skarżyńska, Składowa, Słoneczna, Sportowa, 19-go Stycznia, Środkowa, Świerczewskiego, Targowa, Towarowa, Warszawska, Wojska Polskiego, Wolności, Wspólna, Wyspiańskiego, Wyszogrodzka, ZWM, Zaułek, Zawadzkiego, Zduńska, Żeromskiego
  • Terytorium - miejscowości:
    Bońki, Brody, Dalanówek, Ilinek, Ilino, Kluczewo, Pilitowo, Raźniewo, Siedlin, Skarżyn, Strachowo, Strachówek, Strubiny, Szerominek, Ślepowrony, Zawady, Żurawin

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]