Parafia Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Niepokalanej
Ilustracja
kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej
Państwo  Polska
Siedziba Harmęże
Adres Harmęże, ul. Franciszkańska 12, 32-600 Oświęcim
Data powołania 20 października 1990
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat Oświęcim
Kościół Matki Bożej Niepokalanej
Proboszcz o. Krzysztof Janas OFMConv.[1]
Wezwanie Matki Bożej Niepokalanej
Wspomnienie liturgiczne 8 grudnia
Położenie na mapie gminy wiejskiej Oświęcim
Mapa konturowa gminy wiejskiej Oświęcim, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „MB Niepokalanej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „MB Niepokalanej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „MB Niepokalanej”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „MB Niepokalanej”
Ziemia50°01′00″N 19°08′53″E/50,016667 19,148056
Strona internetowa

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Harmężachparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Harmężach. Należy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Została erygowana 20 października 1990 r. przez ks. kard. Franciszka Macharskiego, który powierzył ją na stałe Zakonowi Franciszkanów Konwentualnych. Kościół parafialny wraz klasztorem oo. Franciszkanów Konwentualnych i domem rekolekcyjnym Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego tworzy międzynarodowe Centrum św. Maksymiliana. W podziemiach kościoła znajduje się stała ekspozycja "Klisze Pamięci" byłego więźnia KL Auschwitz - Mariana Kołodzieja. Sam twórca ekspozycji po śmierci spoczął w krypcie w podziemiach kościoła[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Harmęże do 1983 roku administracyjnie należały do parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, podobnie jak Brzezinka, Pławy, Babice, Broszkowice, Rajsko, Dwory. Przez krótki czas Harmęże należały także do parafii w Rajsku. Miejscowość Harmęże pojawia się w księdze "Liber beneficiorum Jana Długosza – kronikarza polskiego; jako wieś, która wpłacała dziesięcinę kościelną do parafii w Oświęcimiu w latach 1415–1480.

Dekretem z dnia 25 marca 1951 roku kardynał Adam Stefan Sapieha, metropolita krakowski, powołał do istnienia ekspozyturę w Rajsku. Wraz z Harmężami w jej granicach znalazły się takie miejscowości jak: Rajsko, Skidzin, Wilczkowice. Ekspozyt w Rajsku – według dekretu, był zupełnie niezależny od kościoła prepozytalnego i parafialnego w Oświęcimiu. Ksiądz, który pełnił funkcję ekspozyta, miał prawa i obowiązki proboszcza. Ekspozytura, to kościół filialny, czyli kościół administracyjnie podległy większej parafii. Macierzystym kościołem ekspozytury w Rajsku była parafia Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Ks. Franciszek Gryga był pierwszym administratorem ekspozytury w Rajsku. 1 maja 1951 roku przejął od parafii w Oświęcimiu księgi metrykalne dla wsi Rajsko, Skidziń, Wilczkowice i Harmęże. Od tego dnia ekspozytura w Rajsku zaczęła funkcjonować samodzielnie[3]. Zaledwie tydzień później, w niedzielę 7 maja 1951 roku o godz. 18.30 na nabożeństwie majowym w Harmężach, ks. Franciszek Gryga ogłosił parafianom, że ks. biskup Stanisław Rospond, dekretem z dniem 12 czerwca 1951 roku z powrotem odłączył Harmęże od parafii w Rajsku i przyłączył je do parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Kolejną zmianą w administracji parafialnej było erygowanie w Brzezince parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski 8 grudnia 1983, przez kard. Franciszka Macharskiego W jej granicach znalazła się Brzezinka, Pławy i Harmęże[4].

W 1988 roku na ziemię oświęcimską przybyli Franciszkanie Konwentualni z zamiarem założenia Centrum św. Maksymiliana - ośrodka pamięci i modlitwy. Dogodne miejsce znaleźli w Harmężach, zakupili ziemię pod przyszły kościół i rozpoczęli starania o utworzenie tutaj parafii. Początkowo mieszkali w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince. Był to: o. Władysław Niemiec i o. Stanisław Glista. Dekretem dnia 6 października 1989 roku kard. Franciszek Macharski mianował o. Stanisława Sikorę wikariuszem w parafii w Brzezince z poleceniem zamieszkania w Harmężach. Od tamtej pory oficjalnie zaczyna się pobyt Franciszkanów Harmężach[5].

20 października 1990 roku Ks. kard. Franciszek Macharski erygował w Harmężach parafię pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej i na stałe oddał ją pod opiekę Franciszkanom (OFMConv) z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Proboszczem nowo powstałej parafii został mianowany o. Stanisław Sikora. 26 sierpnia 1990 roku został poświęcony krzyż i plac pod budowę świątyni przez ówczesnego prowincjała o. Zdzisława Gogolę. Dzięki pomocy całego Zakonu i parafian prace przy budowie kościoła postępowały bardzo szybko. 28 maja 1993 r. w 53 rocznicę osadzenie św. Maksymiliana w KL Auschwitz bp Tadeusz Rakoczy – ordynariusz diecezji bielsko – poświęcił nowo wybudowaną świątynię[6].

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej, sprowadzony ze Lwowa, przed którym w czasie gimnazjum modlił się Maksymilian Maria Kolbe.

To przed tym obrazem Kolbe przyrzekł walczyć dla Maryi.

Warto wspomnieć, że ojciec Maksymilian Kolbe w swoim klasztorze w Niepokalanowie przyjął 3 tysiące osób wysiedlonych przez Niemieckich okupantów z Poznańskiego, w tym około 1500 Żydów[7][8].

Od tamtej pory w Harmęskiej parafii ze względu na możliwość przyjęcia dużej liczby pielgrzymów, odbywały się różnego rodzaju wydarzenie zakonne, kościelne oraz państwowe. W sierpniu 2004 roku odbył się Międzynarodowy Kongres Wychowawców i Generalna Kapituła Braterska Zakonu Franciszkanów Konwentualnych, na który przybył cały Zarząd Zakonu Franciszkanów z Generałem Zakonu O. Joachmem Giermkiem, Prowincjałowie, Kustosze, Rektorzy seminariów, odpowiedzialni za formację w Zakonie z całego świata. Tego typu spotkanie po raz pierwszy w historii Zakonu odbyło się w Polsce. Natomiast w styczniu 2005 r. Harmęże były jednym z kilku miejsc oficjalnych obchodów 60 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz - Birkenau i miasta Oświęcimia. W kościele odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne w intencji pomordowanych w KL Auschwitz - Birkenau, z udziałem przedstawicieli różnych religii, Związku Miast Polskich i gości z zagranicy[9].

Uroczystość św. Franciszka

Uroczystości w parafii[edytuj | edytuj kod]

 • 8 I – rocznica urodzin św. Maksymiliana – święto patronalne szkoły
 • 28 V – rocznica przybycia św. Maksymiliana do KL Auschwitz
 • 14 VIII – rocznica śmierci św. Maksymiliana – Transitus, piesza pielgrzymka do KL Auschwitz i Msza św. przy Bloku Śmierci
 • 3 X – wigilia uroczystości św. Franciszka – wieczorne nabożeństwo Transitus
 • 4 X – uroczystość św. Franciszka z Asyżu – założyciela Zakonu - odpust franciszkański
 • II niedziela października – rocznica kanonizacji św. Maksymiliana i założenia MI
 • 8 XII - uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – odpust parafialny[10]

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

 • 1990–1992 : o. Stanisław Sikora OFMConv.
 • 1992–2000 : o. Florian Szczęch OFMConv.
 • 2000–2002 : o. Józef Pieniążek OFMConv.
 • 2002–2012 : o. Stanisław Czerwonka OFMConv.
 • 2012–2020: o. Piotr Cuber OFMConv.
 • od 2020 : o. Krzysztof Janas OFMConv.[11]

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z miejscowości Harmęże (ulice: Bieleckiego, Borowskiego, Borska, Browarna, Franciszkańska, Gen. Andersa, Gen. Maczka, Gen. Sosnkowskiego, Morawina, Pod Kopcem, Polaka, Por. Króla, Stary Trakt, Szumca, Świętokrzyska, Wolska, Wschodnia, Zaciszna, Zadworska i Zakole[12]).

Kapłani pochodzący z parafii[edytuj | edytuj kod]

 • o. Piotr Bielenin OFMConv.
 • o. Stanisław Rochowiak OFMConv.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]