Parafia św. Mikołaja w Łące

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja w Łące
Kościół św. Mikołaja w Łące
Państwo  Polska
Siedziba Łąka
Data powołania XVI wiek
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Pszczyna
Kościół parafialny św. Mikołaja w Łące
Proboszcz ks. Joachim Oleś
Wezwanie św. Mikołaja
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia św. Mikołaja w Łące – parafia rzymskokatolicka w Łące, w dekanacie Pszczyna, archidiecezja katowicka.

Początki wsi i parafii[edytuj]

Wieś Łąka powstała na przełomie XIII i XIV weku, w okresie zakładania wsi na prawie niemieckim. Jako wieś typu kolonizacyjnego posiadała teren pod budowę kościoła i pola uprawne, mające zapewnić samowystarczalność gospodarczą proboszcza. Pierwszą pewną datą w historii wsi jest jednak dopiero 2 III 1449, kiedy to sporządzono dokument o darowaniu dochodów z Łąki na rzecz kościoła w Pszczynie.

Historia parafii[edytuj]

Od czasu powstania parafia w Łące administracyjnie wiązała się z diecezją krakowską, z racji przynależności do ziemi pszczyńskiej. W listopadzie 1598 wizytacji kościelnej (pierwszej po soborze trydenckim) dekanatu pszczyńskiego dokonał archidiakon krakowski Krzysztof Kazimirski na zlecenie biskupa Jerzego Radziwiłła. Według sporządzonego sprawozdania drewniany kościół pw. św. Jadwigi w Villa Łąka znajdował się w rękach protestantów[1].

Wskutek nacisków Karola Promnitza – pana na Pszczynie, nastąpiła luteranizacja parafii w Łące i trwała od 1568 do 1653 roku. 22 kwietnia 1658 pożar strawił cały budynek kościelny. Jednak 2 lata później stanął już nowy kościół pw. św. Mikołaja, a od 1664 roku pierwszym proboszczem po rekatolicyzacji został ks. Albert Chłądowicz. W latach 1821 – 1922 parafia Łąka, wraz z całym dekanatem pszczyńskim, należała do diecezji wrocławskiej.

Druga połowa XIX wieku to czas Kulturkampfu. Ówczesny proboszcz łącki – ks. Antoni Philippi, był szykanowany i dwukrotnie więziony za głoszenie kazań po polsku. Po pierwszej wojnie światowej i powstaniach śląskich dekanat pszczyński znalazł się w obrębie państwa polskiego, a od 1925 roku wszedł w skład diecezji katowickiej. Proboszczem w Łące został ks. Piotr Klimek. Po II wojnie władze szykanowały i próbowały podporządkować sobie proboszcza, którym był ks. Franciszek Dobrowolski. Dalsza historia parafii w Łące wiąże się ściśle z historią ówczesnej diecezji, obecnie – archidiecezji katowickiej.

Kościół parafialny[edytuj]

Nie ma pewnych wiadomości o pierwszym kościele, który spłonął wraz z dokumentami w 1658 roku. Odbudowany w ciągu dwóch lat drewniany kościół otrzymał wezwanie św. Mikołaja. W XIX wieku został rozbudowany i podmurowany. Wnętrze, po ostatniej przebudowie, zostało otynkowane i wielokrotnie przemalowane. Na emporze znajdują się zabytkowe organy z 1865 roku. Na uwagę zasługuje też barokowy ołtarz główny z obrazem olejnym przedstawiającym św. Mikołaja. Po bokach umieszczone są drewniane figury św. Piotra i Pawła, a w nawie głównej obrazy Wniebowzięcia NMP i św. Jadwigi.

Zabytkowa dzwonnica[edytuj]

Wzniesiona w 1660 roku dzwonnica o konstrukcji słupowej jest dziś jednym z cenniejszych zabytków budownictwa drewnianego na Śląsku. We wnętrzu są 3 dzwony, najstarszy – gotycki pochodzi z XV wieku.

Proboszcz[edytuj]

  • ks. Joachim Oleś, 2004-2014
  • ks. Alojzy Sobik 2014-nadal

Przypisy

  1. ks. dr Maksymilian Wojtas: Akta wizytacji dekanatów bytomskiego i pszczyńskiego dokonanej w roku 1598 z polecenia Jerzego Kardynała Radziwiłła, Biskupa Krakowskiego. Katowice: Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku, 1938, s. 108.

Bibliografia[edytuj]

  • Szkice monograficzne z dziejów Łąki – praca zbiorowa, Łąka 2002.
  • L. Musioł, Łąka gmina i parafia. Monografia historyczna, Katowice-Ligota 1953.
  • Schematyzm archidiecezji katowickiej 1993, Katowice 1993.

Linki zewnętrzne[edytuj]