Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie
kościół parafialny
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Ustroń (Polana)
Adres Polana, ul. Polańska 95
43-450 Ustroń
Data powołania 20 marca 1983
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat Wisła
Kościół Kościół Dobrego Pasterza w Ustroniu
Filie 1: kaplica św. Jana
Proboszcz ks. Andrzej Gawlas
Wezwanie Dobrego Pasterza
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie
Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie
Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie
Ziemia 49°41′20,7″N 18°50′23,0″E/49,689083 18,839722
Strona internetowa

Parafia pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ustroniu-Polanie. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana 20 marca 1983[1]. Mieści się przy ul. Polańskiej 95[2]. Na terenie parafii znajduje się filialna kaplica pw. św. Jana przy wyciągu na Czantorię.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia parafii rozpoczyna się wraz ze staraniami parafian, którzy pomimo zdecydowanego sprzeciwu ówczesnych władz komunistycznych dalej zabiegali o budowę kościoła w Ustroniu Polanie. W roku 1975 przybył na Polanę ksiądz Alojzy Wencepel, który od samego początku stał się przywódcą i kreatorem kolejnych działań. Pierwsza msza święta odbyła się 16 października 1977 roku w piwnicy państwa Bukowczan. Katecheza odbywała się w kolejnych prywatnych domach, a msze w piwnicy, pod gołym niebem, a wreszcie w części adaptowanej stodoły[1], czyli w "bazylice stodołowej", jak ją nazwał w czasie wizytacji bp Herbert Bednorz. Tam właśnie ks. Alojzy Wencepel odprawił pierwszą pasterkę na Polanie 24 grudnia 1978 roku. Władze komunistyczne wydały zakaz odprawiania nabożeństw pod groźbą grzywny albo i więzienia. Mimo tego ks. Alojzy dalej sprawował eucharystię, mając świadomość, że w każdej chwili może zostać zatrzymany. W końcu wojewoda bielski wydał pozwolenie na budowę nowego kościoła w Ustroniu Polanie.

Budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

Budowa postępowała szybko. 20 marca 1983 roku w kaplicy św. Jana na mszy świętej Biskup Ordynariusz dr Herbert Bednorz ustanowił Parafię Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie. Latem 1984 roku były gotowe już salki katechetyczne, gdzie przyjęto pierwszą grupę niepełnosprawnych i odtąd przyjeżdżają co roku różne grupy. Na początku lat 90. XX wieku ks. proboszcz przyjął pod swój dach pierwszych bezdomnych. Dziś prowadzi już trzy domy dla bezdomnych, w tym dwa dla bezdomnych matek z dziećmi.

Działalność proboszcza[edytuj | edytuj kod]

Zmiana ustroju w Polsce spowodowała bezrobocie wyraźnie odczuwalne również w parafii Dobrego Pasterza. Ks. proboszcz natychmiast ruszył z pomocą. Powstał "Sztab kryzysowy dla Bezrobotnych", który później dzięki pomocy władz powiatowych i wojewódzkich przekształcił się w Gminne Centrum Informacji. W GCI odbywają się w tej chwili szkolenia dla bezrobotnych, co ułatwia im znalezienie pracy, a dzięki jego działalności kilkadziesiąt osób znalazło pracę[3][4].

Obecnie od 2015 proboszczem jest ks.Andrzej Gawlas.

Przypisy