Parafia Jezusa Miłosiernego w Postawach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Jezusa Miłosiernego w Postawach
Парафія Езуса Міласэрнага y Паставах
Państwo

 Białoruś

Obwód

 witebski

Siedziba

Postawy

Adres

ul. Nadbrzeżna 10,
211875 Postawy

Data powołania

2014

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

witebska

Dekanat

Postawy

Kościół

Jezusa Miłosiernego w Postawach (w budowie)

Proboszcz

ks. Andrzej Bulczak

Wezwanie

Jezusa Miłosiernego

Wspomnienie liturgiczne

1. niedziela po Wielkanocy

Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Jezusa Miłosiernego w Postawach”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Jezusa Miłosiernego w Postawach”
Ziemia55°06′52,5″N 26°50′37,2″E/55,114583 26,843667
Strona internetowa

Parafia Jezusa Miłosiernego w Postawach (biał. Парафія Езуса Міласэрнага y Паставах) – parafia rzymskokatolicka w Postawach. Należy do dekanatu postawskiego diecezji witebskiej. Parafia powstała w 2014 r. jako druga w mieście. Została wydzielona z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego z Padwy w Postawach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została zarejestrowana 17 grudnia 2014 r. Ksiądz biskup Oleg Butkiewicz powierzył zadanie jej organizacji i budowy świątyni księdzu Andrzejowi Bulczakowi[1]. W piętnastą rocznicę kanonizacji św. Faustyny, 30 kwietnia 2015 r., w czasie pielgrzymki parafialnej do Krakowa, parafia otrzymała relikwie świętej. Zostaną umieszczone w nowym kościele w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. W dniu 23 kwietnia 2016 r. biskup Oleg Butkiewicz pobłogosławił krzyż wzniesiony na placu, gdzie miał być budowany kościół. W niedzielę 24 kwietnia 2016 r. o godz. 15.00 odprawiono pierwszą Mszę Świętą dla parafii, która odbyła się w kościele św. Antoniego. W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (3 czerwca 2016 r.) w Kościele na Białorusi obchodzono dzień przeproszenia za zniewagę świątyń, osób duchownych, za grzechy wiernych i wszelkie zło narodu białoruskiego w czasie wojującego ateizmu oraz obecnie. W tym dniu parafia otrzymała dokumenty na ziemię pod budowę kościoła przy ul. Kosmonautów. W grudniu 2017 r. zakończyła się ekspertyza projektu kościoła. Od grudnia 2017 r. nabożeństwa odbywają się w tymczasowej kaplicy na miejscu budowy.

W 2022 r. proboszczowi ks. Bulczakowi postawiono zarzut działalności ekstremistycznej. Powodem było wideo zamieszczone na początku marca na kanale YouTube, którego gospodarzem był kapłan wraz z młodzieżą z parafii. W filmie opowiadano się przeciwko wojnie rosyjsko-ukraińskiej. 29 marca 2022 r. ksiądz Bulczak wyjechał do Polski[2].

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z miejscowości: Postawy (część), Juńki, Łohowińce, Androny, Czeszuny, Ciepłe, Kuropole, Lipniki, Mińskie, Miasteczko, Sawicze, Gogowo i Kolejowce.

Proboszcz obsługuje również parafię w Hruzdowie i odprawia niedzielne nabożeństwa w Bałajach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ks. Andrzej buduje kościół na Białorusi - Misje - Artykuły - Archidiecezja Gdańska [online], Ks. Andrzej buduje kościół na Białorusi - Misje - Artykuły - Archidiecezja Gdańska [dostęp 2022-07-25].
  2. Instytut Gość Media, Nazwano mnie terrorystą [online], gdansk.gosc.pl, 7 kwietnia 2022 [dostęp 2022-07-25].