Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Żukowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia MB Królowej Polski
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Siedziba Żuków-Kolonia
Adres Żuków-Kolonia 26a
23-110 Krzczonów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja lubelska
Dekanat Bychawa
Proboszcz ks. Wiesław Rycerz
Wspomnienie liturgiczne 3 maja - uroczystość MB Królowej Polski
Położenie na mapie gminy Krzczonów
Mapa lokalizacyjna gminy Krzczonów
Parafia MB Królowej Polski
Parafia MB Królowej Polski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia MB Królowej Polski
Parafia MB Królowej Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Parafia MB Królowej Polski
Parafia MB Królowej Polski
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubelskiego
Parafia MB Królowej Polski
Parafia MB Królowej Polski
Ziemia51°02′34″N 22°47′01″E/51,042778 22,783611

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Żukowie – parafia rzymskokatolicka w Żukowie, powstała w całości z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie.

Dzieje parafii sięgają lat 60 XX wieku, kiedy to o powstanie punktu duszpasterskiego w Żukowie starał się proboszcz krzczonowski (w latach 1960-1964) ks. Tomasz Rusek. Nie otrzymał on potrzebnych zgód na organizację takiego punktu.

W 1973 ks. Longin Ziarko (proboszcz krzczonowski w latach 1969-1976) starał się o budowę kaplicy katechetycznej w miejscowości Żuków, również bezskutecznie.

Na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, w jednym z pomieszczeń, w pobliskim dworze zorganizowano kaplicę, która służyła do katechizacji dzieci i odprawiania Mszy św. do momentu wykończenia budowanej kaplicy.

Dopiero w 29 czerwca 1982 mieszkańcy wsi postanowili, podczas zebrania Kółka Rolniczego w Żukowie, przekazać działkę o powierzchni 1,05 hektarów na rzecz parafii rzymskokatolickiej w Krzczonowie z przeznaczeniem pod budowę kaplicy i punktu katechetycznego w Kolonii Żuków. Organizatorem i zarządcą budowy kaplicy był ks. Stanisław Żak (wikariusz z Krzczonowa), delegowany przez ówczesnego proboszcza ks. Czesława Szurana. Prace budowlane rozpoczęto w 1983.

6 lipca 1986 prace budowlane przy kaplicy dojazdowej w Żukowie przejął ks. Marian Plichowiec. Zastał on budynek w stanie surowym, który przez lata wyposażał. 21 października 1993 utworzono w Żukowie, na terenie parafii Krzczonów, samodzielny ośrodek duszpasterski, którego rektorem został ks. Marian Plichowiec. Ośrodek duszpasterski zdał, odchodząc z funkcji wikariusza krzczonowskiego dnia 27 lipca 1994.

Parafię erygował Metropolita Lubelski, ks. prof. Bolesław Pylak 31 maja 1995. Przez 2 lata trwały spory o przynależność do parafii wsi Stryjno. Ostatecznie pozostała ona przy parafii Wygnanowice. Pierwszym proboszczem został ks. Dariusz Stankiewicz.

Miejscowości należące do parafii: Antoniówka; Kolonia Żuków, Policzyzna, Pustelnik, Żuków I, Żuków II.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]