Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu
Państwo  Polska
Siedziba Jaćmierz
Adres 38-532 Jaćmierz
Data powołania ok. 1930
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki
Diecezja krakowsko-częstochowska
Dekanat podkarpacki
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Proboszcz ks. mgr Jerzy Uchman
Wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wspomnienie liturgiczne Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 1. piątek po Oktawie Bożego Ciała
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ziemia49°37′11″N 22°01′09″E/49,619722 22,019167

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie podkarpackim diecezji krakowsko-częstochowskiej. Obecnie parafia jest mało liczna, ale jej wierni aktywnie uczestniczą w życiu liturgicznym wspólnoty. Msze św. sprawowane są codziennie o godz. 18:00, a w niedzielę i święta o godz. 9:00 i 11:00.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu, koło Bażanówki na Rzeszowszczyźnie powstała w wyniku konfliktu między miejscowym wikariuszem parafii rzymskokatolickiej a biskupem przemyskim Józefem Sebastianem Pelczarem. Ksiądz wikary Michał Grzyś, który opowiedział się za parcelacją źle gospodarujących folwarków, popadł w niełaskę u okolicznych dziedziców, za którymi stanął biskup. Chciał więc go przenieść na inną parafię, lecz parafianie sprzeciwili się temu. W efekcie na polecenie biskupa – wikariusza zabrała policja, a rozgoryczeni wierni poprosili o pomoc kapłana polskokatolickiego z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bażanówce, przechodząc jednocześnie do Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (od 1951 pod nazwą: Kościół Polskokatolicki). Mieszkańcy Bażanówki i Jaćmierza w dużej części składają się z reemigrantów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, toteż Polski Narodowy Kościół Katolicki i jego ideologia były im znane już od dawna[1].

Jaćmierzanie już w 1922 wysłali petycję w sprawie założenia na ich terenie parafii narodowej, ale ówczesny rząd polski nie wyrażał na to zgody. Dopiero w 1925 w gminie Jaćmierz uzyskano zgodę – i to na odprawianie tylko nabożeństw prywatnych. Pierwszą mszę św. odprawił tutaj bp Franciszek Bończak 25 stycznia 1925. Początkowo wspólnotę jaćmierską obsługiwał proboszcz z Bażanówki, ks. Apolinary Filarski. Samodzielną parafię w Jaćmierzu erygowano w latach 30. XX w. Po II wojnie światowej duszpasterzował tutaj ks. Franciszek Rumiński, a po nim ks. Jan Firlej. Liczba wiernych od tego czasu nigdy nie przekroczyła 150 osób[2]. Od 1980 proboszczem jest tutaj ks. mgr Jerzy Uchman[1].

14 sierpnia 2011 wspólnota polskokatolicka w Jaćmierzu przeżywała jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Na uroczystość przybył bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański – zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, towarzyszyli mu ks. dziekan Henryk Dąbrowski z Warszawy, ks. dziekan dr Mieczysław Piątek z Majdanu Nepryskiego, ks. dziekan Ryszard Rawicki z Sanoka, ks. mgr Andrzej Pastuszek z Bażanówki, ks. Roman Jagiełło z Łęk Dukielskich oraz ks. mgr Leszek Kołodziejczyk z Bolesławia[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b E. Elerowski, Parafie Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Polsce na tle historii, Warszawa 2011, s. 87.
  2. Por. K. Białecki, Kościół Narodowy w Polsce w latach 1944-1965, Poznań 2003, s. 286-287.
  3. L. Kołodziejczyk, Tyle lat my Ci, o Panie... 90-lecie parafii w Jaćmierzu, polskokatolicki.pl [dostęp 2012-02-07]