Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Siedziba Bydgoszcz
Adres Plac Piastowski 5
Bydgoszcz
Data powołania 1924
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bydgoska
Dekanat Bydgoszcz II
Kościół Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy
Proboszcz ks. dr Roman Kneblewski
Wspomnienie liturgiczne Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ziemia53°07′55,1″N 17°59′53,6″E/53,131972 17,998222
Strona internetowa

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczyrzymskokatolicka parafia w Bydgoszczy wchodząca w skład dekanatu Bydgoszcz II diecezji bydgoskiej. Obejmuje zachodnią część Śródmieścia Bydgoszczy (ok. 14000 mieszkańców).

Historia[edytuj]

Parafia należała do 2004 roku do archidiecezji gnieźnieńskiej. Pierwszym administratorem kościoła był Franciszek Schirmer, wówczas nabożeństwa odprawiane były tylko w języku niemieckim. Z dniem 1 kwietnia 1920 roku na administratora powołano ks. bł. Narcyza Putza. W wyniku zmniejszenia się liczby ludności niemieckiej, wydano zarządzenie nakazujące, aby główne nabożeństwa odbywały się w języku polskim. W 1924, w wyniku reformy utworzono w Bydgoszczy cztery parafie, w tym NSPJ, której Proboszczem został bł. Narcyz Putz. Podczas posługi duszpasterskiej dążył on do ostatecznego przekształcenia parafii niemieckiej w polską, m.in. likwidując kazania w języku niemieckim. W wyniku licznych skarg środowisk niemieckich opuścił Bydgoszcz. W latach 1925-1939 proboszczem parafii był Kazimierz Stepczyński. W 1927 roku wykupiono od Lasów Państwowych 9 hekterów gruntów w okolicy Rynkowa, z przeznaczeniem na cmentarz parafialny. W 1933 zakupiona została kamienica przy ulicy Matejki 1, który do dziś pełni funkcję plebanii. Represje powiązane z bydgoską krwawą niedzielą, pociągnęły za sobą wiele ofiar, m.in. Kazimierz Stepczyńskiego, rozstrzelanego w nieznanym miejscu na początku listopada 1939 roku. Po aresztowaniu proboszcza, administratorem kościoła został Czesław Rólski, od 1932 roku wikariusz w parafii NSPJ. We wrześniu 1946 proboszczem mianowany został Jan Konopczyński. Podczas posługi usunął zniszczenia wojenne, uporządkował cmentarz, założył w kościele centralne ogrzewanie. 23 października 1950 roku aresztowany został przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Na wolność po długich staraniach rodziny, oraz parafian, wypuszczony został na początku 1951 roku. W 1952 do parafii przybyły Siostry Elżbietanki. Zajęły się pomocą charytatywną, katechizacją, oraz organizacją uroczystości kościelnych.

Po śmierci Jana Konopczyńskiego proboszczem został ks. Antoni Majchrzak, który zmarł 27 sierpnia 1983 roku. Od 1982 do 2010 roku proboszczem był ks. prałat Bogdan Jaskólski. Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę Domu Katechetycznego w 1983 roku, którą zakończono po trzech latach, zadbano o wybudowanie nowego ogrodzenia wokoło cmentarza parafialnego, dwukrotnie przeprowadzono kapitalny remont wnętrza świątyni, wymieniono pokrycie dachowe kościoła, a także wyremontowano plebanię.

Przy parafii działa wiele stowarzyszeń, grup parafialnych i duszpasterstw.

Obecnie w niedziele i święta nakazane w kościele parafialnym sprawowana jest msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Od października 2010r przy parafii działa Bydgoska Schola Gregoriańska Vox Cordis. Kierownikiem zespołu i kantorem jest organista parafii Michał Kołodziej.Jako jedyny zespół w Bydgoszczy w swoim repertuarze ma tradycyjny śpiew Kościoła - chorał gregoriański.

Od 2012 proboszcz parafii, Roman Kneblewski, publikuje wideoblog Tuba Cordis.

Od 2012 w okresie adwentu odprawiane są roraty w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Kościół parafialny[edytuj]

Kościołem parafialnym jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budynek kościoła wzniesiono w 1913 r. i był on do 1945 r. własnością katolickiej gminy niemieckiej, choć od 1924 r. sprawowano w nim kult jedynie w języku polskim.

Proboszczowie[edytuj]

Lata Ksiądz Uwagi
1924-1925 Narcyz Putz. dążył do polonizacji parafii; beatyfikowany w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników
1925-1939 Kazimierz Stepczyński. budowniczy plebanii i cmentarza; upiększył wnętrze kościoła; zamordowany przez hitlerowców jesienią 1939 r.
1939-1946 Czesław Rólski, administrator kościoła i parafii w czasie okupacji niemieckiej
1946-1961 Jan Konopczyński usunął zniszczenia wojenne; w latach 50. aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa
1961-1982 Antoni Majchrzak szykanowany przez funkcjonariuszy administracji państwowej
1982-2010 Bogdan Jaskólski budowniczy domu katechetycznego; inicjator cyklicznych rekolekcji wielkopostnych dla bydgoskich środowisk naukowo-kulturalnych, osoba która pozyskala/uzbierala pieniądze na renowację całej świątyni
od 2010 Roman Kneblewski propagator liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Zbigniew Knop: Parafie bydgoskie. Bydgoszcz: Stowarzyszenie św. Wincentego a Paulo, 1996, s. 45.

Linki zewnętrzne[edytuj]