Parafia św. Stanisława BM w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Świętego Stanisława BM
kościół parafialny
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Bielsko-Biała
Adres ul. św. Stanisława 6, 43-300 Bielsko-Biała
Data powołania XIV wiek
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat Bielsko-Biała Ii - Stare Bielsko
Kościół św. Stanisława w Bielsku-Białej
Proboszcz ks. Antoni Kulawik
Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława BM
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Parafia Świętego Stanisława BM
Parafia Świętego Stanisława BM
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Świętego Stanisława BM
Parafia Świętego Stanisława BM
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętego Stanisława BM
Parafia Świętego Stanisława BM
Ziemia49°49′29,80″N 19°00′49,85″E/49,824944 19,013847
Strona internetowa

Parafia pw. Świętego Stanisława BM w Bielsku-Białejparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bielsku-Białej. Należy do Dekanatu Bielsko-Biała II - Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej[1] w Starym Bielsku. Erygowana w XIV wieku, później stała się filią parafii w Bielsku, reerygowana w 1953. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.

Historia[edytuj]

Tradycja podaje, że parafia i pierwszy starobielski kościół powstał z fundacji możnowładcy śląskiego Piotra Włostowica w latach 1131-1135, w miejscu gaju dębowego, w którym czczono słowiańskiego boga Peruna. Jak mówi tablica pamiątkowa umieszczona przed wejściem, resztki korzeni dębu znajdują się pod obecnym ołtarzem. W świetle współczesnych badań istnienie starszej, drewnianej świątyni w miejscu dzisiejszego kościoła św. Stanisława jest bardzo prawdopodobne[2].

Obecny, murowany kościół wzniesiony został w stylu gotyckim około roku 1380.

Fundatorem był piastowski książę cieszyński Przemysław I Noszak. Wezwanie parafii – św. Stanisław, będący patronem diecezji krakowskiej i Królestwa Polskiego – wskazuje na bliskie związki fundatora z Polską.

Początkowo był to kościół parafialny zarówno dla wsi Bielsko (późniejsze Stare Bielsko), jak i miasta Bielska, położonego kilka kilometrów na południowy wschód. W 1447 w mieście erygowano parafię św. Mikołaja, w skład której weszła parafia starobielska, i zbudowano tam nowy kościół (dzisiejsza katedra). Odtąd kościół św. Stanisława był kościołem filialnym bielskiej parafii.

W 1560 w związku z uznaniem luteranizmu za oficjalne wyznanie księstwa cieszyńskiego kościół w Starym Bielsku przeszedł w ręce ewangelików. Do katolików świątynia powróciła w 1654, w okresie kontrreformacji.

W 1953 została ponownie erygowana parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Starym Bielsku (wówczas jeszcze osobnej wsi), chociaż starania o jej przywrócenie rozpoczęto już w 1869. Od roku 1992 parafia ta należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

Przypisy

  1. Parafia na stronie diecezji bielsko-żywieckiej
  2. Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000, s. 69. ISBN 83-902079-0-7.

Bibliografia[edytuj]

  • Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000. ISBN 83-902079-0-7.
  • Jacek Zachara, Grzegorz Wnętrzak, Bogusław Chorąży: Bielsko-Biała. Dziedzictwo kulturowe. Bielsko-Biała: Stowarzyszenie "Olszówka", 2007. ISBN 83-918676-5-X.