Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wielkopolskim
Ilustracja
Kościół Świętej Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Siedziba

Gorzów Wielkopolski

Adres

ul. Obotrycka 6, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

wrocławska

Kościół

Kościół Świętej Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Filie

Barlinek
Słubice

Administrator

bp płk Mirosław Wola

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wielkopolskim”
Ziemia52°43′51,946″N 15°14′32,295″E/52,731096 15,242304
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wielkopolskimparafia luterańska w Gorzowie Wielkopolskim, należąca do diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mieści się przy ulicy Obotryckiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Luteranizm na terenie Gorzowa Wielkopolskiego został zaprowadzony w 1537, kiedy w Kościele Marii Panny członkowie rady miejskiej oraz burmistrz Janem Schede oficjalnie poparli Reformację oraz przyjęli Sakrament Ołtarza pod dwiema postaciami. Pierwszym ewangelickim proboszczem, a jednocześnie superintendentem okręgu kościelnego Gorzów został ks. Jerzy von Woltersdorf[1].

Do 1945 ewangelicy stanowili większość ludności tych terenów, do 1945 ich udział w ogólnej populacji miasta wynosił 86.9%, a w powiecie - 95.3%. W Gorzowie znajdowało się kilka protestanckich świątyń[1].

Po zakończeniu II wojny światowej wszystkie dotychczas luterańskie obiekty sakralne zostały przejęte przez kościół rzymskokatolicki. W efekcie nabożeństwa dla ewangelików odbywały się w budynku kaplicy należącej do Kościoła Baptystów[1].

W 1963 na rzecz parafii został przekazany kościół pełniący dawniej funkcję świątyni cmentarnej na nekropolii należącej do parafii ewangelickiej przy kościele Maryi Panny, w tym czasie przekształconym na cmentarz komunalny[1].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa w kościele ewangelickim Świętej Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim odbywają się w każdą niedzielę i święta[2]. Ponadto w okresie adwentu oraz pasyjnym prowadzone są nabożeństwa tygodniowe[3].

Do parafii należą również kaplice filialne w Barlinku oraz Słubicach, gdzie nabożeństwa odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca[2].

Ze względu na brak w okolicy własnych parafii, do członków zboru należą także osoby wyznania ewangelicko-reformowanego (3 razy do roku odprawiane jest nabożeństwo wg agendy reformowanej przez pastora Kościoła Ewangelicko-Reformowanego)[4].

Prowadzone są szkółki niedzielne, lekcje religii oraz spotkania młodzieżowe[3]. Odbywają się również godziny biblijne. Przy parafii działa Biblioteka Literatury Chrześcijańskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]