Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jastrzębiu-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Jastrzębiu-Zdroju
Ilustracja
Nowy kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Jastrzębie-Zdrój - Ruptawa
Adres ul. Cieszyńska 23
44-337 Jastrzębie-Zdrój
Data powołania 1 czerwca 1908
Wyznanie ewangelicko-augsburskie
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski
Diecezja katowicka
Kościół Kościół Jezusowy
Proboszcz ks. Jan Raszyk
Położenie na mapie Jastrzębia-Zdroju
Mapa lokalizacyjna Jastrzębia-Zdroju
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jastrzębiu-Zdroju
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Jastrzębiu-Zdroju
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jastrzębiu-Zdroju
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Jastrzębiu-Zdroju
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jastrzębiu-Zdroju
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Jastrzębiu-Zdroju
Ziemia49°56′11″N 18°35′44″E/49,936389 18,595556
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jastrzębiu-Zdroju – ewangelicka parafia powstała w 1908 roku w Ruptawie, mająca tradycję na ziemiach jastrzębskich od połowy XVI wieku. Obecnie w parafii służy dwoje duszpasterzy - ksiądz proboszcz Jan Raszyk, a także diakon Renata Raszyk. Kościół mieści się w dzielnicy Ruptawa, przy ulicy Cieszyńskiej 23. Parafia utrzymuje kontakty partnerskie z luterańskimi zborami w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Milwaukee oraz w Saint Louis.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Stary kościół parafialny

Pierwsze nabożeństwa ewangelickie w Ruptawie odprawiano w XVI wieku, w drewnianym kościele pochodzącym z XIV wieku. Po odebraniu ewangelikom budynku kościoła w 1629 roku, nabożeństwa odprawiane były w kotlinach leśnych, tzw. "Kościelcu" i "Piekiełku". Zmarli ewangelicy grzebani byli na cmentarzu katolickim.

W XVIII wieku nastąpił przyrost ludności ewangelickiej - między innymi z sąsiednich miejscowości, Śląska Cieszyńskiego, a także Niemiec.

W 1765 roku nabożeństwa odprawiane były w nowo powstałym kościele w Golasowicach.

Okoliczne tereny należały do powstałej w 1776 roku parafii w Wodzisławiu Śląskim. W 1834 roku zbudowano pierwszą szkołę ewangelicką, w dzielnicy Ruptawiec (zamknięta w 1945 roku). Kolejna szkoła powstała w Ruptawie, w 1882 roku. W 1862 roku otwarto pierwszy na ziemiach jastrzębskich cmentarz ewangelicki, który znajdował się w dzielnicy Boża Góra.

1 czerwca 1908 roku, po wyłączeniu z parafii w Wodzisławiu Śląskim miejscowości Mszana, Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębie Górne, Jastrzębie Dolne, Zofiówka oraz z parafii Golasowice miejscowości Ruptawa, Cisówka, Ruptawiec i Moszczenica, powstała samodzielna parafia w Ruptawie. Nabożeństwa odprawiane były w ruptawskiej szkole ewangelickiej.

22 października 1912 roku, ksiądz ks. D. Nottebohm z Wrocławia dokonał poświęcenia nowego kościoła w Ruptawie. 7 listopada otwarto przy kościele cmentarz ewangelicki.

1 października 1919 roku do ruptawskiej parafii przyłączono z parafii wodzisławskiej miejscowości Skrbeńsko, Godów i Gołkowice, które po 1945 roku odłączyły się i utworzyły w ostatniej miejscowości odrębną parafię.

15 kwietnia 1988 roku rozpoczęto pierwsze prace przy budowie nowego kościoła. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 21 sierpnia. Nowy budynek oddano do użytku parafian i poświęcono 26 czerwca 1994 roku.

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]