Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku
Państwo  Polska
Siedziba Kłodzko
Adres pl. Franciszkański 1
57-300 Kłodzko
Data powołania 10 kwietnia 1972
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja świdnicka
Dekanat Kłodzko
Kościół Kościół Matki Bożej Różańcowej
Filie Kłodzko Matki Bożej Pocieszenia Strapionych i Podzamek Niepokalanego Poczęcia NMP
Proboszcz o. Emanuel Krzysztof Żak OFM
Wspomnienie liturgiczne 7 października
Położenie na mapie Kłodzka
Mapa lokalizacyjna Kłodzka
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Ziemia50°26′14″N 16°39′23″E/50,437222 16,656389
Strona internetowa
Budynek szkolno-katechetyczny w ogrodzie franciszkanów

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kłodzkurzymskokatolicka parafia położona w metropolii wrocławskiej, diecezji świdnickiej, w dekanacie kłodzkim.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół franciszkanów pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, położony na wyspie Piasek w Kłodzku, otoczonej korytem Nysy Kłodzkiej i Młynówki, jest jednym z ważniejszych kościołów na terenie miasta, który pełni również funkcję świątyni garnizonowej. Na terenie parafii znajdują się również 2 kaplice filialne Matki Bożej Pocieszenia Strapionych na Mariańskiej Górce oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Podzamku[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Parafia MB Różańcowej w Kłodzku obejmuje swoim zasięgiem wschodnią część Kłodzka, w tym ulice:następujące ulice: Broniewskiego, Brzozowa, Bukowa, Chełmońskiego, Cicha, Czarnieckiego, Daszyńskiego, Dąbrowskiej, Dunikowskiego, Grabowa, Braci Gierymskich, Grottgera, Grunwaldzka, Hłaski, Jaskółcza, Jasna, pl. Jedności, Kasztanowa, Kilińskiego, Kłodzko Nowe, Kołłątaja, Konopnickiej, Kopernika, Korfantego, Krasińskiego, Kwiatowa, Lutycka, Łużycka, Malczewskiego, Mariańska, Matejki, Miarki, Mickiewicza, Moniuszki, Myśliwska, Nałkowskiej, C. K. Norwida, Orkana, Ostatnia, Piastowska, Podgórna, Podgrodzie, Połabska, Ptasia, Reja, Reymonta, Rzepichy, Sienkiewicza, Słowackiego, Słowiańska, Sosnowa, Stryjeńskiej, Śląska, Przerwy-Tetmajera, Walecznych, Wiejska, Więźniów Politycznych, Willowa, Wierzbowa, Witosa, Wyspiańskiego i Żeromskiego oraz wsie: Jaszkówka i Podzamek. Na jej obszarze mieszka blisko 9 tys. wiernych[2].

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

W związku ze zwiększającą się liczba mieszkańców Kłodzka pod koniec lat 50. XX w. ówczesny prowincjał franciszkanów o. Bertold Altaner zaproponował utworzenie nowej, trzeciej parafii w mieście, w której funkcje proboszcza miał objąć dotychczasowy rektor kościoła Naszej Miłej Pani: o Rafał Bekierz. Do jej powołania jednak nie doszło na skutek sprzeciwu władz państwowych[3].

Do projektu powrócono w 1967 r. Z polecenia Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu 11 stycznia doszło do wspólnej konferencji między franciszkanami a jezuitami w klasztorze jezuitów w Kłodzku, w trakcie której ustalono podział parafii NMP i utworzenie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, która swoim zasięgiem miała objąć wschodnią część miasta[4]. 10 kwietnia 1972 r. oficjalnie erygowano parafię[5].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

l.p. Lata urzędowania Imię i nazwisko Informacje dodatkowe
1 1972 - 1983 o. Serafin Latacz OFM Wikariusz-kooperator parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, któremu udzielono potrzebnej jurysdykcji z prawem błogosławienia małżeństw, także w kościele franciszkanów w latach 1967-1972.
2 1983 - 2006 o. Wojciech Piętowski, OFM W 1996 roku został odznaczony tytułem Kłodzczanin Roku[6].
3 2006 - 2013 o. Mirosław Prochera, OFM Urodził się w 1971 roku w Nysie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Chróścinie, a po jej ukończeniu do klasy o profilu administracja państwowa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nysie[7]. W 1989 roku pomyślnie zdał tam egzamin maturalny. Następnie wstąpił do zakonu franciszkanów i studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kłodzku. Po uzyskaniu święceń kapłańskich pracował m.in. jako wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach Zdroju[8]. W 2013 roku został przeniesiony do Wambierzyc[9].
4 od 2013 o. Emanuel Krzysztof Żak OFM Urodził się 2 września 1963 roku w Gliwicach. Naukę w szkole podstawowej rozpoczął w 1970 roku. Po jej ukończeniu kształcił się w Liceum Zawodowym. W roku 1983 roku wstąpił do zakonu franciszkańskiego. Nowicjat odbył w latach 1983-1984 w Borkach Wielkich. W 1984 roku podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kłodzku. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 roku we Wrocławiu-Karłowicach. Został skierowany do pracy w Krynicznie koło Wrocławia, w charakterze wikarego domu i parafii. Obowiązki wikariusza spełniał do 17 sierpnia 1992 roku. Z Kryniczna został przeniesiony do Nysy, gdzie też został wikariuszem parafii. Kontynuował studia specjalistyczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, uzyskując tytuł magistra licencjata teologii. 5 sierpnia 1997 został proboszczem parafii franciszkańskiej w Gliwicach. Funkcję proboszcza pełnił wraz z urzędem wikarego klasztoru. Od 29 lipca 2000 roku pełnił funkcję proboszcza wraz z urzędem przełożonego domu (gwardiana). W 2013 roku został przeniesiony do Kłodzka[10].

Ważniejsze wydarzenia z życia parafii[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Schematyzm Diecezji Świdnickiej, pod red. A. Bałabucha, Świdnica 2005.
 2. Informacja uzyskana w kancelarii parafialnej 15.10.2010 roku.
 3. A. K. Dudek, Kościół minorytów pod wezwaniem Naszej Miłej Pani na Piasku (obecnie Matki Bożej Różańcowej), w: A. K. Dudek, Franciszkanie w Kłodzku, Wrocław 2002, s. 11.
 4. A. K. Dudek, op. cit., s. 12.
 5. A. K. Dudek, op. cit., s. 13.
 6. Dane Urzędu Miasta w Kłodzku - wykaz honorowych obywateli Miasta Kłodzka
 7. Wykaz absolwentów ZSE w Nysie w archiwum placówki
 8. Informacja ze strony internetowej diecezji świdnickiej
 9. Informacja na stronie Prowincji św. Jadwigi ojców franciszkanów [on-line] [dostęp: 26.11.2013]
 10. Biografia o. Emanuela Krzysztofa Żaka na stronie parafii franciszkanów w Gliwicach [on-line] [dostęp: 13.10.2013]
 11. światowa peregrynacja tej figury stanowiła jedna z form przygotowujących wiernych do obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • o. Antoni Kazimierz Dudek OFM, Franciszkanie w Kłodzku, Wrocław 2002.
 • Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]