Przejdź do zawartości

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Świdnica

Adres

Plac Pokoju 6, 58-100 Świdnica

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

wrocławska

Kościół

Kościół Pokoju w Świdnicy

Filie

Bielawa
Dzierżoniów

Proboszcz

bp Waldemar Pytel

Położenie na mapie Świdnicy
Mapa konturowa Świdnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy”
Ziemia50°50′45″N 16°29′30″E/50,845833 16,491667
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicyewangelicko-augsburska parafia w Świdnicy, należąca do diecezji wrocławskiej. Mieści się przy Placu Pokoju. W 2019 parafia liczyła około 150 wiernych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została założona w 1652 wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę Kościoła Pokoju. Zanim postawiono świątynię, wzniesiony został tymczasowy kościół nazwany Boża Chatka, wokół której wybudowany został właściwy kościół. Boża Chatka była miejscem nabożeństw dla zboru przez pięć lat, do 23 czerwca 1657, kiedy budynek został rozebrany. Następnego dnia miało miejsce pierwsze nabożeństwo w Kościele Pokoju[2].

Do czasu zakończenia II wojny światowej i związanych z tym wysiedleniami ludności niemieckiej, do parafii należało kilka tysięcy członków. Większość przybyłych na ich miejsce osadników stanowili katolicy, co poskutkowało znacznym pomniejszeniem się liczby członków zboru[3].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa w Kościele Pokoju w Świdnicy odbywają się w każdą niedzielę i święta. Parafia posiada również kaplice filialne w Bielawie i Dzierżoniowie, gdzie nabożeństwa prowadzone są dwa razy w miesiącu oraz w święta. W okresie adwentu oraz pasyjnym zarówno w Świdnicy, jak i filiałach, mają miejsce nabożeństwa tygodniowe[4].

Prowadzone są szkółki niedzielne, nauczanie religii oraz spotkania młodzieżowe. W ramach działalności diakonijnej działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzona jest służba odwiedzinowa i akcje charytatywne[3].

Parafia angażuje się w wydarzenia kulturalne, jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Organizuje również wystawy oraz warsztaty malarskie, rzeźbiarskie i teatralne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]