Przejdź do zawartości

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Państwo

 Polska

Siedziba

Tychy

Adres

ul. Paprocańska 160
43-110 Tychy

Data powołania

28 maja 1957

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

katowicka

Dekanat

Tychy Nowe

Kościół

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Proboszcz

ks. Tomasz Maciąg

Wspomnienie liturgiczne

2 niedziela po Bożym Ciele

Położenie na mapie Tychów
Mapa konturowa Tychów, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia50°05′58,32″N 18°59′42,25″E/50,099533 18,995069
Strona internetowa

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusarzymskokatolicka parafia znajdująca się w Tychach, w dzielnicy Paprocany. Parafia należy do dekanatu Tychy Nowe w archidiecezji katowickiej.

Kościoły[edytuj | edytuj kod]

W 1935 r. mieszkańcy samodzielnie zaczęli budować niewielkich rozmiarów kościół. Ze względu na przeszłość działki, na której powstawał obiekt, kościół był uważany za symbol patriotyzmu. Z tego bowiem miejsca wyruszali powstańcy z Paprocan i okolic na zwycięską bitwę z Niemcami, która odbyła się 17 sierpnia 1919 r. podczas I powstania śląskiego. Kościół został poświęcony przez ks. inf. Wilhelma Kasperlika 13 października 1937 r. pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i stanowił filię parafii św. Marii Magdaleny w Tychach. 1 maja 1946 r. utworzono samodzielną stację duszpasterską (kurację) Cielmice-Paprocany. Parafia w Paprocanach została erygowana 28 maja 1957 r. Wzrost liczby mieszkańców w latach 70. XX w. przyczynił się do wzniesienia większej budowli, w miejsce dotychczasowego kościoła, pod tym samym tytułem. Budowę podjął ks. prob. Franciszek Resiak, projekt przygotował inż. Adrian Szendzielorz, natomiast wystrojem wnętrza zajął się Franciszek Giel. Kościół został poświęcony przez biskupa Herberta Bednorza 10 czerwca 1973 r.

Wnętrze i wystrój kościoła[edytuj | edytuj kod]

Na ścianie prezbiterium znajduje się posrebrzana płaskorzeźba w kształcie krzyża, zawierająca sceny biblijne, począwszy od czasów Noego, aż po Zesłanie Ducha Świętego. W jej centrum widoczny jest Chrystus Pantokrator z ukazanym Najświętszym Sercem. Po bokach umieszczone są dwa witraże, które przedstawiają Zmartwychwstanie i Sąd Ostateczny. Po obu stronach, wzdłuż kościoła, dobudowane zostały tzw. wykusze, których celem było pomieszczenie większej liczby wiernych w kościele. Pod głównym kościołem znajduje się dolna kaplica pod wezwaniem Wieczerzy Pańskiej, która ma powierzchnię równą powierzchni pierwszego kościoła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 1993, Katowice 1993
  • L. Musioł, Tychy. Monografia historyczna, Tychy 1939
  • J. Wycisło, F. Resiak, Budowa nowych kościołów i erygowanie parafii, [w:] Tychy. Monografia miasta 1945 -1993, red. M. Szczepański, Tychy 1996

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]