Parafia św. Stanisława Kostki w Wołkowysku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Stanisława Kostki
w Wołkowysku
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Wołkowysk

Adres

ul. Nowe Borki 1, Wołkowysk
вул. Новыя Боркі, 1, г. Ваўкавыск

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

grodzieńska

Dekanat

Wołkowysk

kościół

św. Stanisława Kostki w Wołkowysku

Wezwanie

św. Stanisława Kostki

Wspomnienie liturgiczne

18 września

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Stanisława Kostkiw Wołkowysku”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Stanisława Kostkiw Wołkowysku”
Ziemia53°08′35,8″N 24°25′37,0″E/53,143278 24,426944

Parafia św. Stanisława Kostki w Wołkowysku-Centralnym[a] – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Wołkowysku, w diecezji grodzieńskiej, w dekanacie Wołkowysk, na Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z rozwojem zachodniej części miasta, związanej z powstaniem stacji kolejowej Wołkowysk Centralny, postanowiono zbudować dla tutejszych mieszkańców kościół. Parafię św. Stanisława Kostki wydzielono z parafii św. Wacława w Wołkowysku w 1925. W 1926 ze słupów telegraficznych wzniesiono tymczasową świątynię, którą 12 grudnia 1926 konsekrował arcybiskup wileński Romuald Jałbrzykowski. W latach międzywojennych parafia leżała w archidiecezji wileńskiej, w dekanacie Wołkowysk[1].

W 1945 tutejszy proboszcz ks. Józef Lawrynowicz musiał wyjechać w nowe granice Polski. Przez kolejne dwa lata msze święte odprawiał kapłan z parafii św. Wacława. W 1947 Sowieci zamknęli i znacjonalizowali kościół. Budynek początkowo służył jako magazyn, a następnie został przebudowany na blok mieszkalny. Parafia została oficjalnie wykreślona z rejestru w 1959.

W 1995 katolikom zwrócono jeden pokój w celu urządzenia w nim kaplicy, a w 1998 cały kościół. Parafianie postanowili nie remontować starej świątyni lecz wznieść na jej miejsce nową, murowaną. Nowy kościół konsekrował 13 czerwca 2015 nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti.[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa Wołkowysk-Centralny pochodzi od dawnej nazwy pobliskiej stacji kolejowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]