Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Gliwice
Adres ul. Kopernika 63a
44-117 Gliwice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja gliwicka
Dekanat Gliwice-Sośnica
Kościół parafialny Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej
Proboszcz o. Robert Więcek SI
Wspomnienie liturgiczne druga niedziela maja
Położenie na mapie Gliwic
Mapa lokalizacyjna Gliwic
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej
Ziemia50°19′09″N 18°39′31″E/50,319167 18,658611
Strona internetowa

Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicachparafia rzymskokatolicka w Gliwicach, należy do dekanatu Gliwice-Sośnica w diecezji gliwickiej. Opiekę nad parafią sprawuje zakon jezuitów.

Parafia w dzielnicy Kopernik powstała 26 sierpnia 1994 roku po wydzieleniu z parafii św. Bartłomieja. Budowa nowego kościoła i domu zakonnego rozpoczęła się 20 marca 1990. Początkowo postawiono kościół zastępczy, aby parafia mogła działać, i kontynuowano budowę. 12 maja 1996 biskup Jan Wieczorek wmurował, poświęcony 21 czerwca 1983 na Górze św. Anny przez papieża Jana Pawła II, kamień węgielny. Właściwą świątynię oddano do użytku w pasterkę roku 2001, a poświęcono ją 6 stycznia 2002. W 2008 wznowiono prace nad wnętrzem kościoła – wstawiono nowy ołtarz i organy, dar zlikwidowanej parafii św. Engelberta z Essen.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Grupy parafialne

Przy parafii funkcjonują również:

Dom zakonny – widok od strony kościoła
Dom zakonny – widok od strony kościoła zastępczego
Kościół zastępczy

Obraz[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Matka Boża Kochawińska.

Patronką parafii jest Matka Boska Kochawińska, zwana także Matką Dobrej Drogi. Tytuł Maryi pochodzi od nazwy miejscowości Kochawina, z której pochodzi cudowny obraz z jej wizerunkiem. Obraz ten przedstawia Maryję z dzieciątkiem na ręku. Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię i w naciągnięty na ramiona i głowę granatowy, gwiaździsty płaszcz z krzyżem na czole; w lewej dłoni trzyma białą chustkę. Jezus, siedzący na lewym ramieniu matki, ubrany jest w białą, złoconą szatę poniżej pasa okrytą czerwoną tkaniną. W lewej dłoni trzyma złożoną księgę, a prawą unosi w geście błogosławieństwa. U dołu, na czarnym pasie znajduje się napis "O mater dei electa esto nobis via recta", czyli "O Matko przez Boga wybrana, bądź dla nas prostą drogą (do Pana)". Obraz namalowany jest na desce dębowej o wymiarach około 86x56 cm i grubości 3 cm. Autor nie jest znany.

Według tradycji został obraz znaleziony w lesie, na dębie, około roku 1646. Oficjalnie czczony jest od 1680 roku, kiedy to zbudowano dla niego pierwszą kaplicę, a później kościół w Kochawinie. W 1894 obraz przeniesiono do nowego, większego kościoła, w którym pozostał do II wojny światowej. W rękach zakonu jezuitów jest od roku 1931. 15 sierpnia 1912 arcybiskup lwowski Józef Bilczewski dokonał koronacji obrazu. W wyniku działań wojennych obraz wywieziono z Ukrainy do Starej Wsi, gdzie przebywał w latach 1944-1965. Następnie przewieziono go do Krakowa. Został tam poddany renowacji, po kŧórej w 1967 umieszczono go w ołtarzu kaplicy Rezydencji Prowincjałów Towarzystwa Jezusowego, a w roku 1972 przeniesiono do kościoła św. Barbary. Od 1974 znajduje się w Gliwicach – wpierw w parafii św. Bartłomieja, a od 1994 w parafii Matki Boskiej Kochawińskiej.

Kopie obrazu znajdują się w kościołach w Kochawinie, Mrowli, Osieku, Starym Węglińcu i Ściechowie.

Księgi metrykalne[edytuj | edytuj kod]

  • Parafia prowadzi księgi chrztów, ślubów i zgonów od 26 sierpnia 1994 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]