Parafia św. Stanisława w Sarnakach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Sarnaki
Adres ul. Kościelna 2
08-220 Sarnaki
Data powołania ok. 1430 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja drohiczyńska
Dekanat Sarnaki
Kościół św. Stanisława
Filie kaplica św. Józefa Robotnika w Lipnie
kaplica św. Apostołów Piotra
i Pawła w Mierzwicach Starych
kaplica leśna we Fronołowie
Proboszcz ks. prał. Andrzej Jakubowicz
Położenie na mapie gminy Sarnaki
Mapa lokalizacyjna gminy Sarnaki
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Położenie na mapie powiatu łosickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łosickiego
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Ziemia52°18′46,7″N 22°53′31,6″E/52,312972 22,892111
Strona internetowa

Parafia św. Stanisława w Sarnakachparafia rzymskokatolicka w dekanacie Sarnaki, w diecezji drohiczyńskiej.

Obecne terytorium parafii obejmuje Sarnaki, Bindugę, Bużkę, Chlebczyn, Chybów, Franopol, Fronołów, Grzybów, Hołowczyce, Kamiankę, Klimczyce, Klimczyce-Kolonię, Kózki, Lipno, Nowe Mierzwice, Stare Mierzwice, Rozwadów oraz Rzewuszki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie parafii w Sarnakach datuje się na ok. 1430 rok. Wtedy to został wybudowany pierwszy kościół, który znajdował się obok dzisiejszej plebanii. Źródła archiwalne z 1802 roku podają:

"kościółek ten był z drewna łupanego pokryty gontami. W środku całości jest kopuła drewniana pokryta gontami, na jej powierzchni znajduje  krzyż żelazny, a w niej sygnaturka. Większe wejście do przedsionka kościoła jest z przeciwnej strony w stosunku do wejścia na cmentarz od ulicy. Jest mniejsze wejście z prawej strony większego wejścia. Próg przy nich jest ułożony ze zwykłych kamieni. Zegar słoneczny umieszczony jest na gontach. Po prawej stronie od wejścia większego jest wejście na chór. Tarcza i zegar słoneczny są ułożone z gontów. Okien jest osiem i tablica szklana w ołowianej oprawie". Kościół ten był już stary, "podparty ze wszystkich stron słupami drewnianymi".

Dlatego też w 1816 roku został rozebrany. Miejscowy dziedzic Stanisław hr. Ossoliński postawił w jego miejsce po przeciwnej stronie drogi nowy kościółek, który stoi do dziś. W konstrukcji był on podobny do swego poprzednika. W trakcie swego istnienia był on wielokrotnie przerabiany i odnawiany. W 1905 roku odnowiono kościół wewnątrz i zewnątrz. Józef Szumer sprawił nowe tabernakulum, a na cmentarzu kościelnym mieszkańcy Klimczyc wystawili imitację groty Matki Boskiej w Lourdes.

Nieznane są granice parafii Sarnaki w chwili jej powstania. Najwcześniejsze spisy podają, że do parafii Sarnaki należały: Sarnaki, Grzybów, Phalatycze, Ciebieraki, Łózki, Ostromęczyn, Wólka, Kisielew, Rozwadowo, Terlikowo, Mężenino, Borzliowa Wolia, Moztowo, Withulino, Wolia Ossowska, Cziczibor, Kaików. Przez stulecia parafia zmieniała swe granice aż do obecnych.

Parafia Sarnaki do 1818 pozostawała w granicach diecezji brzeskiej. Po trzecim rozbiorze Polski i upadku Napoleona utworzona została diecezja podlaska ze stolicą w Janowie Podlaskim. Wtedy też rozpoczęła się budowa obecnego kościoła w Sarnakach. W 1867 diecezja podlaska została zlikwidowana i przyłączona do lubelskiej. W 1918 papież Benedykt XV wskrzesił diecezję podlaską, która od 1925 nosiła nazwę diecezja siedlecka czyli podlaska. Od 1942 do 1968 proboszczem parafii był ks. dr kan. Bolesław Kulawik[1][2][3].

Do 1992 parafia Sarnaki należała do diecezji siedleckiej. 25 marca 1992 papież Jan Paweł II wcielił Sarnaki do diecezji drohiczyńskiej, a biskupem diecezjalnym został Władysław Jędruszuk. On też w 1992 ustanowił dekanat Sarnaki, w skład którego wchodzą dziś następujące parafie: Chłopków, Łysów, Platerów, Rusków, Gnojno, Serpelice, Horoszki Duże i Sarnaki. Przez okres 11 lat dziekanem dekanatu sarnackiego był ks. prał. Zdzisław Borkowski. Obecnie funkcje tę pełni ks. prał. Andrzej Jakubowicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rys historyczny. parafiasarnaki.pl. [dostęp 2018-03-10].
  2. Parafia gdzieś na Podlasiu. e-civitas.pl. [dostęp 2018-03-10].
  3. Beata Malczuk: Rokokowe organy trafią do nowej świątyni. slowopodlasia.pl, 2016-11-14. [dostęp 2018-03-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ks. Z. Borkowski, Z dziejów parafii i duszpasterstwa w Sarnakach, Sarnaki 2006
  • Kronika Parafii Sarnaki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]