Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Kiwercach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego
Państwo  Ukraina
Siedziba Kiwerce
Adres 45200 Kiwerce, ul. Bojka 6, Ukraina
Data powołania 1923
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja łucka
Dekanat Łuck
Kościół Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Proboszcz ks. Karol Jachymczak
Wspomnienie liturgiczne Najświętszego Serca Jezusa
brak współrzędnych

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Kiwercach - parafia rzymskokatolicka w Kiwercach, należy do dekanatu Łuck w diecezji łuckiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko rejonowe w obwodzie wołyńskim – 18 tys. mieszkańców (1999). Kiedyś Kiwerce, były wsią w powiecie łuckim. Posiadały „wyborną glinę garncarską”, kaplicę katolicką i stację „drogi żelaznej kijowsko-brzeskiej”. Według podania, było to niegdyś przedmieście Łucka.

Parafia rzymskokatolicka w Kiwercach powstała w 1923 roku. Do tego czasu była to część parafii w Łucku. Po utworzeniu parafii rolę świątyni parafialnej spełniała kaplica. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa został wybudowany w latach 1929-1933 ze składek wiernych. Wznoszeniem świątyni kierował i ostatnim przedwojennym proboszczem był ks. Tadeusz Bączkowski (ur. 1877). Kościół został poświęcony w 1933 r. przez bpa Adolfa Piotra Szelążka.

Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, kościół został zamknięty przez władze radzieckie. Na początku lat 90. XX wieku zniszczona świątynia została przekazana do użytku dla Kościoła Prawosławnego. W 1993 roku na nowo odrodziła się parafia rzymskokatolicka, i od tego czasu budynek kościoła był współużytkowany przez dwa wyznania: katolicy gospodarzyli w prezbiterium, które w dniu 24 września 1994 roku poświęcił bp Marcjan Trofimiak ze Lwowa, prawosławni zaś korzystali z reszty kościoła.

Prawosławni z czasem wybudowali nową cerkiew pw. Pokrowy Matki Bożej i cały budynek kościoła został zwrócony katolikom. Fakt zgodnego współistnienia dwóch parafii w jednej świątyni, katolickiej i prawosławnej jest godny podkreślenia. Wielką rolę odegrał tu ks. Bohdan Starowśkyj, dziekan i proboszcz parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Kijowskiego Patriarchatu w Kiwercach.

Od 1993 roku do Kiwerc z posługą duszpasterską dojeżdżał ks. Marek Gmitrzuk i inni kapłani pracujący w Łucku. Od 1996 do czerwca 1998 roku duszpasterzem odrodzonej parafii w Kiwercach był ks. Roman Burnik z Łucka, będący także proboszczem w Rożyszczach. Dnia 28 kwietnia 2014 roku na mocy dekretu J.E. ks. bpa Stanisława Szyrokoradiuka, ówczesnego administratora diecezji łuckiej, powołano do istnienia diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.