Parafia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Krzyża Świętego
Ilustracja
Kościół św. Krzyża w Siemianowicach
Państwo  Polska
Siedziba Siemianowice Śląskie
Adres ul. Powstańców 2
Data powołania 1 kwietnia 1873
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Siemianowice Śląskie
Proboszcz ks. Stanisław Nocoń
Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa lokalizacyjna Siemianowic Śląskich
Parafia Krzyża Świętego
Parafia Krzyża Świętego
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Krzyża Świętego
Parafia Krzyża Świętego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Krzyża Świętego
Parafia Krzyża Świętego
Ziemia50°18′08,5″N 19°02′01,4″E/50,302361 19,033722
Strona internetowa

Parafia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskichrzymskokatolicka parafia położona w dekanacie siemianowickim, w Siemianowicach Śl. przy ul. Powstańców 2.

Historia miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Wieś Siemianowice powstała najprawdopodobniej w wieku XII, bądź XIII. Pierwsze wzmianki źródłowe pochodzą z 1515 roku. W organizacji kościelnej należały pierwotnie do parafii w Czeladzi, w diecezji krakowskiej. Po wcieleniu dekanatu bytomskiego diecezji wrocławskiej, Siemianowice dostały się do parafii w Michałkowicach. Właściciel miasta, hrabia z rodu Henckel von Donnersmarck, ufundował kaplicę w swoim zamku, w 1830 roku. W 1834 roku administrator parafii michałkowickiej otrzymał pozwolenie na odprawianie tam mszy św.

Powstanie parafii i budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

Wzrost ludności w Siemianowicach spowodował decyzję o budowie kościoła. Zezwolenie uzyskano od biskupa wrocławskiego w 1866 roku, a 1867 roku wbudowano kamień węgielny. 28 listopada tymczasowy kościół poświęcił dziekan Pressfreund. Pierwszym duszpasterzem nowej lokali, był ks. Hugon Stabik, bratanek proboszcza z Michałkowic ks. Antoniego Stabika. Należało do niej 9000 parafian. 1 kwietnia 1873 Siemianowice uzyskały status parafii. Pierwszym proboszczem został ks. Hugon Stabik.

23 września 1884 roku odbyło się poświęcenie kościoła pod wezwaniem Tajemnicy Podwyższenia Krzyża, przez biskupa Hermanna Gleicha z Wrocławia. Koszty budowy wyniosły 300 000 ówczesnych marek niemieckich. Kościół zbudowany został w stylu neogotyckim. Ma 32 m wysokości, 29,20 m długości i 54,05 m wysokości. Na początku posiadał trzy ołtarze: św. Józefa i św. Barbary, później dobudowano ołtarz św. Krzyża, Matki Boskiej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Organy skonstruowała firma Schlag ze Świdnicy. Droga krzyżowa i obrazy do głównego ołtarza namalował artysta z Wrocławia, Joseph Fahnroth. Bardzo kunsztowna ambona była wzorowana na kazalnicy z kościoła św. Trójcy w Bytomiu również była dziełem architekta Friedricha von Schmidta z Wiednia i rzeźbiarza Lusta z Wrocławia. Dzwony wykonała, znana wówczas, firma ludwisarska A. Geittner Söhne z Wrocławia. Zostały one jednak zarekwirowane w 1917 roku przez wojsko, dlatego w 1922 roku proboszcz Kunze zamówił w tej samej firmie nowe dzwony.

Parafia współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie parafia liczy 12250 mieszkańców. Na jej terenie znajdują się kaplice, w tym także szpitalne, oraz zgromadzenie sióstr Boromeuszek, które przybyły do miasta w 1883 roku. Parafia ma swoją gazetkę - „Krzyżyk”, którą zaczęto wydawać w 1934 roku, pierwotnie pod nazwą „Wiadomości Parafialne Kościoła św. Krzyża Siemianowice Śl.”. Jak dotąd z parafii wyszło 71 księży. Przy parafii działają grupy, ruchy i stowarzyszenia katolickie, takie jak: Dzieci Maryi, Ministranci, Schola, Oaza Młodzieżowa, Duszpasterstwo Akademickie, Roboczo - modlitewna wspólnota mężczyzn, Katecheza dla dorosłych, Katolicka Odnowa w Duchu Świętym, Franciszkański Zakon Świeckich, Koło przyjaciół "Radia Maryja", Parafialny zespół charytatywny, Chór parafialny, Oaza Rodzin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Halor, Kościół Krzyża Świętego w Siemianowicach. Monografia rocznicowa, Siemianowice 2006.
  • Augustyn Koźlik, Kościół Św. Krzyża w Siemianowicach Śl. (1884 – 1934), brw.
  • Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, tom II, Katowice 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]