Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Ilustracja
Kościół farny i wolno stojąca dzwonnica
Państwo  Polska
Siedziba Przasnysz
Adres ul. św. Wojciecha 1b
06-300 Przasnysz
Data powołania koniec XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja płocka
Dekanat przasnyski
Kościół Wniebowzięcia NMP
Proboszcz ks. prał. dr Andrzej Maciejewski
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia - Wniebowzięcia NMP
Położenie na mapie Przasnysza
Mapa lokalizacyjna Przasnysza
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Położenie na mapie powiatu przasnyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu przasnyskiego
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Parafia św. Wojciecha w Przasnyszu
Ziemia53°01′20″N 20°52′51″E/53,022222 20,880833
Strona internetowa

Parafia św. Wojciecharzymskokatolicka parafia położona przy ulicy św. Wojciecha 1b w Przasnyszu. Parafia należy do dekanatu przasnyskiego w diecezji płockiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafię w Przasnyszu ufundował książę mazowiecki Janusz I pod koniec XIV w. W roku 1413 Przasnysz otrzymał prawa miejskie, dlatego należy sądzić, że już istniał kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, który w 1408 r. konsekrował sufragan płocki Marian. Świątynię tę zniszczył pożar w 1470 r. Obecny murowany, gotycki, orientowany kościół zbudowany w latach 1474-1485 przez ówczesnego proboszcza przasnyskiego Michała Bończa Bonieckiego posiadał kaplice NMP, św. Bartłomieja, Cecylii i Barbary. Kilkakrotne pożary niszczyły farę przasnyską. Po pożarze w 1645 r., odbudowana przez ks. Balcera Nałęcza w 1657 r., konsekrowana w roku 1670, ponownie była zniszczona przez pożar w roku 1792. Generalny remont świątyni przeprowadzono w latach 1877-1878 i 1890 za czasów ks. Stanisława Czaplińskiego. Zlikwidowano wówczas osiem filarów, przebudowano skarbiec i zakrystię, symetryczne dwuprzęsłowe kaplice (jedna z nich to grobowa kaplica rodziny Kostków).

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Obecnie kościół wyposażony jest w murowany ołtarz główny z drewnianą neorokokową nastawą z obrazami MB Wniebowziętej, św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego, ołtarz soborowy oraz ołtarze boczne: MB Różańcowej, św. Rocha, pięciu ran Pana Jezusa, św. Stanisława Kostki – zbudowany staraniem ks. Edmunda Szewczaka z okazji uroczystości 400-lecia śmierci św. Stanisława. W kaplicy, która jest fundacją Kostków, spoczywają prochy rodziców i rodzeństwa świętego: Jana i Małgorzaty oraz ich dzieci Wojciecha i Pawła. Prochy te wydobył z podziemi kościoła ówczesny proboszcz ks. Józef Piekut. Na uwagę zasługuje neorokokowa ambona i chrzcielnica, barokowe obrazy, rokokowa monstrancja. W pobliżu kościoła znajduje się dzwonnica z XVI w. murowana z cegły z użyciem kamieni polnych. Dzięki trosce kolejnych duszpasterzy stan i wygląd świątyni jest bardzo dobry.

Księgi parafialne[edytuj | edytuj kod]

Księgi metrykalne są prowadzone dla;

  • chrztów od 1818 r.,
  • ślubów od 1830 r.,
  • zgonów od 1834 r.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

Przasnysz;

  • ul. Akacjowa, Baranowska, Brzozowa, Bukowa, Ciechanowska, Dąbrowskiego, Dębowa, Jaśminowa, Joselewicza, Kacza, Kilińskiego, Klonowa, św. Stanisława Kostki, Kościelna, Królewiecka, Kwiatowa, Lipowa, 3 Maja, Makowska, Miodowa, Mostowa, Nowowarszawska, Obojskiego, Ogrodowa, Orlika, Osiedlowa, Ostrołęcka, Przechodnia, Pukiańca, Rolnicza, Rynek, Sadowa, Sienkiewicza, Skłodowskiej, Słowackiego, Sosnowa, Sportowa, Szkolna, Świerczewo, Świerkowa, Warszawska, Wrzosowa, św. Wojciecha, Żytnia

Miejscowości;

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]