Parafia św. Stanisława w Sarnakach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Sarnaki
Adres ul. Kościelna 2
08-220 Sarnaki
Data powołania ok. 1430 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja drohiczyńska
Dekanat Sarnaki
Kościół św. Stanisława
Filie kaplica św. Józefa Robotnika w Lipnie
kaplica św. Apostołów Piotra
i Pawła w Mierzwicach Starych
kaplica leśna we Fronołowie
Proboszcz ks. prał. Andrzej Jakubowicz
Położenie na mapie gminy Sarnaki
Mapa lokalizacyjna gminy Sarnaki
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Położenie na mapie powiatu łosickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łosickiego
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Ziemia52°18′46,7″N 22°53′31,6″E/52,312972 22,892111
Strona internetowa

Parafia św. Stanisława w Sarnakachparafia rzymskokatolicka w dekanacie Sarnaki, w diecezji drohiczyńskiej.

Obecne terytorium parafii obejmuje Sarnaki, Bindugę, Bużkę, Chlebczyn, Chybów, Franopol, Fronołów, Grzybów, Hołowczyce, Kamiankę, Klimczyce, Klimczyce-Kolonię, Kózki, Lipno, Nowe Mierzwice, Stare Mierzwice, Rozwadów oraz Rzewuszki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie parafii w Sarnakach datuje się na ok. 1430 rok. Wtedy to został wybudowany pierwszy kościół, który znajdował się obok dzisiejszej plebanii. Źródła archiwalne z 1802 roku podają:

"kościółek ten był z drewna łupanego pokryty gontami. W środku całości jest kopuła drewniana pokryta gontami, na jej powierzchni znajduje  krzyż żelazny, a w niej sygnaturka. Większe wejście do przedsionka kościoła jest z przeciwnej strony w stosunku do wejścia na cmentarz od ulicy. Jest mniejsze wejście z prawej strony większego wejścia. Próg przy nich jest ułożony ze zwykłych kamieni. Zegar słoneczny umieszczony jest na gontach. Po prawej stronie od wejścia większego jest wejście na chór. Tarcza i zegar słoneczny są ułożone z gontów. Okien jest osiem i tablica szklana w ołowianej oprawie". Kościół ten był już stary, "podparty ze wszystkich stron słupami drewnianymi".

Dlatego też w 1816 roku został rozebrany. Miejscowy dziedzic Stanisław hr. Ossoliński postawił w jego miejsce po przeciwnej stronie drogi nowy kościółek, który stoi do dziś. W konstrukcji był on podobny do swego poprzednika. W trakcie swego istnienia był on wielokrotnie przerabiany i odnawiany. W 1905 roku odnowiono kościół wewnątrz i zewnątrz. Józef Szumer sprawił nowe tabernakulum, a na cmentarzu kościelnym mieszkańcy Klimczyc wystawili imitację groty Matki Boskiej w Lourdes.

Nieznane są granice parafii Sarnaki w chwili jej powstania. Najwcześniejsze spisy podają, że do parafii Sarnaki należały: Sarnaki, Grzybów, Phalatycze, Ciebieraki, Łózki, Ostromęczyn, Wólka, Kisielew, Rozwadowo, Terlikowo, Mężenino, Borzliowa Wolia, Moztowo, Withulino, Wolia Ossowska, Cziczibor, Kaików. Przez stulecia parafia zmieniała swe granice aż do obecnych.

Parafia Sarnaki do 1818 roku pozostawała w granicach diecezji brzeskiej. Po trzecim rozbiorze Polski i upadku Napoleona utworzona została diecezja podlaska ze stolicą w Janowie Podlaskim. Wtedy też rozpoczęła się budowa obecnego kościoła w Sarnakach. W 1867 roku diecezja podlaska została zlikwidowana i przyłączona do lubelskiej. W 1918 roku papież Benedykt XV wskrzesił diecezję podlaską, która od 1925 roku nosiła nazwę diecezja siedlecka czyli podlaska. Do roku 1992 parafia Sarnaki należała do diecezji siedleckiej. 25.03.1992 roku papież Jan Paweł II wcielił Sarnaki do diecezji drohiczyńskiej, a biskupem diecezjalnym został Władysław Jędruszuk. On też w 1992 roku ustanowił dekanat Sarnaki, w skład którego wchodzą dziś następujące parafie: Chłopków, Łysów, Platerów, Rusków, Gnojno, Serpelice, Horoszki Duże i Sarnaki. Przez okres 11 lat dziekanem dekanatu sarnackiego był ks. prał. Zdzisław Borkowski. Obecnie funkcje tę pełni ks. prał. Andrzej Jakubowicz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ks. Z. Borkowski, Z dziejów parafii i duszpasterstwa w Sarnakach, Sarnaki 2006
  • Kronika Parafii Sarnaki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]