Parafia Bożego Ciała w Jabłonkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Bożego Ciała
w Jabłonkowie
Farnost Božího Těla
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Czechy

Siedziba

Jabłonków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

ostrawsko-opawska

Dekanat

Frydek

Kościół

Bożego Ciała w Jabłonkowie

Filie

Bukowiec, Piosek, Herczawa

Proboszcz

ks. Janusz Jan Kiwak

Wezwanie

Bożego Ciała

Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciaław Jabłonkowie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciaław Jabłonkowie”
Ziemia49°34′37,90″N 18°45′52,75″E/49,577194 18,764653
Strona internetowa

Parafia Bożego Ciała w Jabłonkowieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Jabłonkowie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Frydek diecezji ostrawsko-opawskiej.

W kościele parafialnym odprawiane są msze również w języku polskim dla polskiej mniejszości[1]. Na terenie parafii znajduje się kościół klasztorny sióstr Elżbietanek w Jabłonkowie, kościoły filialne w Bukowcu, Piosku, Herczawie oraz kaplica na Kozubowej[2]. W duszpasterstwie uczestniczą oprócz kleru diecezjalnego również franciszkanie, posiadający w Jabłonkowie swój klasztor pw. Matki Bożej Anielskiej[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Jabłonkowie została wymieniona w spisie świętopietrza sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 pośród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Cieszynie pod nazwą Jablonka[4]. Na podstawie wysokości opłaty w owym sprawozdaniu liczbę ówczesnych parafian (we wszystkich podległych wioskach) oszacowano na 100[5]. W tym samym 1447 roku w czasie najazdu węgierskiego został złupiony i wypalony gród istniejący na terenie dzisiejszego Gródka, na północ od dzisiejszego Jabłonkowa, w miejscu nazwanym później Starym Jabłonkowem. Po tym zdarzeniu nowy Jabłonków powstał w obecnym miejscu: u ujścia Łomnej do Olzy. Miasto zostało założone w typowym układzie kolonizacyjnym, z centralnie położonym rynkiem (obecnie Rynek Mariacki – czes.: Mariánské náměstí), w którego sąsiedztwie postawiony został kościół.

W okresie Reformacji kościół został przejęty przez ewangelików, a zwrócił go katolikom książę Adam Wacław cieszyński w 1615. Po pożarze w 1619 postawiony został nowy kościół murowany z drewnianą wieżą[6].

Najstarszy zachowany protokół z wizytacji kościelnych pochodzi z 1652 sporządzony przez archidiakona opolskiego Bartłomieja Reinholda[7], następny z 1679 archiprezbitera namysłowskiego Wawrzyńca Joannstona[8] i z 1688 spisany przez archidiakona ks. Marcina Teofila Stefecjusza[9].

Po wojnach śląskich i oddzieleniu granicą od diecezjalnego Wrocławia, będącego odtąd w Królestwie Prus, do zarządzania pozostałymi w Monarchii Habsburgów parafiami powołano w 1770 Wikariat generalny austriackiej części diecezji wrocławskiej. W 1806 powstał dekanat jabłonkowski. Po I wojnie światowej Jabłonków znalazł się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległy był diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[10]. Kiedy Polska dokonała aneksji Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej, a parafie dekanatu jabłonkowskiego zostały wchłonięte przez dekanat frydecki. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Intencje mszalne w Jabłonkowie. farnost-jablunkov.cz. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]..
  2. Kościoły parafii.
  3. Klasztor pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. www.panewniki.franciszkanie.pl. [dostęp 2013-09-30].
  4. Registrum denarii sancti Petri in archidiaconatu Opoliensi sub anno domini MCCCCXLVII per dominum Nicolaum Wolff decretorum doctorem, archidiaconum Opoliensem, ex commisione reverendi in Christo patris ac domini Conradi episcopi Wratislaviensis, sedis apostolice collectoris, collecti. „Zeitschrift des Vereins für Geschichte und Alterthum Schlesiens”. 27, s. 369–372, 1893. Breslau: H. Markgraf. (niem.). 
  5. Śląsk Cieszyński w średniowieczu (do 1528). Idzi Panic (redakcja). Cieszyn: Starostwo Powiatowe w Cieszynie, 2010, s. 321–322. ISBN 978-83-926929-3-5.
  6. Historia kościoła parafialnego Bożego Ciała. farnost-jablunkov.cz. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)]. (pol.).
  7. Veröffentlichungen aus dem Fürstbischöflichen Diözesan-Archiven zu Breslau. Bd 2. Visitationsberichte der Diözese Breslau. Archidiakonat Oppeln. Breslau: G. P. Aderholz, 1904, s. 20. (łac.).
  8. J.w., s. 254.
  9. J.w., s. 576–577.
  10. Frýdecká farnost v kontextu církevně-správního vývoje Slezska. svatojanskavez.cz. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-25)]. (cz.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]