Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego
Ilustracja
Archikolegiata w Tumie
Państwo  Polska
Siedziba Tum
Adres Tum 8
99-100 Łęczyca
Data powołania 21 maja 1161 r. /XII w./
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja łowicka
Dekanat Łęczyca
Kościół Archikolegiata NMP i św. Aleksego
Filie Kościół św. Mikołaja w Tumie
Proboszcz ks. Piotr Nowak
Wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej, św. Aleksego
Wspomnienie liturgiczne 22 sierpnia, 17 lipca
Położenie na mapie gminy Góra Świętej Małgorzaty
Mapa konturowa gminy Góra Świętej Małgorzaty, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”
Położenie na mapie powiatu łęczyckiego
Mapa konturowa powiatu łęczyckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”
Ziemia52°03′23,9″N 19°14′03,6″E/52,056639 19,234333
Strona internetowa
Kościół filialny pw. św. Mikołaja

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumieparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Łęczyca w diecezji łowickiej.

Erygowana w XII w. 21 maja 1161 r. nastąpiła konsekracja kościoła. Zjazd wszystkich książąt, biskupów polskich i komesów na wspomniany akt poświęcenia świadczy, że kościół miał znaczenie hierarchiczne, niż każdy inny kościół zamkowy w XII w.

Miejscowości należące do parafii: Kwiatkówek, Marynki, Mętlew, Tum i Witaszewice.

Kolegiata w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce[1]. Ta romańska świątynia została wzniesiona w latach 1141-1161[2] za sprawą (jak się przyjmuje) arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jakuba I ze Żnina. Wcześniej w tym miejscu istniało opactwo benedyktynów pw. NMP, którego początki sięgają około roku 1000. Jego założycielem był prawdopodobnie św. Wojciech[3].

W roku 1294 na kościół napadli Litwini, łupiąc wszystko, co się dało, a ludność biorąc w niewolę. Podpalili kolegiatę, która pozostała w ruinie na okres kilkudziesięciu lat[2][4]. Podczas odbudowy zatarto częściowo romański charakter budowli. W 1473 roku wybuchł pożar. Kolejną odbudowę zakończono w 1487 roku, znów dokładając budowli elementów gotyku, a w późniejszych latach także cech barokowych. Poważna przebudowa miała miejsce w XVIII wieku[2].

Wielkie zniszczenia dokonała II wojna światowa. Spłonęło wyposażenie i drewniane elementy architektoniczne, a także ucierpiały mury[1][4].

Pomiędzy VI a XII wiekiem na miejscu dzisiejszej wsi Tum i na południowy zachód od niej istniał gród, a w VII wieku na ówczesnym prawym brzegu Bzury znajdowała się osada targowa[5]. Prawdopodobnie z fundacji Bolesława Chrobrego i z udziałem świętego Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce (założone prawdopodobnie w 997 r.) opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego[5].

Obok kolegiaty stoi drewniany kościół, z 1761 roku, pw. św. Mikołaja. Pełni on rolę kościoła filialnego w parafii[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]