Parafia Matki Bożej Bolesnej w Wasilkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Ilustracja
Kościół Matki Boskiej Bolesnej
Państwo  Polska
Siedziba Wasilków - (Święta Woda)
Adres ul. ks. Rabczyńskiego 2
16-010 Wasilków
Data powołania 23 grudnia 1998
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja białostocka
Dekanat Wasilków
Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej
Proboszcz ks. Alfred Butwiłowski
Położenie na mapie Wasilkowa
Mapa lokalizacyjna Wasilkowa
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Położenie na mapie gminy Wasilków
Mapa lokalizacyjna gminy Wasilków
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Położenie na mapie powiatu białostockiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białostockiego
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Ziemia53°13′16,82″N 23°13′21,47″E/53,221340 23,222630
Góra krzyży – Jubileuszowy Krzyż Pielgrzymów o wysokości 25m
Grota świętowodzka – cudowne źródło

Parafia Matki Bożej Bolesnej w Wasilkowierzymskokatolicka parafia położona w Wasilkowie – (Święta Woda) w dekanacie Wasilków należącym do metropolii białostockiej. Tereny Świętej Wody są aktualnie administracyjną część miasta Wasilków. Kościół parafialny jest archidiecezjalnym sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, a jego proboszcz piastuje także funkcję kustosza[1].

Historia Świętej Wody[edytuj | edytuj kod]

Powstanie Świętej Wody owiane jest licznymi legendami sięgającymi czasów średniowiecza. Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało miejsce w 1719 r., kiedy to ówczesny dzierżawca supraskiej papierni - szlachcic Bazyli Samotyja Lenczewski pochodzący z parafii Dobrzyniewo Kościelne za sprawą wody z cudownego źródła został uzdrowiony ze ślepoty. W akcie wdzięczności uzdrowiony szlachcic ufundował nad źródłem drewnianą kaplicę, którą w 10-ty piątek po Wielkanocy w roku 1719 za błogosławieństwem metropolity unickiego abp Leona Kiszki poświęcił opat supraskich Bazylianów. Kaplicą od chwili poświęcenia opiekowali się pustelnicy bazyliańscy.

W rozwoju katolickiego kultu w Świętej Wodzie ważnym wydarzeniem było nadanie w dniu 18 stycznia 1778 roku przez Stolicę Apostolską przywileju odpustowego. Po roku 1795 Święta Woda, jak Wasilków, w wyniku kolejnego rozbioru Polski znalazła się w rękach zaborców pruskich, a w 1807 r. – rosyjskich. Po okresie wojen napoleońskich kaplicę odnowiono i powtórnie poświęcono pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny. Dnia 21 czerwca 1815 roku unicki biskup brzeski Jozafat Bułhak z okazji odremontowania sanktuarium nadał mu kolejny odpust. Kult Matki Bożej Bolesnej oraz cudowne źródło, ściąga do tego miejsca katolików obrządku rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

W roku 1997 ks. abp Stanisław Szymecki ustanowił w Świętej Wodzie rektorat, a 23 grudnia 1998 r. erygował parafię, wydzielając z parafii Przemienienia Pańskiego. Pierwszym proboszczem został mianowany dotychczasowy kustosz sanktuarium ks. Alfred Butwiłowski.

W roku jubileuszowym (2000) na wzgórzu obok kościoła zaczęto stawiać krzyże wotywne i dziś już w krajobraz tej miejscowości wpisana jest „Góra Krzyży” z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów (wysokości 25 m) oraz krzyże w kościele, pobłogosławione przez Jana Pawła II 6 marca i 4 października 2000 roku na Watykanie. W roku 2003 w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, w Drugiej Pielgrzymce Rowerowej do Rzymu, grupa pątników przekazała papieżowi miniaturę groty świętowodzkiej. Organizator parafii, ks. A. Butwiłowski, odnowił kościół i pobudował plebanię oraz Centrum Pielgrzymkowo – Turystyczne[2].

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Świątynią parafialną jest kościół Matki Boskiej Bolesnej, zbudowany przez proboszcza wasilkowskiego ks. Wacława Rabczyńskiego w latach 1949–1950. W tym miejscu pierwotnie istniała kaplica unicka, zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku przy źródełku, uznawanym za cudowne. Po Powstaniu styczniowym kaplicę zamieniono na cerkiew prawosławną. W roku 1950 ks. bp Władysław Suszyński poświęcił odbudowaną kaplicę, a w roku 1999 papież pobłogosławił wizerunek Matki Bożej Bolesnej.

Gromadzą się tu rokrocznie rzesze wiernych na uroczystości odpustowe w dziesiątą niedzielę po Wielkanocy i w pierwszą niedzielę po 15 września.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Wasilków: ul. Akacjowa, Brzozowa, Daszyńskiego, Dębowa, Dmowskiego, Jałowcowa, Lipowa, 11 Listopada, Modrzewiowa, Paderewskiego, Piłsudskiego, Rydza-Śmigłego, Sikorskiego, Sosnkowskiego, Sosnowa, Supraślska, Świerkowa.
  • Miejscowości: Dąbrówki, Horodnianka, Podratowiec, Studzianki, Złota Wieś, Złotoria.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]