Parafia Boskiego Serca Pana w Czeskim Cieszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Boskiego Serca Pana w Czeskim Cieszynie
Farnost Božské Srdce Páně v Českém Těšíně
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Czeski Cieszyn
Adres Masarykovy sady 24,
Těšín 737 01
Data powołania 1921/1934
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Karwina
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie
Proboszcz ks. Jan Svoboda
Wezwanie Najświętszego Serca Jezusa
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Boskiego Serca Pana w Czeskim Cieszynie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Boskiego Serca Pana w Czeskim Cieszynie”
Ziemia49°44′57,6″N 18°37′17,3″E/49,749333 18,621472
Strona internetowa

Parafia Boskiego Serca Pana w Czeskim Cieszynieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Czeskim Cieszynie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Karwina diecezji ostrawsko-opawskiej.

Msze odprawiane są również w języku polskim dla polskiej mniejszości[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czeski Cieszyn powstał w 1920 roku w wyniku podziału dawnego Księstwa Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Ustalona wtedy granica przebiegała przez miasto Cieszyn wzdłuż rzeki Olzy, dzieląc miasto na dwie części. Wcześniej obszar obecnego Czeskiego Cieszyna należał do parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. W 1894 poświęcono jedyny wówczas obiekt sakralny w lewobrzeżnym Cieszynie, kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, prowadzony przez zakon jezuitów[2]. Po podziale Śląska Cieszyńskiego obszar przydzielony Czechosłowacji wciąż podległy był diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[3]. De facto parafia katolicka w Czeskim Cieszynie zaczęła funkcjonować 1 maja 1921, kiedy komisarzem powyższej instytucji został ks. Josef Koska po tym, jak jezuici w wyniku umowy z kurią biskupią we Wrocławiu, przekazali kościół księżom diecezjalnym. Formalnie jednak, parafia erygowana została przez arcybiskupa wrocławskiego Adolfa Bertrama 8 czerwca 1934 roku[4]. Parafię podporządkowano dekanatowi jabłonkowskiemu.

Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Stolicy Apostolskiej. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bohoslužby
  2. Wacław Gojniczek: Rozwój przestrzenny Cieszyna w latach 1848-1918. W: Dzieje Cieszyna od pradziejów do czasów współczesnych. T. III. Cieszyn: Książnica Cieszyńska, 2010, s. 54. ISBN 978-83-927052-6-0.
  3. Frýdecká farnost v kontextu církevně-správního vývoje Slezska (cz.)
  4. Historia parafii (cz.)