Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Legnica

Adres

Plac Mariacki 1, 59-220 Legnica

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

wrocławska

Kościół

Kościół Marii Panny w Legnicy

Filie

Głogów

Proboszcz

ks. Jerzy Gansel

Położenie na mapie Legnicy
Mapa konturowa Legnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy”
Ziemia51°12′35″N 16°09′56″E/51,209722 16,165556
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicyluterańska parafia w Legnicy, należąca do diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mieści się przy Placu Mariackim. W 2014 liczyła około 100 wiernych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ewangelickie nabożeństwo na terenie miasta miało miejsce w 1522 w Kościele Marii Panny podczas obchodów święta Zesłania Ducha Świętego[2], kazanie wygłosił Fabian Eckel[3]. Książę Fryderyk II legnicki przeszedł na luteranizm w 1539 i wprowadził wyznanie na terenie księstwa legnickiego[2]. Zaprowadzenieu protestantyzmu na tym obszarze przyczynił się również Valentin Trozendorf[3].

Kontrreformacja w księstwie rozpoczęła się dopiero w 1675 dzięki opiece jego władcy i miała łagodny przebieg, doszło do odebrania ewangelikom kilku świątyń[3].

Pierwsze polskojęzyczne nabożeństwo odbyło się 27 października 1946 i poprowadził je ks. Karol Jadwiszczok, później funkcję proboszcza pełnił ks. Jan Zajączkowski. Od 1991 administrację nad parafią przejął proboszcz parafii w Jaworze, ks. Roman Kluz, a w latach 1997-2005 - ks. Cezary Królewicz[3].

Filiał w Głogowie[edytuj | edytuj kod]

Kościół Pokoju w Głogowie został wybudowany w 1652, odbudowany po zawaleniu na skutek huraganu w 1655[3]. Świątynia spłonęła 13 maja 1758 i nie została odbudowana[4]. 29 sierpnia 1764 położono kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, który poświęcono 14 lutego 1773 jako Kościół Łódź Chrystusowa[5].

Kościół ewangelicki został zniszczony w 1945, a jego pozostałości wysadzono w powietrze i usunięto w latach 60.[5] Od tej pory głogowscy wierni pozbawieni byli własnej świątyni, nabożeństwa odbywały się w różnych lokalizacjach[6], a ich ostatecznym miejscem została kaplica rzymskokatolicka należąca do parafii św. Mikołaja[3][7].

10 marca 2016 parafia dokonała zakupu budynku, w którym znajdowało się dawniej Gimnazjum Ewangelickie. Jedno z jego pomieszczeń przebudowano na kaplicę[7], poświęconą 18 września 2016 przez biskupa kościoła ks. Jerzego Samca wraz z biskupem diecezji ks. Waldemarem Pytlem, biskupem-seniorem ks. Ryszardem Boguszem oraz ks. Jerzym Ganselem, proboszczem legnickiej parafii. W nabożeństwie udział wziął prezydent miasta Rafael Rokaszewicz oraz wierni przybyli z różnych parafii diecezji wrocławskiej[8].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa w Kościele Marii Panny w Legnicy odbywają się w każdą niedzielę, ponadto w okresie adwentu i pasyjnym prowadzone są nabożeństwa tygodniowe. W okresie zimowym miejscem nabożeństw jest boczna kaplica kościoła położona od strony ul. Biskupiej[9][10].

W Głogowie nabożeństwa mają miejsce w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w święta w kaplicy domu parafialnego położonego przy ul. Jedności Robotniczej 11A[9][11].

W Legnicy parafia organizuje godziny biblijne oraz spotkania dla osób zainteresowanych protestantyzmem. Działa również stacja Diakonii, która prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. W kościele odbywają się koncerty muzyki organowej, występy chórów i wystawy[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]