Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Wodzisławiu Śląskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy
Ilustracja
Kościół MB Wszechpośredniczki Łask i Św. Antoniego z Padwy
Państwo

 Polska

Siedziba

Wodzisław Śląski

Adres

ul. ks. Roboty 6
44-300 Wodzisław Śląski

Data powołania

XIII wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

katowicka

Dekanat

wodzisławski

Kościół

Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Wodzisławiu Śląskim

Proboszcz

Eugeniusz Króliczek

Wezwanie

Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy

Położenie na mapie Wodzisławia Śląskiego
Mapa konturowa Wodzisławia Śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy”
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa konturowa powiatu wodzisławskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy”
Ziemia50°00′04″N 18°26′18″E/50,001111 18,438333
Strona internetowa
Stary Kościół z Jedłownika wybudowany prawdopodobnie w 1647 r. W 1974 r. przeniesiony do Jastrzębia-Zdroju

Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwyparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Wodzisławiu Śląskim, w dzielnicy Jedłownik. Należy do dekanatu wodzisławskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Jedłownik wzmiankowana już w 1239 r. Istnieje prawdopodobieństwo, że właściciel wsi komes Gosław w swej rodzinnej siedzibie – Jedłowniku ufundował kościół już w początkach XIII w. Jedłownik leżący u wylotu Bramy Morawskiej według starych podań jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku o czym ma świadczyć mimo bliskości Wodzisławia, istniejąca tu na pewno od XIII w. samodzielna parafia. Legendy wiążą powstanie tu kaplicy za czasów św. Cyryla i Metodego. Została wymieniona w spisie świętopietrza sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 pośród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Żorach pod nazwą Gedlaw[1]. W XVI w. parafia weszła w skład utworzonego dekanatu wodzisławskiego. Dawny kościół parafialny, drewniany, odbudowany w I poł. XVII w. istniał pierwotnie pw. św. Marka. W 1688 obok św. Marka pojawia się św. Barbara jako patronka. W 1697 pozostaje jako patron tylko św. Marek. W XVIII w. św. Marek jako patron idzie w zapomnienie i powraca św. Barbara jako patronka kościoła. W 1885 kościół został odnowiony. Od 1946 r. administracyjnie parafia należy do Wodzisławia Śląskiego. W 1974 w związku z budową nowego kościoła decyzją władz komunistycznych stary zabytkowy kościół został przeniesiony do Jastrzębia-Zdroju, gdzie został poświęcony 3 grudnia 1974. Obecny kościół Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy zbudowany został w latach 1949-1952. Poświęcony 21 września 1952 przez biskupa koadiutora Herberta Bednorza. Projektantem kościoła był Hanak z Olzy. Wnętrze zaprojektował artysta plastyk Józef Kołodziejczyk. Obecnie parafia liczy ok. 3600 wiernych proboszczem jest ks. Eugeniusz Króliczek. Do parafii należą obok Jedłownika, Jedłownik Osiedle, Turzyczka i Karkoszka. Dawniej parafia w Jedłowniku obejmowała również wsie Turza Śląska i Czyżowice.

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parafii działa kilka grup parafialnych[2]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]