Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Dobrego Pasterza
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Ustroń
Adres ul. Polańska 95
43-450 Ustroń
Data powołania 20 marca 1983
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat Wisła
Kościół Dobrego Pasterza w Ustroniu
Filie Kaplica św. Jana
Administrator ks. Andrzej Gawlas
Wezwanie Dobrego Pasterza
Wspomnienie liturgiczne czwarta niedziela wielkanocna
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Dobrego Pasterza
Parafia Dobrego Pasterza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Dobrego Pasterza
Parafia Dobrego Pasterza
Ziemia49°41′20,7″N 18°50′23,0″E/49,689083 18,839722
Strona internetowa

Parafia Dobrego Pasterzarzymskokatolicka parafia znajdująca się w Ustroniu, na osiedlu Polana. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana 20 marca 1983 r.[1]. Na terenie parafii znajduje się filialna kaplica pw. św. Jana przy wyciągu na Czantorię.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia parafii rozpoczyna się wraz ze staraniami parafian, którzy pomimo zdecydowanego sprzeciwu ówczesnych władz komunistycznych dalej zabiegali o budowę kościoła w Ustroniu Polanie. W 1975 r. przybył na Polanę ksiądz Alojzy Wencepel, który od samego początku stał się przywódcą i kreatorem kolejnych działań. Pierwsza msza święta odbyła się 16 października 1977 r. w piwnicy państwa Bukowczan. Katecheza odbywała się w kolejnych prywatnych domach, a msze w piwnicy, pod gołym niebem, a wreszcie w części adaptowanej stodoły[1], czyli w "bazylice stodołowej", jak ją nazwał w czasie wizytacji bp Herbert Bednorz. Tam właśnie ks. Alojzy Wencepel odprawił pierwszą pasterkę na Polanie 24 grudnia 1978 r. Władze komunistyczne wydały zakaz odprawiania nabożeństw pod groźbą grzywny albo i więzienia. Mimo tego ks. Alojzy dalej sprawował eucharystię, mając świadomość, że w każdej chwili może zostać zatrzymany. W końcu wojewoda bielski wydał pozwolenie na budowę nowego kościoła w Ustroniu Polanie.

Budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

Budowa postępowała szybko. 20 marca 1983 r. w kaplicy św. Jana na mszy świętej biskup Herbert Bednorz ustanowił Parafię Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie. Latem 1984 r. były gotowe już salki katechetyczne, gdzie przyjęto pierwszą grupę niepełnosprawnych i odtąd przyjeżdżają co roku różne grupy. Na początku lat 90. XX w. ks. proboszcz przyjął pod swój dach pierwszych bezdomnych. Dziś prowadzi już trzy domy dla bezdomnych, w tym dwa dla bezdomnych matek z dziećmi.

Działalność proboszcza[edytuj | edytuj kod]

Zmiana ustroju w Polsce spowodowała bezrobocie wyraźnie odczuwalne również w parafii Dobrego Pasterza. Ks. proboszcz natychmiast ruszył z pomocą. Powstał "Sztab kryzysowy dla Bezrobotnych", który później dzięki pomocy władz powiatowych i wojewódzkich przekształcił się w Gminne Centrum Informacji. W GCI odbywają się w tej chwili szkolenia dla bezrobotnych, co ułatwia im znalezienie pracy, a dzięki jego działalności kilkadziesiąt osób znalazło pracę[2][3].

W 2015 administratorem parafii został ks. Andrzej Gawlas.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dwuczęściowy dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 44 i 45 z listopada 2005 pt. "Panorama Parafii Katolickich Ziemi Cieszyńskiej"
  2. Konkurs na proboszcza roku, sylwetka: ks. Alojzy Wencepel
  3. wyborcza.pl: Proboszcz pomaga bezrobotnym w Ustroniu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]