Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Podlesiu Śląskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres ul. Piotra Michałowskiego 9
40−748 Katowice Podlesie
Data powołania 1 sierpnia 1925
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Katowice Panewniki
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
Administrator ks. Jacek Plech
Wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Ziemia50°10′43,3139″N 18°58′06,4517″E/50,178698 18,968459
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Podlesiu Śląskimparafia rzymskokatolicka w katowickiej dzielnicy Podlesie, w dekanacie Katowice Panewniki w archidiecezji katowickiej. Liczy 4.970 wiernych[1].

Wieś Podlesie do momentu powstania parafii należała do kościoła parafialnego w Mikołowie. Idea budowy kościoła w Podlesiu powstała już przed I wojną światową. Pierwsze zebranie Komitetu Budowy Kościoła odbyło się 6 stycznia 1920 r. Fundament pod kościół położono 30 marca 1920 r. Po czterech miesiącach pracy, 7 listopada 1920 r. stanął kościół pod dachem. Kościół powstał jako kościół filialny kościoła mikołowskiego. W głównym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Korony Polskiej. Został namalowany przez prof. Bolesława Rutkowskiego na wzór obrazu jasnogórskiego pod nadzorem przeora klasztoru. 15 sierpnia 1921 r. ks. Jan Kapica ówczesny Delegat Biskupi poświęcił kościół. Pierwszym duszpasterzem (kuratus) został ks. Karol Wientzek. Decyzją Administracji Apostolskiej w Katowicach z 1 września 1925 r. Podlesie zostało wyłączone z parafii mikołowskiej.

Po soborze watykańskim II, w związku z odnową liturgiczną, przebudowano prezbiterium w kościele i przystosowano je do wymogów soborowych. W kościele znajdują się witraże autorstwa Hanny Szczypińskiej z Warszawy, wykonane przez firmę Braci Paczków z Krakowa-Podgórza. Tematyka witraży dotyczy życia Chrystusa po zmartwychwstaniu. Witraż półkolisty nad głównym wejściem przedstawia patronkę parafii Matkę Boską Częstochowską, św. Wojciecha i św. Stanisława.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 2013. Katowice: Kuria Metropolitalna w Katowicach, 2013, s. 104. ISBN 978-83-7593-172-3.