Parafia Najświętszego Serca Pana w Nowym Boguminie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszego Serca Pana w Nowym Boguminie
Farnost Nejsvětější Srdce Páně
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Nowy Bogumin
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Karwina
Kościół Najświętszego Serca Pana w Nowym Boguminie
Proboszcz Jacek Domański
Wezwanie Najświętszego Serca Pana
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana w Nowym Boguminie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana w Nowym Boguminie”
Ziemia49°54′16,0″N 18°21′27,1″E/49,904444 18,357528
Strona internetowa

Parafia Najświętszego Serca Pana w Nowym Boguminieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w dzielnicy Bogumina, Nowym Boguminie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Karwina diecezji ostrawsko-opawskiej.

Msze prowadzone są również w języku polskim dla polskiej mniejszości[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nowy Bogumin rozwinął się wokół dworca kolejowego C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda na gruntach wsi Szonychel, w drugiej połowie XIX wieku. Obszar ten należał wówczas do parafii Narodzenia NMP w Boguminie. Budowę kościoła w pobliżu dworca zainicjował Jan Matulski w grudniu 1889 roku. Kościół został konsekrowany przez kardynała Georga Koppa w 1896. Parafię erygowano w 1900 roku[2].

Po I wojnie światowej Bogumin znalazł się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległy był diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[3]. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]